Spojené štáty s účinnosťou od konca roka 2018 opustia Organizáciu Spojených národov pre výchovu, vedu a kultúru UNESCO. Vo vyhlásení to už 12.10.2017 uviedlo americké ministerstvo zahraničia. Podľa agentury AP tento krok súvisí s bezprecedentnými rezolúciami, ktoré Washington vníma ako proti izraelské. Pár hodín po USA rovnaký zámer oznámil aj Izrael.
Dôvodom bolo prijatie rezolúcie, ktorá kritizovala Izrael za výkopy vo východnom Jeruzaleme a označila ich za porušenie medzinárodného práva. Podľa Izraela popierala židovské väzby na Chrámovú horu, ktorá je jednou z najsvätejších miest v Jeruzaleme.
Už v roku 2016 prijalo UNESCO na návrh arabských krajín rezolúciu, v ktorej označilo Chrámovú horu v Jeruzaleme za islamskú, a ktorá určuje, že miesta v jeruzalemskom historickom jadre budú označované len arabskými názvami. Podľa Izraela dokument ignoroval vzťah Židov k Jeruzalemu.
Vedenie UNESCO už skôr potvrdilo, že od Spojených štátov dostalo oficiálne oznámenie o odchode z organizácie, ktorá okrem iného rozhoduje aj o zápise kultúrnych a prírodných pamiatok na zoznam svetového dedičstva. Organizácia je aktívna aj v oblasti na poli vzdelávania alebo boja za ľudské práva.
Podľa agentúry AP krok súvisí s rezolúciami, ktoré Washington vníma ako proti izraelské. Takých a podobných rezolúcií vydalo UNESCO niekoľko. Pár hodín po USA rovnaký zámer oznámil aj Izrael.
Odťažitý vzťah a odmietavý postoj USA k UNESCO sa stupňovite vyvíja už viac rokov, vždy v reakciách na rozhodnutia UNESCO. USA prestali platiť príspevky už v roku 2011, a niekoľkokrát vystúpili proti rozhodnutiu UNESCO, keď uznalo Palestínu v podstate ako nezávislý štát, a prijali ho ako plnohodnotného člena.
Bola to aj rezolúcia o Chrámovej hore v Jeruzaleme, čím UNESCO stratilo svoju neutralitu a postavilo sa na stranu islamu.
Chrámová hora v Jeruzaleme je jedným z najstarších a najsvätejších miest judaizmu a Izraela, stál na nej Šalamúnov Chrám, prebudovaný a rozšírený Herodom Veľkým, Rimanmi zničeným v roku 70 n. l. Islam vznikol až okolo roku 610 ako najmladšie z troch svetových monoteistických náboženstiev. Na prelome 7. a 8. stor., po dobytí Jeruzalema Mohamedánmi už v roku 634 bola na Chrámovej hore postavená prvá z troch islamských mešít, s dnešným aj islamským múzeom, takže UNESCO, ktoré postupne prestalo byť univerzálne, nestranné a apolitické tým, že uznalo islamskú okupáciu židovského mesta Jeruzalema, čím tak vytesnilo aspoň o dve tisícročia staršie judaistické náboženstvo a pôvodnú židovskú kultúru na pôvodne židovských územiach, ako “oprávnenú”…
OSN a jeho UNESCO tým “ukradlo” veriacim židom ich Chrámovú horu, ako centrum ich náboženstva, čo sa nepriamo dotklo aj kresťanov, pretože kresťanstvo sa zrodilo z lona judaizmu, pričom islam vznikol v Mekke, pokračoval v Medine, a spojitosť so “spoločným Abrahámom” (arabská a židovská časť semitov) je pseudo hypotetická… (údajná nočná cesta Mohameda do Jeruzalema na koni Burák a jeho vzatie k Allahovi z Chrámovej hory, je nepotvrdená legenda…).
Podobným smerom sa vyvíja aj OSN, a prostredie okolo BR OSN. USA sú na rozdiel od Ruska v Sýrii nelegálne.
Zo 192 štátov OSN je dnes Západ v menšine. Hoc USA a Západ platia najviac, tak štáty, ktoré neplatia a pritom dostávajú pomoc zo strany OSN, určujú nielen politiky OSN ale už aj politiky (!) UNESCO. K tomu treba dodať aj, že v ostatných rokoch dochádza k arabizácii a islamizácii zloženia Rady OSN, UNESCO a ich výborov, a USA nesúhlasia ani s postojmi OSN vo vzťahu k sťahovaniu rás, etník a národov, známemu ako migrácia a imigračná kríza, a k Agende OSN 2030, ktorej súčasťou je Global Compact 1 a 2 (liberalizácia a legalizácia migrácie ako ľudské práva).
Hrozí aj, o čom svedčia signály z USA, že tie opustia aj OSN, ale aj WTO – spor s Áziou, EÚ, vypovedanie zmluvy NAFTA, takže trend aktívneho izolacionizmu USA naberá na svojej sile, a to nielen vinou USA, a nie je to len tým, že sa prezidentom stal Donald Trump, tento trend bol cítiť už pred siedmimi rokmi…
USA na činnosť UNESCO prispievajú sumou až 550 miliónov dolárov ročne, čo bude znamenať významné obmedzenie jeho aktivít. Opustením neutrálnych pozícií významných pre mierové spolužitie a rozvoj národov sveta, UNESCO stráca svoju univerzálnu dôveryhodnosť. Odstrihnúť sa od UNESCO hodlajú USA na protest proti škandalóznym a pre svetový mier nebezpečným rezolúciám, popierajúcim judaistickú židovskú históriu, kultúru a náboženstvo, staršie ako islam, ktorý dnes všetky náboženstvá považuje za podradené islamu a, samozrejme, antisemitizmom OSN dotknutý Izrael, čím prudko klesá význam a medzinárodná prestíž, autorita UNESCO, OSN a jeho zložiek (aj BR OSN).
Aj preto (!) lebo na Izrael útočia teroristické hnutia Hamas a Islamský džihád, podporované sunnitskou Saudskou Arábiou a šiitskym Iránom, a BR OSN mlčí, pričom „vinu nesie Izrael“ zrejme aj za arabský a islamistický terorizmus…
Hoc sunniti a šiiti medzi sebou vedú apokalyptickú vojnu, proti Izraelu sa radi spoja…
USA prestali posielať do UNESCO svoje finančné príspevky potom, čo sa jej riadnym členom stala Palestína. K rovnakému kroku vtedy pristúpil aj Izrael.
“Rozhodnutie začne platiť k 31. 12. 2018, do tej doby zostanú Spojené štáty plnohodnotným členom UNESCO,” uvádza sa v liste, ktorý na Twitteri zverejnila reportérka amerického servera NPR News.
Spojené štáty už raz UNESCO opustili, a to v roku 1984. Za dôvod vtedy označili protizápadnú politizáciu a neefektívne riadenie. Späť sa vrátili až v roku 2003. OSN a UNESCO sa nepoučili. Aj po ohlásení vystúpenia v budúcom roku sa budú USA ale aj naďalej „snažiť“ podieľať sa na činnosti organizácie, hoc už len ako pozorovateľský štát, aby mohli prispievať svojimi “názormi, stanoviskami a odbornými posudkami”, dodala americká diplomacia.
Irina Bokovová, predošlá šéfka UNESCO, vyhlásila poľutovanie nielen voči proti izraelským rezolúciám, ale aj rozhodnutiu Washingtonu a Izraela, a ich odchod z United Nations označila za stratu pre “rodinu Spojených národov”. Vtedajšia šéfka UNESCO Irina Bokovová (Bulharka) uviedla, že rozhodnutie Washingtonu je stratou pre „rodinu spojených národov“ a vyhlásila:
“Univerzálnosť a apolitickosť je základným predpokladom pre plnenie poslania UNESCO budovať mier a medzinárodnú bezpečnosť tvárou v tvár nenávisti a násilia, brániť ľudské práva a ľudskú dôstojnosť,”
uviedla to predtým, než ukončila svoj mandát.
“Toto rozhodnutie nebolo ľahké,” uviedlo americké ministerstvo zahraničia, podľa ktorého k nemu viedla okrem iného aj „potreba celkovej reformy organizácie”, ale aj jej zjavná “zaujatosť voči Izraelu“ 19. júna.
Spojené štáty vystupujú aj z Rady OSN pre ľudské práva. Proti kritike sa postavil Izrael a Benjamin Netanjahu a postavil sa na stranu USA.
Odchod z rady pritom nazval „odvážnym rozhodnutím“.
Niky Halleyová obvinila tento medzinárodný orgán z ochrany porušovateľov ľudských práv, z pokrytectva a “chronickej zaujatosti voči Izraelu”.
UNESCO a Rada pre ľudské práva OSN odmietli aj kritiku Niky Halleyovej, zástupkyne USA v OSN.
Informácie priniesli tlačové agentúry DPA a AP, u nás TASR, HNonline, Trend, Horizont ČT24 z 3.7. 2018, iDnes a ďalšie…
Nepoučí sa UNESCO a OSN ? Nie? Zrejme nie. Lebo „tak to chodí“. Pred touto otázkou stojí dnes aj Európska únia, presnejšie, jej mocenské “jadro”.
OSN a jej BR sú bezzubé a impotentné, na medzinárodné právo majú 17 rozličných osobitných záujmových metrov a prehliadajú jediný, ktorým by všetkým a každému malo byť merané rovnako. OSN a súbežne spolitizované UNESCO hrajú falošnú hru a skutkami popierajú vlastné tézy o rovnosti práv a povinností.
K “rovnakému metru”: Zatiaľ čo EÚ (Nemecko) od svojich poddaných člnov EÚ vyžaduje dodržiavanie sankcií voči Rusku, a znášanie ekonomických a obchodných dôsledkov, ktoré EÚ “jednotne a solidárne” predĺžila o ďalšie polročné obdobie, Nemecko veselo obchoduje s Ruskom (plyn a nielen), na čo už na začiatku summitu NATO poukázal D. Trump…
Utorkom 19. júna 2018 zrejme skončila doba, kedy sa ľudsko-právna agenda aspoň oficiálne dohovárala na spoločnej globálnej báze. Ak sa táto trhlina bude rozširovať a prehlbovať, a v dohľadnej dobe sa nescelí, vznikne aj niekoľko rôznych koncepcií ľudských práv a interpretácií Charty základných ľudských práv a slobôd, čo sú ďalšie vážne dôsledky ich pokračujúcej liberalizácie, čo je treba zastaviť ako hrozbu prežitia najmä západnej civilizácie.
To znamená „prorokované“: Dôjde k konfliktu ľudských práv a slobôd proti ľudským právam a slobodám…
…a ten sa môže preniesť aj na občiansku bázu.
…zatiaľ prebieha “len” mediálna hybridná infovojna.
Je to tak – nie je to tak?
Trumpovou nomináciou sudcu Brett Cavanaugha Najvyšší súd zrejme ukončí aj obdobie liberálneho súdneho aktivizmu vo veciach základných ľudských práv a práv v USA, aspoň po dobu vlády “konzervatívnych” republikánov…
Denník N 10.6. 2018: „Trump nominoval na post sudcu najvyššieho súdu tvrdého konzervatívca a bývalého poradcu Georgea Busha mladšieho.“
Denník N je natvrdlý.
Pekne pozdravujem. 🙂
Autor článku: Juraj Režo alias notorickyobcan