V tomto krátkom príspevku, by som rád poukázal na rozdielnosť a prehľadnosť faktúr na odber elektrickej energie a poplatkov s tým spojených v porovnaní s inou, teraz už vyspelejšou krajinou EÚ Írskom, ktorú nám naši politici s obľubou dávajú za vzor.
Veľa známych, nielen staršej generácie, naopak aj tí mladší, majú problém objektívne zistiť koľko stojí 1 kWh odobratej elektrickej energie. Keďže som konečný spotrebiteľ, fakt ma nezaujímajú ďalšie poplatky za distribúciu, distribučné straty, tarifa za prístup do distribučnej sústavy a iné podobné nezmyselné poplatky, ktoré sú rozpísané na faktúre a zbytočne zavádzajú spotrebiteľa. Naozaj som chcel len nájsť samotnú cenu za spomínaný kWh, a porovnať si ceny súčasného dodávateľa s konkurenciou, no nepodarilo sa mi to, je to fakt strašne neprehľadné. Samozrejme, s trochou logiky sa mi to podarilo, fakturovanú cenu s DPH na faktúre, vydelíme množstvom spotrebovaných kilowatt hodín a dostane hľadanú cenu za 1 kWh. Po tomto výpočte som zistil, že aktuálna cena za 1 kWh na Slovensku u VSE v mojej sadzbe je 0,127 Eur.
Keďže som niekoľko rokov žil s rodinou v Írsku, spomenul som si, že tam tie faktúry boli oveľa jednoduchšie a prehľadnejšie,poprosil som teda brata, aby mi poslal aktuálnu faktúru za odber elektrickej energie v Írsku, ktorú prikladám nižšie na ilustráciu, aby sa každý občan Slovenskej republiky mohol presvedčiť, že u nás to jednoducho nemôže byť jednoduché a tobôž nie lacnejšie.
Po prepočítaní ceny som dospel k záveru, že 1 kWh v Írsku síce stojí 0,25 Eur, čo je skoro o 100% viac, no ani to nie je dôvod na radosť, že sa máme lepšie. Keď porovnáme minimálnu mzdu v Írsku v roku 2016, činila 1524 € [1] za mesiac, kde v porovnaní zo Slovenskom to bolo len 405 € [2]za mesiac. Tento rozdiel predstavuje nie 50% ale skoro 200% v prospech Írov.(Väčšina Írov nerobí za minimálnu mzdu) Ďalším faktom, alebo Írskou devízou, je sadzba DPH vo výške len 13,5% za odber energie, ktorá v porovnaní s našou nemá obdoby. Nedá mi nezdôrazniť, že írska vláda podporuje všetkých znevýhodnených občanov, či už dôchodcov, invalidných dôchodcov, nezamestnaných rôznymi pravidelnými príspevkami alebo poukážkami, aby sa im cena energie kompenzovala.
V závere len dodám, že je ešte veľa vecí a služieb, ktoré by sme mohli s touto krajinou porovnávať, v náš neprospech. Kladiem si teda otázku, prečo v krajine ako je Írsko, naplní rozpočet aj 13,5% sadza DPH? Mali by nám teda naši politici za vzor dávať írsku sadzbu DPH?
Mirko Kašubjak
Zdroje:
[1] Výška minimálnej mzdy: https://www.minimalnamzda.sk/hodinova.php . (15. februára 2017).
[2] Výška minimálnej mzdy Slovensko 2016: https://www.minimalnamzda.sk/minimalna-mzda-2014.php . (15. februára 2017).