Europoslanci schválili rezolúciu vyzývajúcu na zmrazenie prístupových rokovaní s Tureckom. To by bolo najlepšie pre obe strany!

Poslanci Európskeho parlamentu včera pomerom 479/37 hlasov schválili rezolúciu vyzývajúcu na pozastavenie prístupových rokovaní s Tureckom, tj. rokovaní o vstupe Turecka do EU!

Dôvodom sú nedemokratické praktiky prezidenta Erdogana a jeho vlády ako napr. návrhy na znovuzavedenie trestu smrti, represie voči opozícii, novinárom, či rôznym blogerom, razie v médiách, blokovanie webstránok a sociálnych sietí atď, no najmä tvrdý zásah a následné “čistky” a masové zatýkanie pučistov, ktorí chceli v júli tohto roka v tejto krajine prebrať moc. Toto hlasovanie EP je síce pre výkonné orgány Únie právne nezáväzné, no naznačuje, akým smerom sa chce Únia vo vzťahoch s Tureckom uberať. Okrem toho Erdoganovu vládu už pred časom kritizovali aj samotní “lídri” EU (Mogheriniová, Schulz…).

Schválená rezolúcia a najmä reálne pozastavenie prístupových rokovaní by ale bolo osožné pre obe strany, no najmä pre nás občanov členských štátov EU. Nielenže by sa poväčšine moslimské Turecko zatiaľ nestalo členom EU, či nezískalo bezvízový styk, ktorý by okrem miliónov Turkov začali využívať aj blízkovýchodní migranti na legalizáciu ciest do EU, no zatiaľ by nedošlo ani k ďalšiemu nezmyselnému rozširovaniu Únie, ktoré by bolo pre jej súčasné členské štáty likvidačné (ekonomicky, sociálne, etnicky…)! Pre EU by to v konečnom dôsledku znamenalo aj ďalší krok k jej celkovému rozpadu, pretože štáty sa už v súčasnosti nehrnú stať sa jej členmi, o takomto kroku dobre premýšlajú (teda s výnimkou ukrajinskej chunty) a tie, ktoré ešte majú o Úniu záujem, tým zatiaľ chválabohu nie je umožnené stať sa jej členmi (Turecko, Ukrajina…). V súčasných členských štátoch EU je zase trend presne opačný – občania týchto štátov chcú tento prehnitý spolok opustiť! Aj keď sa diktátor Erdogan vyjadril, že prijatie tejto rezolúcie preňho nemá ohľadom EU žiadny význam, dá sa očakávať, že Turecko s najväčšou pravdepodobnosťou už v najbližšej dobe definitívne ukončí svoje snahy stať sa členom EU a postupne sa začne naplno usilovať stať sa členom Šanghajskej organizácie spolupráce (ŠOS), do ktorej patria Rusko, Čína, Kazachstan, Tadžikistan a Uzbekistan!

Samotný Erdogan totiž už pred nedávnom naznačil, že mu s EU dochádza trpezlivosť, keď povedal: “Turecko by sa malo upokojiť. Netreba sa usilovať o členstvo v EU za každú cenu. Sú aj iné varianty, ako napríklad Šanghajská organizácia spolupráce. Prečo by sme sa nemohli pripojiť k Šanghajskej päťke? Rozprával som sa o tom s ruským prezidentom Vladimírom Putinom, kazašským prezidentom Nursultanom Nazarbajevom a inými. Myslím si, že by to bolo dobré riešenie.” Tým vlastne Turkom jasne naznačil, akým smerom sa začne táto krajina postupne uberať, a to napriek rozkolom ŠOS/NATO. Nechajme sa teda prekvapiť ako to nakoniec všetko dopadne, no jedno je isté – europoslanci (či si to uvedomovali alebo nie) svojim rozhodnutím, tj. prijatím rezolúcie o zmrazení prístupových rokovaní Turecku urobili aj ďalší krôčik v ďalšom úpadku a následnom rozpade EU

 

Martin Bago

 

https://www.bbc.co.uk/news/world-europe-38090121

https://www.independent.co.uk/news/world/europe/turkey-eu-membership-suspended-negotiations-erdogan-vote-a7436256.html


Blogy

Marek Brna

René Pavlík

Milan Šupa

Erik Majercak

Peter Lipták

Zdeno Drdol

Životný štýl

.
.

Armáda, konflikty, vojenská technika

.