Ako na utečeneckú krízu?

Riešenie utečeneckej krízy je proces, ktorý bude trvať veľa rokov aj vtedy ak by sa zareagovalo ihneď ako vypukla čo sa samozrejme nestalo. Najprv sa poďme pozrieť na jej príčiny a tých je viac.

Občianske vojny v Líbyi a Sýrii, vojna v Afganistane, destabilizovaný Pakistan plus populačná explózia v celej Afrike najmä strednej ako napr. Niger, Etiópia.  Preto si treba uvedomiť, že funguje viacero faktorov ktoré sa spojujú dokopy. Ešte uvediem predpokladaný nárast obyvateľstva v Afrike do roku 2050 podľa OSN, čo je pomerne presný odhad, pretože väčšina ľudí ktorý budú žiť v roku 2050 sa už narodilo. Samozrejme nie je to 100% presné a odchýlka môže byť približne 10 až 15% posledné odhady, ale mali pomerne presné do 10%.

V roku 2000 bolo v Afrike približne 820 miliónov obyvateľov a do roku 2050 sa ich počet má zvýšiť až na 2 530 miliónov podľa odhadu OSN z roku 2017 ktorý ako som uviedol je pomerne presný.

Čo teda z hore uvedeného vyplýva? Do Európy sa v nasledujúcich rokoch pokúsi dostať veľké množstvo ľudí najmä z Afriky ale taktiež aj z ostatných krajín ako je Pakistan, Afganistan, Sýria atď.

Ako tomu teda zabrániť?

Za prvé si treba uvedomiť, že daný problém je vážny a bude trvať mnoho rokov, ale taktiež netreba panikáriť a zbytočne stresovať. Faktom je, že Slovensko okrem uzavretia hraníc v kritickej situácií veľa ďalších možností na riešenie situácie nemá ale vďaka svojmu členstvu v EÚ máme možnosti aké sme bez nášho členstva nemali. Najprv sa však treba pozrieť čo vlastne migranti chcú a prečo sa do Európy tlačia.

Ako som už spomenul dôvody ich odchodu s domovských krajín sú rozličné, keďže však majú takmer všetci rovnaký cieľ tak sú pre nás menej podstatné. Hlavným cieľom takmer všetkých migrantov je dostať sa do krajín západnej Európy a podať tam žiadosť o azyl. Ide hlavne o Nemecko, Taliansko, Francúzsko a Spojené kráľovstvo.  V dôsledku toho, že migrantov je príliš veľa sa ich dané krajiny snažia prerozdeliť medzi ostatné členské štáty EÚ a je úplne prirodzené, že s tým nesúhlasíme.

Poďme sa teda pozrieť na riešenia.

Náš hlavný prínos ako danú krízu zastaviť je ten, že neprijmeme od žiadneho členského štátu EU ani jedného nelegálneho migranta či žiadateľa o azyl. Vďaka tomu vyvinieme tlak na štáty kde veľká väčšina migrantov smeruje aby aj oni nikoho neprijímali. Samozrejme je dôležité spolupracovať na úrovni V4 ale aj celej EÚ pretože čím viac štátov nebude súhlasiť s prerozdeľovaním tým väčší tlak sa vytvorí na krajiny ako Nemecko aby aj oni prestali s prijímaním migrantov.

Najdôležitejšie je nezmeniť náš postoj pretože okrem vytrvalosti veľa ďalších možností na prinútení Nemecka aby spravilo to čo je správne nemáme. Ak sa nám podarí vytrvať, tak bude vytvorený obrovský tlak na krajiny ako Grécko a Taliansko či krajiny balkánskej trasy, aby nepustili ani jedného nelegálneho migranta na svoje územie. Tým pádom utečenecká kríza skončí. Keď sa do Európy nebude vedieť dostať žiaden nelegálny imigrant tak aj počet tých, ktorý sa sem pokúsia dostať výrazne klesne.

Na záver ešte uvediem, že situácia v Afrike už dávno nie je tak zlá, ako sme sa o tom učili v škole ,alebo nám bolo povedané v novinách či správach. Všetky ukazovatele od výšky príjmu, dĺžky života, detskej úmrtnosti či dostupnosti vzdelania alebo zdravej pitnej vody takmer vo všetkých krajinách v Afrike raketovo stúpajú. Takže, keď vám bude niekto vravieť, že sa majú veľmi zle a musia prísť do Európy tak evidentne nepozná vývoj za posledných niekoľko desiatok rokov. Ich životné podmienky sú omnoho lepšie ako predtým a neustále sa ďalej zlepšujú a ak sa nebudú pokúšať riskantne prejsť cez stredozemné more tak sa výrazne zníži aj počet utopených ľudí.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

Patrik Spišiak

O AUTOROVI

Pracovník v strojárstve, ktorý je politicky aktívny.

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 25

Celkové hodnotenie: 12.32

Priemerná čítanosť: 1399

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

  • POČASIE NA DNES

    FOTO DŇA

  • Vybrali sme

    Slovenky v generálke na ME zdolali Ukrajinky, Lanczová: "Dôležité"

    0icon

    Slovenské hádzanárky zvládli záverečnú previerku pred nadchádzajúcimi majstrovstvami Európy. Na turnaji JYSK Cup v maďarskom meste Tatabánya v sobotu zdolali Ukrajinky 30:27. Napravili si tak…

    Slováci v Španielsku o nádej, Krajčovič: "Bude to ťažké"

    0icon

    Slovenská mužská basketbalová reprezentácia má pred sebou v rámci C-skupiny kvalifikácie majstrovstiev Európy 2025 najdôležitejší zápas. Po domácom stretnutí so Španielskom ju v pondelok 25.…

    Haraslín po návrate skóroval proti Tepliciam: "Verili sme, že vyhráme"

    0icon

    Praha 24. novembra 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Slovenský futbalový reprezentant Lukáš Haraslín zo Sparty Praha sa strelecky presadil hneď v prvom zápase po návrate na…

    Lučenec pripravuje obnovu mestského parku, začne inventarizáciou drevín

    0icon

    Mesto Lučenec sa plánuje v najbližšom období zamerať na prípravu revitalizácie mestského parku, ktorý je od roku 2021 národnou kultúrnou pamiatkou. Prvým krokom jeho postupnej…

    V obci Halič dokončujú výstavbu dvoch nových bytoviek s nájomnými bytmi

    0icon

    Halič 24. novembra 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR-Lukáš Mužla)   V Haliči v okrese Lučenec v súčasnosti dokončujú projekt výstavby dvoch bytoviek s nájomnými bytmi. V obci pribudne…

    Pri varení každoročne vznikne približne 200 požiarov

    0icon

    Pri varení každoročne vznikne približne 200 požiarov, pričom v desiatich percentách prípadov sa obsluhujúca osoba zraní. Najčastejšie ide o požiare spôsobené pripálenou stravou na sporáku…

    Diaľnica D1 smerom z Bratislavy je po víkendovej uzávere opäť prejazdná

    0icon

    Doprava na diaľnici D1 na výjazde z Bratislavy je opäť plne obnovená. Práce, pre ktoré bola cesta uzavretá, sa podarili ukončiť v predstihu. Rovnako je…

    Pocta pre Joea Thorntona. V San Jose vyvesili jeho dres s číslom 19

    0icon

    Joe Thornton sa dočkal veľkej pocty od San Jose Sharks. Zámorský hokejový klub NHL vyradil zo sady jeho dres s číslom 19. Slávnostná udalosť sa…

    Noel zvíťazil v Gurgli pred Jakobsenom, zatiaľ je stopercentný

    0icon

    Francúzsky lyžiar Clément Noel suverénne triumfoval aj v druhom mužskom slalome sezóny Svetového pohára. V rakúskom Gurgli viedol už po 1. kole a napokon zvíťazil…

    Na Ukrajine bola zaznamenaná vlna sabotážnych útokov na orgány činné v trestnom konaní

    0icon

    Kyjev 24. novembra 2024 (HSP/Foto:Foto:TASR/AP-Oleg Petrasiuk/Ukrainian 24 Mechanised brigade via AP)   Na Ukrajine bola zaznamenaná vlna sabotážnych útokov na orgány činné v trestnom konaní. Tri…

    FOTO DŇA