… problém je niekde úplne inde
V médiách je čoraz častejšie propagované, že na Slovensku chýba pracovná sila. Je to dosť zaujímavé tvrdenie, keď v zahraničí pracuje takmer 500 000 Slovákov. Väčšina prácechtivých ľudí odchádza do zahraničia kvôli lepším zárobkom ako majú tu. Prečo je to tak?
Po vstupe Slovenskej republiky do EÚ, ktorý sa odohral 1.5.2004 mali Slováci v Nemecku zákaz zamestnať sa až po dobu 7 rokov. Prečo to tak bolo keď teraz Nemecko víta migrantov a umožňuje im okamžitý vstup na pracovný trh? Paradoxne oni o prácu záujem nemajú. Na webovej stránke sprostredkujúcej prácu je čoraz viac inzerátov ponúkajúcich prácu v Nemecku. Už nejde len o odborné zamestnania, ktorých by Nemci mohli mať nedostatok. Už ide aj o prácu operátorov výrobných liniek alebo skladníkov kde nie je nutné ovládať nemčinu. Stále sa zamýšľam nad tým ako je možné, že Nemci majú toľko voľných pracovných miest keď im tam prišlo vyše milióna migrantov, ktorí vraj chcú pracovať a vďaka demografickej krivke robiť tak na nemecké dôchodky?
Ale vráťme sa naspäť na Slovensko. V posledných rokoch sa na Slovensku vybudovali hlavne montážne závody pre rôzne zahraničné automobilky. Je pravda, že zamestnali veľa ľudí nielen priamo, ale aj nepriamo cez všelijaké subdodávateľské spoločnosti. Teraz tvrdia, že začínajú mať núdzu o kvalifikovanú pracovnú silu. Je otázne čo myslia pod pojmom kvalifikovaná pracovná sila a koľko kvalifikácie potrebuje človek, ktorý len mechanicky vykonáva stále tú istú opakujúcu sa pracovnú činnosť. Navyše systém zamestnávania je často prešpekulovaný. Ľudia nie sú zamestnávaní priamo ako “kmeňoví” zamestnanci. Sú zamestnávaní cez rôzne personálne agentúry alebo na živnosť. Všetky tieto spôsoby zamestnávania ich stavajú do nevýhody oproti priamym, teda kmeňovým zamestnancom. Navyše mzda je oproti západným krajinám o dosť nižšia aj keď ceny v obchodoch už takmer rovnaké. To ani nehovorím o stúpajúcich cenách za služby. Preto k nám začínajú prichádzať ľudia z tretích krajín mimo EÚ. Im sa vyplatí pracovať za naše platy lebo ceny v ich krajinách sú o dosť nižšie. Ak by však chceli plnohodnotne žiť na Slovensku už by to pre nich nebolo zaujímavé.
Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR sa rado chváli klesajúcou nezamestnanosťou na Slovensku. Používajú rôzne “finty” na to aby vyraďovali uchádzačov o zamestnanie z evidencie čím im papierovo klesá nezamestnanosť, ale reálna zamestnanosť nestúpa. Presnejšie informácie o zamestnanosti by sme vedeli získať zo sociálnej poisťovne. Každý reálne pracujúci človek, ktorý samozrejme nepracuje na čierno platí odvody no sociálnej poisťovne. Tuším posledná zverejnená štatistika o platcoch do sociálnej poisťovne potvrdila, že na slovensku je okolo 75% pracujúcich z ľudí v produktívnom veku. Teda zvyšných 25% buď nepracuje a poberá dávky, pracuje načierno alebo v zahraničí a nie sú tak v evidencii sociálnej poisťovne ako platcovia odvodov. Teda reálna zamestnanosť vôbec neodzrkadľuje štatistiku o nezamestnanosti na Slovensku.
Ďalším z dôvodov, pre ktorí sa môže zdať že na Slovensku je málo pracovnej sily sú exekúcie. Na slovensku je ich nebývalo veľké množstvo. Štát si zrejme neuvedomuje, že exekúciami veľa stráca. Ľudia pod exekúciou sú tak vyháňaní na čierny pracovný trh. Štát tým stráca peniaze na odvodoch. Preto si myslím, že by bolo viac než vhodné upraviť zákony o exekúciách a tiež zvážiť exekučnú amnestiu, o ktorej sa síce hovorí, ale reálne sa nedeje. Nechcem teraz odpustenie pre ľudí, ktorí sa sami nezmyselne zadĺžili. Treba však pomôcť tým, ktorí sa na exekučný zoznam dostali vďaka nedopatreniam a drobným prehreškom. Či už kvôli nedoplatku, na ktorý zabudli a neboli na neho upozornení. Myslím, že je jednoduchšie a efektívnejšie poslať niekomu upomienku ako na neho po 10 rokoch uvaliť exekúciu a snažiť sa ho obrať o všetok majetok. Presne to spôsobí, že dotyčný začne špekulovať a bude pracovať na čierno alebo inak. Z niečoho predsa žiť musí.
Týmto blogom som chcel protirečiť všetkým premúdreným politikom, ktorí obviňujú Slovákov z lenivosti alebo nechute pracovať. Lebo nieje pekné ľudí zdierať a ešte ich aj obviňovať z lenivosti.