Štát, zamestnanosť a národné bohatstvo

Sledujeme krutú daň za nerozumnosť politikov. Nekonečné uprednostňovanie cudzieho kapitálu v oblasti podpory zahraničných podnikateľov na území našej republiky dosiahlo obludné rozmery. Všetky vlády od tzv. nežnej rôznymi úľavami lákali cudzí kapitál, aby budoval rôzne montovne a v nich zamestnal našich ľudí a ak to nestačí pokojne postavia ďalšiu fabriku v ktorej pracujú robotníci z ešte chudobnejších štátov ako je ten náš. Tento trend nemá konca kraja. Už zanikol všetok slovenský priemysel zaniklo prosperujúce slovenské poľnohospodárstvo, zaniklo učňovské školstvo. Devastácia nepokračuje, lebo už sme na konci. Už asi nemá čo slovenské zaniknúť.

Všetky vlády bez výnimky obetujú poľnohospodársku pôdu, udeľujú daňové výnimky, ak podnikateľ pohrozí zatvorením prevádzky dotujú energie. Z automobiliek ide hrôza. Stali sa dominantou slovenskej zamestnanosti a základom HDP. Za viacej ako tridsať rokov ani jedna vláda nedokázala účinne podporiť domácich podnikateľov. Teda ak nerátam sľuby. Naopak. Ak sa Slovák pustí do podnikania narazí na celé stádo úradných šimľov a pijavíc. Otrávený kapituluje a aby prežil zamestná sa u zahraničného podnikateľa pri výrobnom páse.

Nemohúcnosť štátu sa prejavuje napríklad v cestnom hospodárstve. Fungujúci systém údržby mostov, ciest a budovania diaľnic zanikol. Techniku rozpredali, hospodárske dvory sprivatizovali a tiež schosnovali. Viď Sulík a OLO. Namiesto vlastných štátnych podnikov pre každý mostík, lávku, či prekládku siete je teraz nutné obslúžiť nekonečnú administratívu, čakať, doplňovať, prosiť, urgovať a zas čakať. Keď príde súhlas nastane ďalšie kolo výberových konaní, odvolávok a žiadostí. Ak v prvom kroku nepadne provízia do správneho vrecka pridelené financie zmenia adresáta a začína nový kolotoč. Príklady nie sú potrebné. Každý ich pozná. Občan si dôsledky odnesie obchádzkami, výlukami a kolónami. Jediný kto si odnesie iba výplatu je štátny úradník chránený byrokraciou a politik chránený beztrestnosťou.

Monotematický celoslovenský automobilový priemysel už prepúšťať začal a bude pokračovať. Z robotníka v cudzej firme je zrazu nezamestnaný občan vo vlastnom štáte. Občan neschopnosťou štátu prinútený žiť s hypotékou, teraz ohrozený stratou majetku. To isté čaká aj zamestnanca v cudzom poľnohospodárskom či živočíšnom sektore. Štát nemá vlastný výrobný ani potravinársky program. Ba ani víziu. Tridsať rokov samostatnosti nestačilo na vypracovanie koncepcie a budovanie vlastného priemyslu a vlastnej produkcie potravín.

Vypočujte si aspoň jeden deň rokovania poslancov v NRSR, sledujte hlasovania a zistíte, že čakať na zmenu je zbytočné. Úroveň komunikácie výkvetu občianstva v NRSR je žalostná. Sledujte vyšetrovania zločinov predstaviteľov štátu, aktivitu prokuratúr a súdov všetkých stupňov. Prídete k poznaniu, že pozitívna zmena je v nedohľadne.

Vyslanci vlády lietajú po celom svete a za cenu úľav a stimulov ponúkajú posledné zvyšky národného bohatstva miesto hľadania pomoci na konci vlastnej ruky. Nehľadia na zákony, protesty dotknutých obyvateľov sú im ľahostajné hlavne, že dostanú percentá z kontraktu. Vedia, že ich rozhodovacie obdobie sa každým dňom kráti a tresty nehrozia. Aj poslanci nad témou zodpovednosti štátneho úradníka za štát poškodzujúce rozhodnutie stále iba meditujú. Veď možno raz aj oni budú rozhodovať. Je časom overené, že žiadne voľby neprinesú zmenu. Po starých koľajach iba do starej stanice, aby som bol s prísloviami aktuálny.

Riešenia sú. Núkajú sa hneď tri. Stále vyvážame drevo plným priehrštím miesto toho, aby štát budoval podniky na jeho spracovanie od špáradiel do zubov cez nábytok, drevo domy, po pelety na kúrenie. Lúky nám zarastajú náletovými drevinami. Štátospráva miesto komplexnej podpory ovčiarstva vzdelávaním počnúc, cez chov, produkciu mäsa, výrobkov z mlieka až po spracovanie koží a vlny podporí výstavbu čínskej baterkárne na poľnohospodárskej pôde v najvyššej triede bonity. Úžasné možnosti poskytuje pestovanie a spracovanie priemyselného konope. Zoznam produktov z tejto plodiny je takmer nekonečný, ale my pestujeme žltý hnus ktorý nechutí ani autám. V každom s týchto odvetví môžu byť, obrazne povedané, zamestnaní pracovníci od výskumníkov po zametačov. Ale to by štát museli spravovať národohospodári a nie politici.

 


Blogy

Ivan Štubňa

Miroslav Urban

Zdeno Drdol

René Pavlík

Milan Šupa

Miroslav Iliaš

Životný štýl

.
.

Armáda, konflikty, analýzy, história, vojenská technika

.