Ekonomické teórie bludov na Slovensku od 1989 časť 1

V dnešnej dobe je jeden z najväčších problémov Slovenska to, že nemá reálne dobrých ekonómov a to čo sa učí na školách, dokonca na ekonomických univerzitách je zmes bludov a gazdovského účtovníctva. Skúsim zhrnúť pár bodov, kde sme a prečo sme tam, ako z toho von, ale na viac dielov, lebo 1 dlhý by nikoho nebavil :).

Ekonomický blud č. 1: ekonomické vysvetlenie roka 1989, Miklošov paradox

V 89 nás bolo dosť, čo sme štrngali za koniec socializmu / komunizmu a s radosťou sme vítali nový systém, ktorý nám mal priniesť západné blaho. Čo sa však vlastne stalo v danom období? Ktoré stromy sme nevideli pretože sme boli v lese? Bol koniec studenej vojny a my sme boli na strane, ktorá prehrala. S úsmevom a naivne sme verili, že je všetko super. Čo však bolo hlavným motívom západu hneď po 89?

Uvedomme si, že západ vyhral vojnu. Čo robili víťazi po vojnách? Rozdelili si majetky dobytých území, znásilnili pár žien a cez tieto majetky riadili ďalej spoločnosť vo forme kolónie / dŕžavy / niečoho čo je poddané centrále víťaza a keď sa čokoľvek stane na povel urobí čokoľvek čo pán prikáže. Takže čo sa stalo u nás? Ako toto prebehlo?

Do centrálneho riadenia krajiny boli dosadení ľudia verní „pánovi“ typu Havel. Ten a s ním viacerí okamžite dostali cez reštitúcie obrovské majetky, neporovnateľné so zvyškom populácie. Tým vytvorili triedu okamžite poslušných, bohatých, vážených. Ale čo s ekonomikou, ktorá ohrozovala desaťročia západ a bola zdrojom studenej vojny? Tu sa stala taká maličkosť ako zastavenie zbrojnej výroby na Slovensku vyhlásená Havlom a schválená Havloidmi. Aký to malo efekt na slovenskú ekonomiku? Devastačný. Z roka na rok sme sa prepadli v HDP a zrazu sme mali obrovskú nezamestnanosť. Už nikdy sme odvtedy nemali šancu sa sami pozviechať a zaradili sme sa medzi rozvojové krajiny. Čo sa stalo? Zobrali, resp. zničili nám know-how, zbrzdili ekonomiku a spolu s likvidáciou poľnohospodárstva a energetiky odstavovaním jadrovej elektrárne z nás urobili úplne závislými na západe.

Najrešpektovanejším ekonómom bol ist[ dobu Mikloš a čo tvrdil? Všetko predajme, uťahujme si opasky a mysleli si, že čím viac si utiahneme, tým skôr bude lepšie potom. V určitom období a čase ekonomiky to aj platí, avšak tieto vtedajšie dristy iba slúžili na dlhšie ovládnutie spoločnosti ako celku a rozdelenie koristi víťaza medzi supov a časť novo formovanej slovenskej privatizačnej elity danej doby. Cieľom uťahovania opaskov nebolo, aby sme sa mali lepšie, ale aby sme boli dlho spokojní so stavom aký je a nebúrili sa.

Niektorým sa javí, že Miklošove teórie boli správne, pretože istú dobu sa skutočne začalo dariť na Slovensku počas ich vlády. Prečo? Pretože na Slovensko ako aj po celom svete sa rozšíril iný fenomén danej doby a to bola globalizácia. Na toto nemal žiaden politik dosah a iba náhodne v danej dobe ťažili z danej situácie, pričom ich reálne domáce ekonomické kroky boli v rozpore so záujmami bežných ľudí a v prospech iba určitej úzkej skupiny. Je paradoxom, že vláda, ktorá v danej dobe robila zlé ekonomické rozhodnutia žala ekonomickú slávu za globalizáciu, ktorú nijako neovplyvnila. Iba veľmi málo ekonómov si tento rozpor uvedomuje.

Bola likvidácia našej ekonomiky plánovaná ekonómami na západe? Určite. Mohla tomu zabrániť naša elita? Nie, víťazstvo v studenej vojne bolo úplné a dokonané. Naša elita sa snažila transformovať cez svoje deti – mladšiu generáciu a odovzdať im čo najviac, aby mali „do štartu“. Čiže ekonomickou pravdou č. 1 je uvedomenie si, že náš vývoj a obrovský úpadok bol plánovaný hneď po páde socializmu, bol zámerný na naše zbrzdenie tak, aby sme už nikdy nevytvorili žiaden problém

Na pokračovanie …


Blogy

Marek Brna

René Pavlík

Milan Šupa

Erik Majercak

Peter Lipták

Zdeno Drdol

Životný štýl

.
.

Armáda, konflikty, vojenská technika

.