Ticho pred nákazou? Slovenská reakcia na výskyt slintačky a krívačky pri hraniciach prišla neskoro

Výskyt slintačky a krívačky v Maďarsku 7. marca mal byť vážnym varovaním aj pre Slovensko. Prípad sa objavil len niekoľko stoviek metrov od slovenskej hranice. Napriek tomu krajina nezaviedla žiadne preventívne opatrenia, a len o dva týždne neskôr – 21. marca – sa choroba potvrdila na troch slovenských farmách.

Zatiaľ čo v pohraničí narastal biologický problém, vo verejnom priestore rezonovali predovšetkým oslavy Medzinárodného dňa žien (MDŽ).

Časové súvislosti a otázky reakcie

Maďarské úrady potvrdili výskyt ochorenia na farme v obci Kisbajcs, neďaleko Komárna. Podľa dostupných informácií bol prípad izolovaný a ďalšie farmy v okolí testované s negatívnym výsledkom. Napriek tomu sa experti zhodujú, že lokalizovaný prípad v takejto blízkosti hraníc si zasluhuje aspoň základné preventívne opatrenia – napríklad monitoring pohybu zvierat či zvýšenú dezinfekciu.

Na Slovensku však v tom čase neprišlo k žiadnym viditeľným krokom. Štátna veterinárna správa sa k veci nevyjadrovala, politickí predstavitelia sa venovali iným témam.

Oslavy MDŽ a informačné vákuum

Od 7. do 10. marca sa na celom Slovensku konali verejné a mediálne podujatia súvisiace s MDŽ. Politici navštevovali kultúrne domy, rozdávali kvety a vystupovali v médiách.

Prípad z Maďarska pritom nezaznel vo verejnej debate ani ako preventívne upozornenie. Niektorí poľnohospodári v regióne tvrdia, že o výskyte v Kisbajcsi sa dozvedeli až po medializácii slovenských prípadov, čo značí na vážne komunikačné zlyhanie.

Európsky rámec: mohla SR konať samostatne?

Maďarsko výskyt nahlásilo Európskej komisii, ktorá zaradila postihnutú oblasť medzi ohniská pod kontrolou. V rámci právnych rámcov EÚ neexistuje povinnosť pre susedné krajiny okamžite konať, pokiaľ nie je dôkaz o šírení cez hranice.

Napriek tomu viacerí odborníci upozorňujú, že členský štát môže preventívne konať aj nad rámec európskych pokynov, najmä ak ide o ochranu vlastného hospodárstva. V tomto prípade sa Slovensko rozhodlo spoliehať na oficiálne správy a pasívne sledovať situáciu.

Rozbiehajúci sa účet

Odhady hovoria o ekonomických stratách vo výške stoviek tisíc eur, a to len v prvej fáze.

Dlhodobejšie následky môžu zahŕňať:

    • pokles dôvery v export zo Slovenska,

    • obmedzenia pri pohybe zvierat v rámci EÚ,

    • vyššie náklady pre farmárov na prevenciu a náhradu výpadkov.

Záver: Drahé dni mlčania

Slovensko malo k dispozícii najmenej 14 dní na preventívne kroky, ktoré síce nemuseli chorobe úplne zabrániť, no mohli spomaliť jej šírenie alebo minimalizovať škody. Neistota, pasivita a informačné ticho však vytvorili priestor, v ktorom sa vírus bez povšimnutia dostal cez hranice.

Dnes už vieme, že ticho niekedy bolí viac než panika.


Blogy

Peter Lipták

Zdeno Drdol

Miroslav Iliaš

Ivan Štubňa

Tomáš Razgyel

Miro Majerník

Životný štýl

.
.

Armáda, konflikty, vojenská technika

.