„Kto kontroluje minulosť, kontroluje budúcnosť. Kto kontroluje prítomnosť, kontroluje minulosť.“ – George Orwell
- august ako štátny sviatok – pre mnohých symbol odvahy a boja proti fašizmu. No pre iných aj začiatok tragédie, ktorú si slovenský národ dodnes poriadne nevyhodnotil. V dobe, keď sa z pamäti národa vytrácajú hlasy pamätníkov a historická diskusia sa čoraz viac podvoľuje ideologickým hraniciam, prichádza publikácia, ktorá sa nebojí otvárať nepohodlné otázky.
Kniha, ktorá ide proti prúdu
Publikácia Hlasy povstania zadupané štátnym sviatkom predstavuje súbor textov historikov, exulantov, pamätníkov, politikov i verejnosti, ktorí sa odmietli zmieriť s oficiálne preferovanou verziou Slovenského národného povstania z roku 1944. Na 340 stranách zaznieva jasný apel: ak chceme ako spoločnosť dozrieť, musíme si dovoliť slobodne diskutovať aj o témach, ktoré sa desaťročia prezentovali jednostranne.
Nejde pritom o jednorazovú kritiku. Kniha chronologicky sleduje vývoj názorov – od príspevkov slovenských exulantov cez porevolučné texty 90. rokov až po súčasné komentáre k tomu, ako je téma povstania stále manipulovaná v mene „demokratických hodnôt“.
Kritické hlasy, ktoré nepočuť v televízii
Medzi prispievateľmi nájdeme známe mená verejnej scény:
- Prof. Dr. Milan Stanislav Ďurica SDB
- Prof. František Vnuk
- PhDr. Martin Lacko, PhD.
- Doc. PhDr. Ivan Mrva, CSc.
- Prof. PhDr. Róbert Letz, PhD.
- JUDr. Štefan Harabin
- a mnohí ďalší, ktorí sa dlhodobo usilujú o objektívnejší pohľad na udalosti roku 1944.
Zaznamenané sú aj výpovede pamätníkov, dobové články z exilovej tlače či otvorené listy adresované politickým autoritám.
Čo nájdete v knihe?
- Pohľady na SNP ako štátny prevrat a nie národné povstanie
- Dokumentované partizánske násilnosti a NKVD odvlečenia
- Analýzy o zneužití SNP v prospech komunistickej moci
- Úvahy o štátnom sviatku 29. augusta a jeho spoločenskom dopade
- Príklady represie voči autorom, ktorí si dovolili povedať iný názor
Kniha nevnucuje závery, ale umožňuje čitateľovi urobiť si vlastný názor na základe doteraz opomínaných faktov.
Sloboda bádania vs. mantinely demokracie
Kľúčovým momentom publikácie je otázka: Má historik, ktorý sa odváži ísť proti „konsenzu“, ešte dnes miesto v spoločnosti? Príklady autorov ako Marián Magát či doc. Ján Dudáš, ktorí čelia trestom za publikované názory, naznačujú, že súčasná demokracia nie je to, za čím sme v roku 1989 stáli.
Kniha tak nie je len historickým súborom textov – je zároveň výstrahou pred návratom do čias, keď bola pravda len výsadou mocných.
Prečo by ste si ju mali prečítať?
Ak máte pocit, že slovenské dejiny sú často prezentované jednostranne, ak vnímate, že sa z verejnej diskusie vytráca pluralita názorov, alebo ak jednoducho chcete spoznať inú perspektívu na jednu z najdiskutovanejších udalostí našej histórie – táto kniha je pre vás.
Základné informácie
- Názov: Hlasy povstania zadupané štátnym sviatkom
- Formát: 165 × 235 mm
- Rozsah: 340 strán
- Väzba: tvrdá
- ISBN: 978-80-570-6892-1
- Video prezentácia: Pozrite si video
- Zabezpečenie výtlačku: Informácie nájdete pod videom
Záver
Dnešná verejná diskusia o povstaní z roku 1944 trpí tým, čo by v slobodnej spoločnosti nemalo existovať – autocenzúrou, jednostrannosťou a strachom. Hlasy povstania zadupané štátnym sviatkom dávajú priestor tej časti spoločnosti, ktorá nechce prijať dogmy, ale túži po pravde – nech je akokoľvek nepohodlná.