Černobyľ, skutočnosť a fámy

Hrany komerčný, koprodukčný miniserial americkej televízie HBO a britskej televízie Sky, Černobyľ natočený podľa o skutočnej historickej udalosti znovu rozvíril už stabilizované vody tejto jadrovej tragédie ktorá sa odohrala pred vyše tridsiatimi troma rokmi, kde nezodpovednosťou vedúcich pracovníkov jadrovej elektrárne pri experimente došlo k výbuchu reaktora. Nech už bola skutočnosť akákoľvek, hneď po tragédii začali vznikať rôzne konšpiračné teórie ktoré rokmi naberali na intenzite čo do výpočtu hospodárskych škôd a ľudských životov, fámy ktoré oživil aj spomínaný miniserial budú časom rásť geometrický radom,  je dobré si overiť fakta. Preto aby sme boli objektívní sa v prvom rade na oživenie pamäte treba pozrieť čo sa vtedy skutočne stalo.

Černobyľská havária: /citácia z Wikipédii/ sa stala 26. apríla 1986, v černobyľskej atómovej elektrárni na Ukrajine (vtedy časť Sovietskeho zväzu). Ide o najhoršiu jadrovú haváriu v histórii jadrovej energetiky. V priebehu experimentu a testu nového bezpečnostného systému vtedy došlo k prehriatiu a následne explózii reaktora typu RBMK-1000 sa do vzduchu uvoľnil rádioaktívny mrak, ktorý postupoval cez západnú časť Sovietskeho zväzu, Východnú Európu a Škandináviu. Boli kontaminované rozsiahle oblasti Ukrajiny, Bieloruska a Ruska, čo si vyžiadalo evakuáciu a presídlenie asi 200 000 ľudí. Približne 70 % [1] rádioaktívneho spadu skončilo v Bielorusku. Nehoda zvýšila obavy o bezpečnosť sovietskeho jadrového priemyslu, spomalila na mnoho rokov jeho expanziu a zároveň nútila sovietsku vládu prehodnotiť mieru utajovania. Nástupnícke štáty po rozpade Sovietskeho zväzu – Rusko, Ukrajina a Bielorusko dodnes nesú bremeno pokračujúcich nákladov na dekontamináciu a liečenie ochorení spôsobených černobyľskou haváriou. Je ťažké presne zaznamenať počet úmrtí spôsobených udalosťami v Černobyli – odhady sa pohybujú od stoviek po stovky tisíc. Problém je stále široko diskutovaný a jeho dlhodobým dopadom sa stále celkom neporozumelo. Sovietsky zväz uviedol v roku 1987 oficiálne straty: 31 mŕtvych ( toto číslo sa dodnes nezmenilo). Toto sú fakta ktoré  doposiaľ nikto nevyvrátil aj keď rôzny autori to spochybňujú a nahradzujú ju svojimi teóriami.

Samotná debata k filmu na sociálnych sieťach je dosť nereálna, ale tam sa medze reálnosti nekladú, tak to potom tak čitateľ posudzuje a vyberie si čo uzná za vhodné. Prekvapila až recenzia k filmu na stránkach HN/č.113, zo dňa 13.6.2019 od autorky Kataríny Runnovej.  Podľa autorky a tvorcov seriálu ktorý si okamžite  našiel svojich priaznivcov, ale aj odporcov sa uvádza, „že počas osudovej noci  o 01.23 došlo k najväčšiemu jadrovému výbuchu.“  V predmetnom článku v rubrike zaujímavosti o seriáli Černobyľ aj samotná autorka uvádza oficiálne skutočnosti. Citujem: Počas explózii reaktora vyhasli dva ľudské životy a ďalších 28 ľudí zomrelo na následky silného ožiarenia v priebehu niekoľkých mesiacov po nehode, čo v podstate korešponduje aj z oficiálnou verziou a Wikipédiou. Nesedí fakt ako to tvorcovia seriálu posudzovali, lebo vojenské útoky na japonské mesta Hirošima a Nagasaki v auguste roku 1945 museli byť oveľa väčšie pri ktorých v jednom momente zahynulo viac ako stotisíc ľudí a ďalší v priebehu niekoľkých rokov z nemoci z ožiarenia.

Každá takáto tragédia pri ktorej zomierajú nevinní ľudia, nech je to z akýchkoľvek pohnútok či sú to vojenské útoky, experimenty a pod. sú odsudeniahodnia preto ich treba v záujme reality posudzovať pravdivo a to aj v prípade hranej rekonštrukcie tak citlivej historickej udalosti akým bol Černobyľ. V takých to prípadoch ide o to aby sa ľudstvo z toho poučilo a nie navzájom rozoštvávalo, len preto, že lživými tzv. pravdami jednej strany  zainteresovaní chcú poškodiť stranu druhu.

 

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

Miro Majerník

O AUTOROVI

Som bežný človek túžiaci po pravde, čestnosti a spravodlivosti, ktorý pol života prežil v slušnej spoločnosti. Svojimi sociálnymi blogmi publikovanými v médiách a vydanými protivojnovými knihami chcem poukázať, že svet vojen do ktorých nás ženú mocní tejto planéty je svetom minulosti.

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 39

Celkové hodnotenie: 25.6

Priemerná čítanosť: 1911

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

  • POČASIE NA DNES

    FOTO DŇA

  • Vybrali sme

    Dolinková by mala čeliť odvolávaniu, opozícia odovzdala podpisy

    0icon

    Bratislava 2. mája 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR - Pavel Neubauer)   Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková (Hlas-SD) by mala v Národnej rade (NR) SR čeliť odvolávaniu z funkcie.…

    Povodne za druhý polrok 2023 spôsobili škody vo výške 760.964 eur

    0icon

    Bratislava 2. mája  2024 (TASR/HSP/Foto:TASR - Ján Krošlák)   Povodne spôsobili za druhý polrok minulého roka škody vo výške 760.964 eur. V lete dominovali podľa…

    Vláda chce naďalej prispievať k efektívnemu fungovaniu Európskej únie

    0icon

    Bratislava 2. mája 2024  (TASR/HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   Vláda Slovenskej republiky je pripravená naďalej konštruktívne prispievať k efektívnemu fungovaniu Európskej únie (EÚ) a k…

    Poslanci posunuli novelu, týkajúcu sa regulácie medveďov, do 2. čítania

    0icon

    Poslanci Národnej rady (NR) SR posunuli novelu zákona o ochrane prírody a krajiny do druhého čítania. Rozhodli o tom vo štvrtkovom hlasovaní. Právna úprava z…

    Voľbu kandidátov na sudcu ÚS presunuli poslanci na ďalšiu schôdzu

    0icon

    Voľbu kandidátov na sudcu Ústavného súdu (ÚS) SR presunuli poslanci Národnej rady (NR) SR na ďalšiu riadnu schôdzu. Tá sa má podľa harmonogramu začať 11.…

    Slovensko a Taliansko uzavrú dohodu o policajnej spolupráci

    0icon

    Bratislava 2. mája  2024 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Slovensko a Taliansko uzavrú dohodu o policajnej spolupráci. Krajiny majú kooperovať za účelom predchádzania a boja proti kriminalite.…

    Štátne nemocnice dostanú na dofinancovanie desiatky miliónov eur

    0icon

    Štátne nemocnice sa dofinancujú sumou 191 miliónov eur. Dostanú navyše aj 70 miliónov na pokrytie nárastu produkcie z dôvodu skracovania čakacích lehôt, zavádzania DRG systému,…

    Blanár: Členstvo SR v EÚ je úspešným príbehom a naším záujmom je rozvíjať ho

    0icon

    Bratislava 2. mája  2024 (TASR/HSP/Foto:TASR - Martin Baumann)   Členstvo SR v Európskej únii (EÚ) je úspešným príbehom a naším záujmom je rozvíjať ho. Minister…

    Černák stojí pred súdom a žiada prepustenie

    0icon

    Piešťany 2. mája 2024 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) Aktualizované 2. mája 11:21 Na piešťanskom súde sa dnes rozhoduje o prepustení na slobodu známeho bosa Mikuláša Černáka. Bývalého…

    Štát zabezpečí obnovu Pamätníka SNP na Jankovom vŕšku

    0icon

    Bratislava 2. mája 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR-Radovan Stoklasa)   Súčasťou aktivít v rámci osláv 80. výročia Slovenského národného povstania (SNP) bude aj obnova pamätného miesta na Jankovom…

    Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

    Marek Brna

    Matúš Pestrý

    Marian Kotleba

    Milan Šupa

    Ivan Štubňa

    Vášeň v Tebe

    Auto Trendy

    Reklama

    Armádny Magazín

    TopDesať

    FOTO DŇA