Na Slovensku máme momentálne 1 397 636 poberateľov rôznych foriem dôchodku z toho starobných dôchodcov je 1 071 947. Údaje sú z mája 2019.
Prioritou pre štátny rozpočet číslo jedna musia byť poberatelia starobných dôchodkov a dôvod je veľmi jednoduchý. Pokiaľ má niekto 80 rokov a odpracovaných 40 rokov tak v tom prípade dostane dôchodok minimálne 322 eur bez ohľadu na to koľko zarábal. Takže, zoberme si tento reálny príklad človek má 80 rokov a dôchodok 322 eur. Má tento človek aspoň teoretickú šancu ako si zvýši svoj príjem? Nie nemá, pretože má 80 rokov nemôže zobrať brigádu roznášania novín lebo má problém vôbec chodiť po izbách vo svojom dome. Z toho automaticky vyplýva, že starobní dôchodcovia už nemajú možnosť ako zvýšiť svoj príjem ani keby sa pretrhli. Automaticky sme teda povinní zaistiť im najvyšší možný dôchodok ako to len je možné. To neznamená, že teraz kvôli tomu necháme štát zbankrotovať. Treba si ale uvedomiť, že ak má štát napríklad peniaze naviac alebo sa mu zvýšia príjmy tak prioritou číslo jedna kde musí aspoň časť z nich smerovať sú dôchodky. Dôvod prečo je predpokladám tak jasný, že ho už viac krát netreba spomínať.
Aký je teda ideálny dôchodok? Minulý rok stúpol dôchodok pre dôchodcu ktorého som uviedol ako príklad o 9,8 eura z 313,2 eura na 322 eur. V rozpočte na rok 2019 by sa isto ešte našli ďalšie financie na zvyšovanie dôchodkov o viac než sa v danom roku zvýšili. Bohužiaľ výdavky na dôchodkový systém nemôžu stúpať donekonečna, pretože štátny rozpočet má určité limity. V roku 2018 tvorili výdavky štátu na rôzne formy dôchodku približne 20,4% zo štátneho rozpočtu. Ak budú dôchodky naozaj prioritou číslo jedna tak je možné tieto výdavky ešte viac zvýšiť bez toho aby spôsobili problémy v rozpočte. Môj osobný odhad je, na maximum okolo 25% až 30% zo štátneho rozpočtu. Ak štát dosiahne danú hranicu napríklad spomenutých 25% až 30% príjmov zo štátneho rozpočtu na dôchodky, tak ďalšie financie do systému už môžu prísť iba zvýšením príjmov pre štát. Neostali by už peniaze na ďalšie výdavky štátu ako je zdravotníctvo, školstvo, doprava a ďalšie.
Máme tu ešte skupinu ľudí ktorí odpracovali menej ako 30 rokov ale viac ako 15 rokov a majú tak nárok na dôchodok ale nie na minimálny len na výšku ktorá im vyjde podľa vzorca od sociálnej poisťovne. Ak patríte do tejto skupiny a budete mať odpracovaných napríklad 25 rokov tak sa vám kľudne môže stať, že dostanete dôchodok menší než je životné minimum čo predstavuje v roku 2019 sumu 210,2 eur. Preto by bolo dobré aby ľudia ktorý majú nárok na dôchodok a teda majú odpracovaných minimálne 15 rokov dostávali tiež minimálny starobný dôchodok. Ten by sa mal pomaly znižovať ako už súčasne zavedený minimálny dôchodok a tí čo odpracovali 15 rokov by mali dostať aspoň životné minimum.
Problém čo s ľuďmi ktorý nemajú odpracovaných 15 rokov a nemajú tak nárok na dôchodok je asi na širšiu diskusiu, a zatiaľ som o danom probléme nevidel ani nepočul takmer nikoho sa vyjadriť.
Čo ale viem určite je, že minimálny dôchodok na ktorý ma nárok každý kto odpracoval 30 a viac rokov musí byť vyšší než ten súčasný aby sa jednoznačne oplatilo pracovať.