Web ponúka množstvo zdrojov k téme, Slobodný vysielač zdieľal zdroj, ktorý ako cieľovú skupinu udáva nezamestnaných. Keďže diskusia o tejto sociálnej vymoženosti beží už pár rokov, a teda, téma nie je nová, v behu času sa ale menia údaje o tom, kde, čo, kedy, ako a komu.
https://finweb.hnonline.sk/ekonomika/883778-560-eur-mesacne-bez-akychkolvek-podmienok-fini-spustaju-revolucny-experiment
Nie vždy a každý zdroj uvádza úplne presné informácie, čo má za následok, že príjemca (adresát) správy si vyberie z nich tie, ktoré mu najviac vyhovujú, a ktoré si potom zvnútorní a osvojí. No, ide o konkurenciu „autorít“ (dôveryhodné verzus nedôveryhodné a pochybné zdroje). Však v poriadku, nič proti, nič v zlom, ale „chytil“ som sa toho, že web https://hnonline.sk/ vychádza zo zdroja, ktorý uvádza ako cieľovú skupinu pre NZP len nezamestnaných a osobne som načítal aj iné info:
https://www.facebook.com/SlobodnyVysielac/posts/1199670793452408?notif_t=notify_me_page¬if_id=1483288638359178
Porovnajte info z 26 augusta 2016 s info z 2.1.2017:
https://ekonomika.sme.sk/c/20254142/560-eur-kazdemu-aj-ludom-bez-prace-fini-skusaju-co-svajciari-odmietli.html
https://ekonomika.sme.sk/c/20423222/finom-daju-kazdy-mesiac-560-eur-bez-toho-aby-cokolvek-urobili.html
A teraz si pozrite toto (TA3,2.1.2017):
https://www.ta3.com/clanok/1089766/fini-budu-od-statu-dostavat-zakladny-prijem-vlada-pripravila-experiment.html
Ide o informačné posuny. Zrejme zmena výsledkov rozhodovacieho procesu. Alebo – info zmätok.
O tom, že má ísť o Fínov, náhodne vybratých, losovaním vygenerovaných zamestnaných aj nezamestnaných, s podmienkou, že má ísť o osoby v aktívnom ekonomickom veku, tak informovala ČT24 (spravodajstvo z 1.1.2017).
Za seba (autor): Nebudem, nechcem, protirečiť, ani tvrdiť, že to tak nie je, že je to, a môže byť aj inak, a prihadzovať sem iné zdroje ako „silné karty“, lebo to môže byť aj úplne inak, alebo – aj inak, zameriam sa následne na princíp a jeho podstatu, ako spoločenskej, sociálnej a ekonomicko-sociálnej nevyhnutnosti, ktorá, ako si myslím, sa dostane aj na stôl aj Európskej komisie, a následne celej členskej zóny EÚ a eurozóny.
Nepodmienený základný príjem sa vo všeobecnosti a principiálne nemá týkať len nezamestnaných, ale náhodne vygenerovaných príjemcov (adresátov príjmu) bez odlíšenia ich sociálneho a ekonomického statusu, ich vylosovaním. Bude im ponechaný aj po tom, čo nadobudnú ďalší reálny príjem, zamestnaním a prácou (odmena, mzda). Na prilepšenie k NZP, ktorý má zaistiť len minimálne prežitie (relatívne základný dôstojný život) a riadny pracovný príjem im NZP umožní rozšíriť stav minimálneho dôstojného života o čosi naviac, aby aj ich život bol „dôstojnejší“ (myslené len ekonomicky a sociálne, nie duševne a duchovne): Dôstojný život sa dá žiť dôstojne aj pri minimálnom príjme, a nezávisí len od hmotnej zábezpeky). Heslo pre google: Dôstojnosť, dôstojný život a ľudské práva.
Socializmus, alebo už komunizmus? Sever Európy je „socialistický“. Ide o pseudo socializmus v prostredí voľnej trhovej ekonomiky, s dôrazom na sociálne zabezpečenie: Rodina, starostlivosť o deti, zdravotníctvo (otázky), školstvo (vynikajúce výsledky!) ale inak voľná trhová ekonomika, so „socialistickými“ zásahmi štátu.
Nepodmienený základný príjem z prvoplánového pohľadu pripomína to, čo z teórie poznáme ako komunizmus. Ale len pripomína. Reálne ním nie je.
Cesta ku komunizmu bola v bývalej ČSFR ukončená vo fáze a etape reálneho rozvinutého socializmu s plánovaným socialistickým hospodárstvom, nie voľnou, trhovou ekonomikou a obchodom. V ďalšej etape (smer k cieľu) by vývoj na ceste k komunizmu pokračoval podobným spôsobom.
Poznámka (porovnanie): Komunistická Čína je stranou a vládou riadenou “trhovou ekonomikou” (diktatúrou Komunistickej strany Číny). Ekonomické svetové mocnosti majú problém ju zaradiť medzi štandardné voľné trhové ekonomiky.
Po „Veľkej novembrovej revolúcii“ (nežná) a rozdelení českého a slovenského dvojštátia, bola z nových samostatných ústav vyňatá ústavná povinnosť (právo na prácu pre každého a povinnosť pracovať pre všetkých). Toto právo a povinnosť bolo nahradené ľudsko-právnymi pojmami: Rovnosť príležitostí vzdelávania, zamestnávania, právo na rovnaké zaobchádzanie a oboje legislatívne ošetrené bezzubým antidiskriminačným zákonom.
Pravda – sme „úspešne“ indoktrinovaní idologickými polopravdami a klamstvami, ktorých zdrojové zázemie pochádza z prostredia krajnej novej ľavice neomarxistov. Tá je ale voči podnikateľskej pravici a tiež ľudskému právu, okrem základného ľudského práva na život a práva aj na dôstojný život, má v kontrapozícii aj základné ľudské právo mať a vlastniť a slobodne nakladať s majetkom a vlastníctvom, podnikať a obchodovať s kapitálom, tovarmi a službami.
Kľúčový dôvod experimentu s NZP je priemyselná revolúcia v štádiu 4.0 a jej dôsledok: Budúci (v nie svetlej perspektíve práce pre všetkých) sústavný a nezastaviteľný pokles zamestnanosti. Boom zamestnanosti je len dočasný, fázovitý, a cyklický, pretože tá, začne znova padať po nástupe ďalšej krízy (zákonitosti kapitalizmu a jeho cyklických kríz – Marx a jeho kapitál). A potom stúpa navzdory opatreniam “socialistických” vlád. Okrem toho, ide aj o tzv. prirodzenú mieru nezamestnanosti, ktorú určuje počet nezamestnateľných ľudí, v aktívnom ekonomickom veku: Tá je v súčasnosti na Slovensku čosi nad siedmimi percentami, ale, v dôsledku zvyšujúcich sa nárokov na pracovnú kvalifikovanosť, táto miera bude postupne stúpať. V dôsledku prudkého rozvoja technológií (PR 4.) už nebude možné nezamestnanosť tlačiť pod desať percent. Pokles nezamestnanosti v Česku aj u nás, je len oživením, konjunktúrou ekonomiky po recesii a depresii (kríza 2008) v čase konjunktúry. A znova sa očakáva časovo blízka recesia (pokles výkonu ekonomiky).
Dnes si Sobotka s Ficom mädlia ruky a vyrábajú politické body natešeným, ako nám vraj klesá nezamestnanosť, ako rastú obe ekonomiky, ako sa zvyšujú mzdy a minimálna mzda, rastú sociálne dávky, a tak podobne. Ibaže, nemyslia na budúcnosť, nevytvárajú v rozpočtoch rezervy pre horšie časy, ktoré nastanú nástupom ďalšej (a na to môžeme vziať jed, že príde), ešte väčšej a ťažšej hospodárskej, ekonomickej a finančnej krízy.
Otázka: Kto bude na koho pracovať, či bude mať kto, a odkiaľ vezme štát prostriedky na sociálne veci, najmä na základné sociálne dávky toľkým nezamestnaným, tobôž zdravotníctvo (priorita) a školstvo (ak naň vyjde)?
Ľudsko-právne vysvetlivky Trhová ekonomika vo vzťahu k ľudským právam nepozná rovnosť príležitostí a zamestnávania: To sú ideologické sračky novej ľavice neomarxistov, ktorých volíte v podobe Smer – sociálna demokracia a komunisti.
Trhová ekonomika alebo je, alebo nie je. O tom je aj neo liberálny kapitalizmus. A pre ten platí: „Ľudské práva nesmú byť nadradené obchodným záujmom.“ Má pravdu. Svoju. Pravicovú. A voči tomu je hoc aj krajná ľavica bezzubá. Ak by to bolo pre pravicu naopak, kapitalizmus by sa rozpadol bez náhrady (to sú ľudské práva z pohľadu podnikateľskej pravice).
Reprivatizácia už nie je možná, nové znárodnenie (repríza 1948) narazí na základné ľudské práva, ku ktorým patrí právo mať a vlastniť. Spätné vyvlastnenie by bolo možné len násilím, dekrétmi a zrejme len krvavou revolúciou, ktorú ale nechceme, mali sme ich už dosť, čím by sa totálne zrútil systém liberálnej demokracie, ktorá je sama o sebe už na úpadku, prestáva byť módnou, lebo módnou je, lebo je populistická, a lacná, ako masová kultúra, sexuálna revolúcia, a ľudských práv, a nastal by totálny ľudsko-právny chaos (vo voľbách by mali prím libertariáni a anarchisti) ale, my buďme realisti. Aspoň, ak si chceme zachovať aspoň formálne zdanie právneho štátu. Ten ale beztak samočinne eroduje a rozpadáva sa ako systém aj sám, dôvod: Ľudské práva a slobody proti ľudským právam a slobodám. Rozbíjajú sa o seba a trieštia ako v jadrovom reaktore, a už im je spolu tesno: Očakáva sa neriadená jadrová reakcia (do reakčného priestoru sú vsúvané nové tyče s imigrantmi).
Fíni nie sú ale typickí „ľavičiari“, sú viac predvídaví realisti (vidia za roh aj dopredu).
Na NZP by mal mať nárok aj každý chudobný a nevzdelaný Róm, a všetci im podobní, aj z iných etník, ktorého a ktorých spoločnosť nedokázala, a doterajším postupom ani nedokáže, začleniť do štandardnej dobre socializovanej spoločnosti (sociálna inklúzia a integrácia) a, najmä zamestnať, a urobiť z nich ekonomicky aktívne a nezávislé ľudské bytosti. Výnimky potvrdzujú toto tvrdenie a pravidlo (pár beztak nezamestnateľných rómskych stredoškolákov a vysokoškolákov). Jedna z nemnohých výnimiek, napr. ambiciózna Rómka Irena Bihariová, svoje vzdelanie využíva na hecovanie rómskych rasistov proti „bielym“ (Ľudia proti rasizmu) cez mimovládny (tretí) sektor. Vykazuje znaky “príživy” (také v trestnom poriadku už neexistuje) na štáte, a na tom, čo dostane zo štátneho rozpočtu, aj na svoje platy, do ktorého prispievajú všetci riadne pracujúci…
Poznámka: Zvýšením policajného dohľadu v rómskych osadách (hliadky) Rómov toto bezpečnostné opatrenie nevzdelá ani nezamestná, a je len Kaliňákova populistická, zatiaľ fungujúca seba ochranná a obranná bublina, ktorou, mimo iné, odvádza pozornosť od seba a svojho politického hendikepu v kauze napr. Bašternák). Ide len o bezpečnostné opatrenia (jednoduché a populistické riešenia), o ktorých, smerom k krajnej pravici, ako k extrémistom, a ministerstvo spravodlivosti „koná“: Trestný zákon a množstvo pseudo opatrení (výbory, komisie). Ide o represiu, postavenú na podkladoch vlastnej bezmocnosti a neschopnosti. A potom sa chopí príležitosti prezident „všetkých ľudí“, a v deň vítania nového roka, apeluje smerom k fejzbúku na kultúru a slušnosť komunikácie á la: “Preč s nenávisťou!” Hmm…
Iba taká blbosť – zrušte na fb a na webe anonymitu, a nastúpi sama autocenzúra. Anonymita beztak nie je atribútom otvorenej demokracie.
Štvrtá priemyselná revolúcia všetkým, nielen negramotným a pologramotným Rómom, ale ani „bielemu“ štandardu plnú zamestnanosť neumožní, ani keby najmä Rómovia získali aspoň minimálne základné vzdelanie, čo je nereálne. A vieme aj to, že dnes už nestačí, tak ako v ostatných časoch socializmu, ani to stredoškolské vzdelanie (chýba mu odborná špecializácia a dostatočná kvalifikácia a adaptabilita na pomery a požiadavky zamestnávateľov, takže stredoškolák už dnes nie je „za vodou“).
Záver Ponúkam zopár zdrojových adries na spoľahlivejšie informácie, ktoré spracovala trebárs aj ČT24 a, ktoré som pred pár chvíľami poslal do koša, ako nepotrebné, v dobrej viere, že nebudú potrebné, lebo na webe je chronologicky v možnostiach dostatok zdrojov. Mýlil som sa. Vyberám späť, a ponúkam pre porovnanie, aby sa tí, ktorí plne dôverujú hoc aj Slobodnému vysielaču, no, mne to je jedno, nenechali pomýliť a nechtiac mýliť. Treba odlíšiť aj to, či ide o holandský Utrecht, Švajčiarsko (v referende NZP odmietlo), ale i to, či ide o NZP bez ohľadu na ekonomický status (bohatí, chudobní, zamestnaní, nezamestnaní), alebo určený cielenej vybranej skupine len nezamestnaných a sociálne najslabších (o NZP je možné aj nahliadnutie do wikipedie):
https://www.google.sk/webhp?sourceid=chrome-instant&ion=1&espv=2&ie=UTF-8#q=%C4%8CT24+F%C3%ADnsko+otestuje+zaru%C4%8Den%C3%BD+pr%C3%ADjem
Základný nepodmienený príjem nie je dávkou v nezamestnanosti.
Nemá nič spoločné s prácou a “nezaslúženými koláčmi”. Je už nielen v úvahe a na stole teoretikov ľudských práv, politikov, sociálnych filozofov a ekonómov, ale už aj vlády a financ ministra Fínska (a nielen) a vo fáze praktického experimentu, zatiaľ len vo Fínsku.
Sumu 560 eur bude dostávať dve tisíc ľudí po dobu dvoch rokov. Jeho výška (suma) sa bude odvíjať od výšky sumy celkového štátneho ekonomického (finančného) produktu.
Dovetok Odmietnutie ZNP Švajčiarmi nemožno považovať za referenčné. Švajčiari v referende neprekročili svoje intelektové schopnosti: Nepochopili princíp ZNP rovnako, ako mu neporozumel ani slovenský fejzbúk (odkaz na zdroj č. 3).
Preto ani odmietnutie ZNP väčšinovým fejzbúkom nemožno považovať za referenčné. Slovensko (zatiaľ) podobné referendum nechystá. Ak príde čas (otázka: Príde?), tento inštitút, ktorý značne zjednoduší systém a administráciu sociálnych dávok plus príslušenstvo, zavedie aj bez referenda.
P.S. Názor a rozhodnutie väčšiny nemá nič spoločné s pravdou. Tá sa na ničí názor nepýta.
Spoľahlivosť a rôznosť info o nepodmienenom základnom príjme
02. 01. 2017 |
Karma článku:
|
Počet pozretí:
|
Počet komentárov: 0
VYBRALI Z SME
Trojici členov Rady Fondu na podporu umenia sa skončil mandát
04. 04. 2025 0 komentárov
Slafkovský sa pochytil s Pastrňákom. Po anglicky sme sa nerozprávali, vraví slovenský mladík
04. 04. 2025 0 komentárov
Pre kolóny na hraničnom priechode priebežne uzatvárajú tunel Horelica
04. 04. 2025 0 komentárov
Na hraničnom priechode Drietoma - Starý Hrozenkov sa pre kontroly tvoria kolóny
04. 04. 2025 0 komentárov
Bratislavský samosprávny kraj v rámci dotačnej schémy podporí tento rok 214 projektov
04. 04. 2025 0 komentárov
V parlamente začali zlúčenú diskusiu k zmenám ústavy z dielne vlády a KDH
04. 04. 2025 0 komentárov
Tím Slovana Bratislava údajne povedie Peter Draisaitl
04. 04. 2025 0 komentárov
Poradca predsedu vlády SR David Lindtner podáva trestné oznámenie
04. 04. 2025 0 komentárov
Získavanie údajov domácností môže začať, parlament schválil ďalší krok k adresnej energopomoci
04. 04. 2025 0 komentárov
Prečo treba zaťať zuby a platiť transakčnú daň. Alebo, žeby nie...
04. 04. 2025 0 komentárov
.
KOMENTÁRE
Rudolf Huliak hovorí o zlyhanom tendri. Preskúmanie požaduje aj neúspešný uchádzač
03. 04. 2025 |
0 komentárov
Naozaj môže byť Zelenskyj až tak cynický?
02. 04. 2025 |
0 komentárov
.
VOJNY A KONFLIKTY
Francúzsko a Británia obviňujú Rusko z pokračujúcich útokov na ukrajinskú energetickú infraštruktúru
04. 04. 2025 |
0 komentárov
Ukrajinská delegácia pricestuje do USA, aby rokovala o dohode o ťažbe nerastných surovín
03. 04. 2025 |
0 komentárov
Kellogg: Vojna na Ukrajine je na pokraji prímeria, ale obe strany musia dospieť k dohode
02. 04. 2025 |
0 komentárov
Americkí senátori navrhujú uvaliť 500-percentné clá na štáty kupujúce ruské palivá a urán
02. 04. 2025 |
0 komentárov
Vyjednávač Kremľa Kirill Dmitrijev by tento týždeň mohol navštíviť Spojené štáty
02. 04. 2025 |
0 komentárov
.
Životný štýl
.
.
Armáda, konflikty, vojenská technika
.