Riešenie utečeneckej krízy je proces, ktorý bude trvať veľa rokov aj vtedy ak by sa zareagovalo ihneď ako vypukla čo sa samozrejme nestalo. Najprv sa poďme pozrieť na jej príčiny a tých je viac.
Občianske vojny v Líbyi a Sýrii, vojna v Afganistane, destabilizovaný Pakistan plus populačná explózia v celej Afrike najmä strednej ako napr. Niger, Etiópia. Preto si treba uvedomiť, že funguje viacero faktorov ktoré sa spojujú dokopy. Ešte uvediem predpokladaný nárast obyvateľstva v Afrike do roku 2050 podľa OSN, čo je pomerne presný odhad, pretože väčšina ľudí ktorý budú žiť v roku 2050 sa už narodilo. Samozrejme nie je to 100% presné a odchýlka môže byť približne 10 až 15% posledné odhady, ale mali pomerne presné do 10%.
V roku 2000 bolo v Afrike približne 820 miliónov obyvateľov a do roku 2050 sa ich počet má zvýšiť až na 2 530 miliónov podľa odhadu OSN z roku 2017 ktorý ako som uviedol je pomerne presný.
Čo teda z hore uvedeného vyplýva? Do Európy sa v nasledujúcich rokoch pokúsi dostať veľké množstvo ľudí najmä z Afriky ale taktiež aj z ostatných krajín ako je Pakistan, Afganistan, Sýria atď.
Ako tomu teda zabrániť?
Za prvé si treba uvedomiť, že daný problém je vážny a bude trvať mnoho rokov, ale taktiež netreba panikáriť a zbytočne stresovať. Faktom je, že Slovensko okrem uzavretia hraníc v kritickej situácií veľa ďalších možností na riešenie situácie nemá ale vďaka svojmu členstvu v EÚ máme možnosti aké sme bez nášho členstva nemali. Najprv sa však treba pozrieť čo vlastne migranti chcú a prečo sa do Európy tlačia.
Ako som už spomenul dôvody ich odchodu s domovských krajín sú rozličné, keďže však majú takmer všetci rovnaký cieľ tak sú pre nás menej podstatné. Hlavným cieľom takmer všetkých migrantov je dostať sa do krajín západnej Európy a podať tam žiadosť o azyl. Ide hlavne o Nemecko, Taliansko, Francúzsko a Spojené kráľovstvo. V dôsledku toho, že migrantov je príliš veľa sa ich dané krajiny snažia prerozdeliť medzi ostatné členské štáty EÚ a je úplne prirodzené, že s tým nesúhlasíme.
Poďme sa teda pozrieť na riešenia.
Náš hlavný prínos ako danú krízu zastaviť je ten, že neprijmeme od žiadneho členského štátu EU ani jedného nelegálneho migranta či žiadateľa o azyl. Vďaka tomu vyvinieme tlak na štáty kde veľká väčšina migrantov smeruje aby aj oni nikoho neprijímali. Samozrejme je dôležité spolupracovať na úrovni V4 ale aj celej EÚ pretože čím viac štátov nebude súhlasiť s prerozdeľovaním tým väčší tlak sa vytvorí na krajiny ako Nemecko aby aj oni prestali s prijímaním migrantov.
Najdôležitejšie je nezmeniť náš postoj pretože okrem vytrvalosti veľa ďalších možností na prinútení Nemecka aby spravilo to čo je správne nemáme. Ak sa nám podarí vytrvať, tak bude vytvorený obrovský tlak na krajiny ako Grécko a Taliansko či krajiny balkánskej trasy, aby nepustili ani jedného nelegálneho migranta na svoje územie. Tým pádom utečenecká kríza skončí. Keď sa do Európy nebude vedieť dostať žiaden nelegálny imigrant tak aj počet tých, ktorý sa sem pokúsia dostať výrazne klesne.
Na záver ešte uvediem, že situácia v Afrike už dávno nie je tak zlá, ako sme sa o tom učili v škole ,alebo nám bolo povedané v novinách či správach. Všetky ukazovatele od výšky príjmu, dĺžky života, detskej úmrtnosti či dostupnosti vzdelania alebo zdravej pitnej vody takmer vo všetkých krajinách v Afrike raketovo stúpajú. Takže, keď vám bude niekto vravieť, že sa majú veľmi zle a musia prísť do Európy tak evidentne nepozná vývoj za posledných niekoľko desiatok rokov. Ich životné podmienky sú omnoho lepšie ako predtým a neustále sa ďalej zlepšujú a ak sa nebudú pokúšať riskantne prejsť cez stredozemné more tak sa výrazne zníži aj počet utopených ľudí.