A odporúčam to aj ostatným, ktorí nesúhlasia s postupujúcimi kandidátmi a systémom volieb.
Voliť menšie zlo z dvoch rovnako orientovaných kandidátov je úplná hlúposť. Nič také, ako menšie zlo v tomto prípade neexistuje. Nebudem ich tu detailne porovnávať, len vysvetlím svoj postoj.
Na Slovensku funguje parlamentná demokracia. Tá umožňuje ľuďom voliť svojich zástupcov v parlamente v podobe politických strán alebo jednotlivcov vo voľbách. Lenže jednotlivec z pravidla nemá šancu, preto sa zgrupujú do politických strán. K princípu jednotlivca sa približuje Matovičová OĽaNO, lebo hlavný líder je vždy len on a k sebe priberá väčšinou stále iných kandidátov. Podľa potreby. Ostatné strany majú obrovské členské základne, z ktorých profitujú po väčšine stále rovnaké vedúce osobnosti.
V tom by problém nebol. Ten nastáva až vo volebnom systéme. Ten je nastavený tak, že teoretický aj jediný voliaci človek by mohol rozhodnúť o budúcnosti národa, na nasledujúce štyri roky.
Pre tých, ktorí to nevedeli. Áno. Stačí jeden jediný zúčastnený volič a voľby budú platné. Samozrejme ak bude platný aj jeho hlasovací lístok. Ostatní, ktorí ostali sedieť doma teda nechali rozhodnúť za seba jediného človeka.
Tento istý volebný princíp platí aj pri voľbe prezidenta. Stačí jediný človek a môže rozhodnúť o všetkom. Samozrejme, bavíme sa len v teoretickej rovine, lebo stále sa našlo viac ako 10% ľudí, ktorí sa zúčastnili v každých doterajších voľbách.
Pre referendum je však dôležite kvórum zúčastnených. Znamená, že ak má byť referendum platné musí sa ho zúčastniť 50% +1 právoplatných voličov. Ináč je referendum neplatné!
Referendum ako také teda dáva ľuďom najväčšiu demokratickú výsadu rozhodovať o svojej budúcnosti priamo. Na základe svojej vlastnej účasti a rozhodovania nadpolovičnej väčšiny. Je predsa nezmysel aby za väčšinu rozhodovala menšina alebo jednotlivec.
Toto však naši politici opomínajú a dokonca vyhlasujú, že rozhodnutie ľudí v referende nieje záväzné. Tak teda aké rozhodnutie má byť záväzné ak nie toto? Problém je v tom, že volení zástupcovia ľudu si neuvedomujú, že mu majú slúžiť a nie mu panovať.
Ale vráťme sa teda späť k druhému kolu prezidentských volieb na Slovensku v roku 2019.
Na výsledku prvého kola sa nepodieľalo ani 50% oprávnených voličov. Voľby by teda v skutočnej demokracii mali byť neplatné. Napriek tomu do druhého kola postúpili dvaja kandidáti. Že ich názory sú takmer totožné len s rozdielom, že jeden z nich je orientovaný viac na USA a druhý na Brusel je nepodstatné. Podstatné je to, že nemajú morálne právo zastupovať Slovákov. Toto by platilo aj pri inom výbere kandidátov. A tu sme pri korenie veci prečo sa ja v žiadnom prípade druhého kola prezidentských volieb nezúčastním. Oboch kandidátov odhliadnuc od toho, že by som ani jedného z nich nikdy nevolil považujem za nelegitímnych. Boli by legitímni len v prípade ak by sa v prvom kole zúčastnilo viac ako 50% platných voličov.
Teda je pre mňa absolútne irelevantné voliť medzi menším či väčším zlom keď viac ako polovici národa je to jedno.
V tomto prípade nie som nesystémový volič ja. Nesystémové sú celé voľby!