Prečo je ťažké odpustiť druhým?
Štefan Kónya
„Keď neodpustime, neubližujeme tomu druhému. Neubližujeme spoločnosti, ktorá nám urobila zle. A neubližujeme Bohu. Ubližujeme tým len sebe.“
Joel Osteen
Bolo by ideálne a dobre keby sme mohli žiť pokojným životom a mať s každým človekom dobre pozitívne vzťahy. Žiaľ realita je niekedy krutá pretože ľudia sa navzájom zraňujú rôznym spôsobom či už úmyselné alebo nechtiac.
Odpustenie ma veľmi pozitívny vplyv na psychické a fyzické zdravie, čo vedie k obnoveniu vzťahov. Je dôležité vedieť, čo najčastejšie nám môže brániť odpustiť druhému pretože odpustiť zranenie nie je také ľahké. Sú ľahké zranenia a tie sa dajú ľahko odpustiť. Ale sú aj ťažké a hlboké zranenia napr.:
psychické tyranie, sexuálne zneužívanie, fyzické násilie, obmedzovanie slobody a ľudských práv a pod. Odpustenie je náročný proces a preto si vyžaduje pochopenie a dostatok času, aby sme získali schopnosť nastúpiť na cestu odpustenia. Odpustenie nám prináša vnútorný pokoj, pocit úľavy a zbavenie sa negatívnych emócii.
Ľahšie sa dá odpustiť človeku o ktorom vieme, že nás už ďalej nebude zraňovať ako človeku o ktorom vieme, že nás bude zraňovať stále. Pri odpustení sa človek vzdáva odplaty to znamená, že mu to nevráti a toto niekedy bolí. Dôležité je spomenúť, aby sa zranený človek nedostaval do pozície sebaľútosti, keďže to zastavuje cestu k odpusteniu. Treba prijať fakt áno bol som zranený a určite s tým niečo treba robiť, treba sa pozitívnymi myšlienkami posunúť vpred a nezostávať v sebaľútosti. Minulosť kedy sme boli zranení už nezmeníme ale odpustením môžeme meniť prítomnosť aj budúcnosť k lepšiemu.
Niekoľko dôvodov prečo je ťažké odpustiť:
– strach a obava, že ten druhy nás môže znovu zraniť;
– zranene emócie a vnútorná bolesť psychického zranenia;
– nedôvera druhému;
– nenávisť a dlhodobý hnev;
– hostilita – nepriateľský postoj k druhému;
– klamstvo a mnohé sklamania;
– pýcha a očakávanie, že ten druhy sa nám musí ospravedlniť;
– túžba pomstiť sa druhému.
Americky psychológ Lewis. B. Smedes napísal pravdivú myšlienku: „Odpustiť znamená prepustiť väzňa. A pri tom si uvedomíte, že väzňom ste boli vy.“ A ďalej píše: „Pokiaľ človek nie je schopný odpustenia, stáva sa otrokom vlastnej bolesti a žije len zo svojej nenávisti.“
Ak budeme žiť dlhodobo v strachu, že ten človek nás môže znovu zraniť, ak budeme vo vnútri prechovávať naďalej hnev a nenávisť voči druhému alebo budeme v sebe živiť túžbu po pomste môže sa stať že sa takýmto spôsobom zraňujeme sami seba a ostávame akoby vo vnútornom väzení. Je dôležité sa zamerať na seba a neriešiť toho druhého, čo zle urobil. Je dobre ak riešime otázku odpustenia u seba a môžu nám v tom pomôcť niektoré otázky:
Otázky na zamyslenie
– čo môžem urobiť preto, aby som dokázal odpustiť človeku, ktorý ma zranil?
– máš túžbu a chceš odpustiť druhému?
– si ochotný nastúpiť na cestu odpustenia s nádejou, že príde ten čas kedy druhému odpustíš?
– si ochotný odpustiť bez podmienok?
– máš očakávanie, že ten druhy príde a ospravedlní sa ti ? A keby aj áno ako by si sa v tej chvíli zachoval?
– čo ti bráni v tom, aby si dokázal odpustiť ? Aký je hlavný dôvod tvojej neochoty odpustiť ?
– ak uvidíš v diaľke človeka, ktorý ťa zranil čo urobíš? Pokojne budeš kráčať na svojej ceste alebo sa vzdiališ od neho čo najďalej? Dokážeš sa priblížiť k nemu pozrieť sa mu do tváre a pozdraviť ho ?
Ako by si sa v jeho prítomnosti cítil?
– v modlitbe Otče náš je tato prosba: „A odpusť nám naše viny, ako i my odpúšťame svojim vinníkom.“ (Mt 6,12). Ak nedokážeš odpustiť ľuďom prosíš Boha v modlitbe, aby ti pomohol a dal silu a odvahu odpustiť?
Odpustiť druhému, ktorý nás zranil neznamená, že mu dovolíme, aby nás zraňoval ďalej. Toto nesmieme dovoliť. Tiež to neznamená, že odpustením zabúdame, čo sa stalo alebo zlo budeme považovať za dobre alebo schvaľovať zle správanie človeka a tiež by nebolo správne súhlasiť zo zlom, že sa nám stala nespravodlivosť.
Odpustenie ma niekoľko prínosov:
– odpustenie nám pomáha oslobodiť sa od zranenia a negatívnych emócii,
– odpustenie nám prináša vnútorný pokoj, pocit úľavy a uvoľnenie napätia,
– odpustenie nám pomáha obnoviť zničené vzťahy (človeka, ktorý ma zranil už nemusím považovať za nepriateľa),
– odpustenie nás vedie k schopnosti zmieriť sa s človekom, ktorý nás zraňoval,
– odpustenie ma veľmi pozitívny vplyv na psychické a fyzické zdravie a prináša vnútorný pokoj.
Odpustenie z kresťanského pohľadu
Je dobre podľa možnosti modliť za tých, ktorí nás zraňujú a prosiť o Božiu milosť a pomoc, aby sme dokázali odpustiť. Toto je možné a niekedy môže pomôcť duchovný rozhovor s kňazom pripadne sa poradiť s psychológom. Nikto nemá pravo nútiť druhého, aby odpustil tým, čo ho zranili. Treba rešpektovať slobodu človeka, aby sa sám rozhodol. Rýchle odpustenie žiaľ nefunguje to by sme museli byť roboti.
Ak nedôjde k zmiereniu dvoch ľudí odpustiť môžeme druhému vo svojom vnútri bez toho, aby o tom druha osoba vedela. Odpustenie alebo neodpustenie sú súčasťou nášho každodenného života. Dôležité je vedieť čo môžeme urobiť preto, aby sme sa slobodne rozhodli druhým odpustiť. Je to náročná cesta ale verím že mnohým prinesie vnútorný pokoj a radosť do života.
Použite zdroje:
Novy zákon s komentármi a margináliami Jeruzalemskej Biblie.
Vydavateľstvo Dobra kniha Trnava, 2008
SMEDES, L. B.: Odpusť a zapomeň Praha: Návrat domov, 2004
Prednáška Mgr. Mário Schwarz, PhD “Vždy je možné začať odznovu – vďaka odpusteniu”
Centrum pre rodinu Nitra, 2018