Pranie špinavých peňazí.
Asi sa ťažko nájde protichodnejšia téma ako je táto. Z akého dôvodu ? Rast výroby a zisku je podmienený aj mohutným tokom investícii. V globálnej krutej konkurencii o investorov a investície sa ochotne prižmúria oči nad ich pôvodom.
Kde sa investuje, vyrába – vznikajú zisky pre spokojných akcionárov, klesá nezamestnanosť a zvyšujú sa preferencie politických strán.
Ak ľudia nemajú prácu, ledva prežívajú, výroba upadá, akcionári sú znepokojení, sociálna situácia sa vyhrocuje, politici sú značne nervózni – treba hľadať nové impulzy – investície.
Už jeden minister financií, ešte za federálneho štátu, predniesol známu vetu: ” Ja neviem čo sú to špinavé peniaze?” To sú jasné znaky toho, že ak sa k niekomu takéto financie dostanú, nebudú skúmať ich pôvod.
Hra na divadlo zvané – demokracia
Ojedinele sa objavia správy, že niekto získa údaje z daňových rajov, bánk, právnických firiem ktoré spravujú špinavé peniaze.
Ak by to niekto myslel vážne, tak by vlády v Európskej únii nemohli tak očividne zanedbávať vznik daňových rajov na ich území. Potom je jasné, že nikto nechce pristrihnúť krídelka sliepočke ktorá znáša zlaté vajíčka.
Novinárske odhalenia, senzačné zistenia, výber niektorých majiteľov účtov
hra na sprísňovanie legislatívy, hľadanie a potrestanie vinníkov. Už menej sa hovorí o tom – koľko financií sa reálne dostane do štátnych rozpočtov ?
Problém prania špinavých peňazí je podľa mňa len sekundárna záležitosť. Primárny problém je – že takéto financie môžu vôbec vzniknúť ! To už nikto nechce riešiť. Odstrašil by sa potencionálny investor, nebudú provízie, dary, osobné obohatenie, politická moc……
TAX3
Video zo zasadnutia TAX3 prania špinavých peňazí : TU
Záver – už nám je možno o troch zrozumiteľnejšie – prečo nemôže fungovať spolupráca ani v troch základných pilieroch Európske únie !
Niektoré body z návrhu záverečnej správy TAX2 : TU