(Foto z roku 1971 z protestu IRA proti Britskému imperializmu, text je preložený v PS.)
Organizátori súčasných protestov sa netajili želaním a ambíciou zhromaždiť na námestí SNP a v blízkych uliciach najväčší pouličný happening v dejinách Slovenska. Nepodarilo sa prekonať počet ľudí na uliciach z novembra 1989, hoci Bratislava sa odvtedy o štvrtinu zväčšila, hoci organizátori námestie vybavili aj ozvučením a veľkoplošnými obrazovkami ako na koncerte pod holým nebom. Keby si spomenuli na 14. 9. 2003, kedy do Bratislavy prišiel Ján Pavol II. a na Petržalské sídlisko prilákal 32 zahraničných televíznych tímov a 250 000 ľudí…
Lennon by dokázal na námestia prilákať toľko ľudí, že by toto zhromaždenie mohlo mať tu drzosť porovnávať sa s Petržalskou omšou pod holým nebom. John Lennon je síce takmer 40 rokov mŕtvy a nielen preto je jeho účasť na protestoch rýdzo hypotetická. Človek však v takýchto chvíľach často pochybuje, kam sa postaviť a čo urobiť, je to ľudské a prirodzené. Práve preto si v pamäti nosíme morálne príklady, aby sme sa s nimi mohli v zložitom období poradiť. Preto tá hypotetická otázka: keby tu dnes s nami bol John Lennon, stál by na pódiu medzi Karolínou Farskou a Jurajom Šeligom?
Viem si predstaviť, že mnohí účastníci protestov by ani na chvíľku nezapochybovali, že samozrejme. Veď majú radi Beatles aj Lennona, cítia sa s ním spriaznení, tak samozrejme, že by mal byť spriaznený aj On. A Lennon bol revolucionár, bol proti establišmentu a tiež sú podozrenia, že v súvislosti s jeho predčasnou smrťou nemôže mať FBI úplne čisté svedomie.
O myšlienkovej skratke automatickej spriaznenosti terajších protestov s odkazom R&R som mal od začiatku pochybnosti, no trúfol som si to napísať až potom, čo sa ozval iný slávny rocker a Brit Roger Waters z Pink Floyd. Waters znesie porovnanie s Johnom Lennonom, lebo obaja boli proti vojne a ešte si mnohí pamätáme ako sa rúcal v 1990 Berlínsky múr, svojho času to bol najväčší koncert všetkých čias. Padal Berlínsky múr a my sme si mysleli, že čoskoro Európske krajiny rozpustia armády a my už vojnu nezažijeme. Svet sa však zmenil, vojny sú skoro na každom kontinente a pred niekoľkými dňami tá Sýrska hrozila, že sa zmení na poslednú.
Roger Waters ma potešil svojim vyjadrením o Americkom zásahu v Sýrii, ktorý nazval chybou monumentálnych rozmerov, keďže sa všetko udialo len na základe krátkeho videa od „bielych prilieb“. Títo ľudia sú podľa Watersa fake organizáciou a výrobcovia propagačných materiálov pre teroristov. Je to aj vzácne úplne jasné a zrozumiteľné vyjadrenie. Rockeri našej generácie inak toho viac povedali svojou hudbou a textom. A my sme sa im naučili rozumieť.
Napríklad The Wall. Berlínsky múr bol len hmotná anekdotická paralela, ale každému rockerovi bolo vtedy jasné, že tehly vo Watersovom múre sú imaginárne. Sú to memy, ktoré okolo nás od detstva stavajú rodičia, škola, inštitúcie, reklama a masové médiá. Berlínsky múr spadol, ale nikto neprestal ukladať tie tehly okolo ľudí a múry sú dnes vyššie a hrubšie. Ak by však dnes niekoho napadlo spýtať sa spoza toho múra: „Is there anybody out there? – Je niekto vonku?“ Tak by som sa s radosťou ozval: „Áno, je tu Roger Waters, niekoľko ďalších priateľov, ktorých myseľ si médiá neprivlastnili a …bol by tu s nami aj duch Johna Lennona.“
Prečo si toto trúfam povedať? Lennonove protesty smerovali hlavne proti vojne. Vtedy šlo o Vietnam, ale aj večnú damoklovskú hrozbu sebazničenia medzi USA a ZSSR. V roku 1969 John Lennon s Yoko Ono zorganizovali niekoľko posteľových protestov proti vojne.
Možno si poviete, že bol slávny a médiá si to museli všimnúť. No Lennon to komentoval takto: „To, čo v skutočnosti robíme je, že posielame správu do sveta a hlavne mladým alebo každému, kto chce protestovať za mier, či akejkoľvek forme násilia. Protestovať môžete mnohými spôsobmi a ten náš je jedným z nich. Ktokoľvek si v mene mieru môže nechať narásť vlasy, vzdať sa týždňa svojej dovolenky alebo sedieť zaviazaný vo vreci. Protestujte za mier, hocijako, ale nenásilne. Mier sa dá dosiahnuť len mierovými prostriedkami. Bojovať s establišmentom jeho vlastnými zbraňami nie je dobrý nápad, pretože vždy vyhrá. Vyhráva už tisícky rokov. Oni veľmi dobre vedia, ako sa používa násilie a len im to uľahčíte, keď sa im vystavíte rovno na mušku, aby vás mohli zabiť.“
Lennon teda vedel, že vystúpiť verejne proti plánom establišmentu nie je sranda. Naozaj môže ísť o život. Je teda namieste opýtať sa, keď prídete na námestie, kde je všetko profesionálne zorganizované ako na koncerte, na vašej strane je štátna televízia, prezident, skoro polovica parlamentu a nemáte žiadny pocit ohrozenia – môžete si byť istí, že naozaj protestujete proti zámerom „establišmentu“?
Lennon a Beatles mali aj veľa skúseností s mediálnou stenou. V 60-tych rokoch, keď boli na vrchole slávy, vrcholila aj vojna vo Vietname. V západných médiách, veľmi podobne ako dnes, prebiehala nepretržitá kampaň o slobode a demokracii, ktorú Americkí vojaci prinášajú do Južného Vietnamu, aby ho neovládol krutý a neľudský komunizmus. Brian Epstein, manažér Beatles, svojich chlapcov poznal. Zakazoval médiám, aby sa ich v Amerike pýtali čokoľvek o Vietname a zakazoval im na túto tému odpovedať.
A tak sa ani Beatles neudržali a raz v auguste 1966 na otázku, či nechcú povedať niečo o Vietname, John sucho prehodil: „Nepáči sa nám to.“
Novinár: „Môžete to trochu rozviesť?“
John: „Nie. Rozviedol som to dosť. Nepáči sa nám to a to je všetko. Nechceme vojnu.“
George doložil: „To máte tak… To znamená len toľko, že vojna je zlá a každý chápe, že je zlá. A netreba to už nijako obkecávať.“
Nie nadarmo jedným z hlavných hesiel rocku bolo: „Free your mind!“ Rocker sa nedá spútať ani peniazmi, ani konformitou, ani politickou korektnosťou. Rocker hrá hru po svojom a neuznáva heslo: „Kto nie je s nami, je proti nám.“ John Lennon to sebe vlastným jazykom vyjadril v texte piesne Revolution.
You say you want a revolution… We all want to change the world
But when you talk about destruction
Don’t you know that you can count me out
But if you want money for people with minds that hate
All I can tell you is brother you have to wait
You say you’ll change the constitution
You better free your mind instead.
Hovoríte mi, že chcete zmeniť svet a ja ho chcem zmeniť tiež, ale nie vašimi prostriedkami. Nepridám sa, nepočítajte so mnou, lebo máte hlavy plné nenávisti. Hovoríte, že zmeníte politický systém? Radšej zmeňte to, čo máte v hlave.
Preto si myslím, že keby (hypoteticky) John Lennon prišiel v tomto období do Bratislavy, stál by pred Americkou ambasádou vedľa Jalala Suleimana pod transparentom „HANDS OFF SYRIA“ a spolu by spievali „Give peace the chance!“
PS: Text (voľne) pri úvodnej fotografii je z interview pre Red Mole z roku 1971. V otázke sa novinár pýta na Lennonov čoraz radikálnejší názor na spoločnosť a na jeho revolučné postoje. Odkedy sa stal radikálom? Lennon hovorí, že politicky myslel odjakživa, vždy bol proti statu quo. Vždy sa cítil byť jedným z pracujúcej triedy a vždy pociťoval dešpekt voči polícii a armáde, nikdy od nich nečakal nič dobré. Každému pracujúcemu sa však časom stane, že to vyprchá, založí si rodinu a systém ho vtiahne do svojich vzťahov. Lennon však nikdy neprestal byť politický, aj keď v polovici 60-tych rokov to trochu zatienilo náboženstvo. Ono vtedy bolo reakciou na celý ten superstarovský humbuk a v náboženstve hľadal odpoveď na pochybnosť, že život predsa musí mať aj nejaký väčší zmysel. Ale vždy myslel politicky. Je to vidieť aj na tých dvoch knihách, ktoré napísal. Sú síce napísané Joyceovskou hatlaninou, ale kopal v nich aj do náboženstva a vyšších tried. Vždy sa cítil spriaznený s pracujúcou triedou. Od detstva písal satiru na systém, vydával časopisy a rozdával po okolí, pretože ten útlak pracujúcej triedy bol tvrdý fakt, pred ktorým sa nedalo utiecť. Len ten hurikán Beatles to na chvíľu odvial, takže John bol istý čas mimo realitu.
Zdroje:
https://www.beatlesinterviews.org/db1971.0121.beatles.html
https://www.petrzalskenoviny.sk/spolocnost/06/2013/papez-jan-pavol-ii-v-petrzalke-spominate-si/
https://sk.wikipedia.org/wiki/Bratislava
https://sk.wikipedia.org/wiki/The_Wall_%E2%80%93_Live_in_Berlin
https://www.huffingtonpost.com/john-w-whitehead/john-lennon-anti-war-activist_b_1948185.html
https://imagesofhistory.wordpress.com/2014/04/20/photos-of-john-lennon-and-yoko-onos-bed-in-1969/
https://wogew.blogspot.sk/2008/12/beatles-and-vietnam.html
https://www.facebook.com/jalal.suleiman.33
———————————————————————
Písané pre: https://poznamkypanabavora.wordpress.com/ (upravené)