Najprv si povedzme pár slov k stavu nášho zdravotníctva. Pokusy, ktoré v zdravotníctve začali robiť politici po roku 1989 s predstavou, že zdravotníctvo bude samofinancovateľné zlyhalo. V žiadnom štáte nikde na svete to tak nemôže fungovať. Sektor zdravotníctva neprešiel po zmene politického režimu systémovým auditom, ktorý by bol jasne načrtol, čo sa má urobiť. Namiesto toho sme pripustili privatizáciu lukratívnych súčastí zdravotníctva a ostatok sme nechali ako záťaž štátu. K chaosu prispelo tiež rušenie nemocníc a ich kategorizácia, ktorá nemá nič spoločné s odbornosťou v riadení. Sledoval sa len cieľ znižovania nákladov sektoru za cenu ľudského zdravia. Čo signalizujú výpovede lekárov? Je ich platová situácia ozaj zlá? Nie je. Lekári si žijú v našej spoločnosti nadpriemerne a poberajú vysoko nadpriemerné platy. Kto ich organizuje a štve? S vysokou pravdepodobnosťou Progresívne Slovensko (PS), ktoré využilo časovanú bombu Hegerovej vlády v podobe „Memoranda o zlepšení systému zdravotníctva 2022“.
file:///C:/Users/Asus/Downloads/Memorandum.pdf
Memorandum bolo podpísané Hegerom a Lengvarským 30. novembra 2022. Čiže v čase, keď sa už na 90% vedelo, že Hegerova vláda padne. Obsah memoranda samozrejme nie je iba o platoch. Každý normálny človek však vie, že požiadavky obsiahnuté v Memorande sa okamžite splniť nedajú. Preto túto časovanú bombu Hegerova vláda podpísala, aj keď si bola vedomá, že ako celok v horizonte dvoch rokoch je nesplniteľná. A nechala ju na krku novej vláde, aby sa vyhla hroziacim výpovediam lekárov v tej dobe. Túto situáciu zneužila strana PS, ktorej cieľom je zvrhnúť vládu R. Fica za každú cenu. Taký je príkaz zo zahraničia. Čudujem sa že OČTK sa touto protištátnou skupinkou organizovanou v PS ešte nezaoberá.
Samozrejme som si vedomý toho, že zdravotníctvo je v kríze. Ale v kríze je už od prevratu v roku 1989. Súčasné požiadavky lekárov na platy sú neprimerané a nesú znaky výpalníctva ľudmi, ktorí tento proces riadia z pozadia.
Michal Šimečka a jeho Sorosjugend za súčasný stav obviňuje iba Ficovu vládu. Ako keby tu predchádzajúce vlády, ktoré zapríčinili súčasný marazmus na Slovensku ani neexistovali. Šimečka žiadne prijateľné konštruktívne návrhy nedal. Aj to je dôkaz o tom, že je to práve PS, ktorá mohla zmanipulovať výpovede lekárov, hlavne mladých z košiara PS alebo iného opozičného košiara.
Ako teda ďalej?
1. Vláda a predstavitelia zdravotníckych odborov by si mali sadnúť za rokovací stôl a bez emócií sa dohodnúť na aktualizácii plnenia podpísaného memoranda aj s časovým návrhom plnenia tak, aby sa došlo ku konzensu.
2. Jednotlivé body treba plniť tak, aby prednosť dostali priority.
3. Do istej miery je prípustné i zvýšenie platov lekárov a zdravotníckeho personálu. Treba však klásť dôraz na kvalitu lekárskych výkonov tak, aby z tejto kvality profitoval občan zlepšením svojho zdravotného stavu. Platy lekárov by nemali byť celoplošne rovnaké, ale závislé od kvality práce lekára, zdravotníckeho personálu a ich kvalifikácie.
4. Ak lekári napriek tomu budú trvať na výpovediach, bude jasné, že ich rozhodnutie má politický podtext. V takom prípade treba ich výpovede prijať a nahradiť ich lekármi z iných štátov EÚ alebo iných krajín. Podmienkou prijatia bude odbornosť. Slovenskí lekári, ktorí výpovede nestiahnu, by mali dostať celoživotnú stopku sa spätne zamestnať v slovenských štátnych zdravotníckych zariadeniach. Pochybujem, že by lekári len tak odišli za hranice. Možno odídu tí, ktorí sú bez záväzkov a nie tí, ktorí majú na Slovensku vybudované rodinné a existenčné zázemie.
5. Dôležitým bodom budú platby z poisťovní. Bude potrebné urobiť previerku platieb poisťovní, pretože existuje podozrenie, že zdravotné poisťovne uhrádzajú nevykonané zdravotné úkony.
6. Finančné zdroje na systémové riešenie stavu slovenského zdravotníctva je možné získať z EÚ alebo presunutím financií z rezortu obrany, ktoré sa uvoľnia zrušením nezmyselných vojenských miliardových objednávok.
Na záver niekoľko postrehov do svedomia lekárov. Pripomínam, že dnes sa nevyžaduje od lekárov plnenie Hippokratovej prísahy. Lekári porušujú aj Ženevskú deklaráciu alebo sľub lekára, ktorá bola prijatá Valným zhromaždením Svetovej lekárskej asociácie (WMA) 14. októbra 2017 v Chicagu tu:
https://jamanetwork.com/journals/jama/fullarticle/2658261
1. Prečo pacientom odkladajú zdravotné výkony a vážne operácie aj o niekoľko mesiacov? Preto, lebo zdravotnícke zariadenia majú limity z poisťovní. Ak ich vyčerpajú, jednoducho Vás neošetria. S výnimkou hroziacich fatálnych prípadov. Stálo by za námahu zistiť, koľko pacientov zomrelo kvôli takémuto zanedbaniu zdravotnej starostlivosti. Odhadujem, že počet úmrtí ide do tisícov.
2. Prečo majú stomatológovia platy o ktorých sa bežnému smrteľníkovi môže len snívať? Sú výkony reálne alebo nie? Prečo ich činnosť nepreveruje revízny lekár? Prečo verejne nepredložia svoje cenníky výkonov pred ambulanciu? (pozn. To už raz bolo, ale zrušilo sa to z dôvodu, aby si ceny výkonov mohli určovať podľa finančnej situácie pacienta).
3. Prečo pracujú lekári na viacerých miestach? Napr. pracujú niekoľko dní v štátnych nemocniciach vrátane operačných výkonov, potom v súkromných ambulanciách alebo klinikách. Sú prípady aj keď lekár pracoval naraz na troch miestach. Pre pacienta je riziko nechať sa operovať takto vyčerpanému lekárovi, ktorý naháňa peniaze. Platy takýchto „odborníkov“ sa môžu vyšplhať dokonca až na sumu 10 000 eur mesačne. Je to v poriadku?
Zaujímavý blog stojí za prečítanie tu:
To bolo len niekoľko príkladov systémových chýb, ktoré dovoľujú poisťovniam a lekárom také správanie, ktoré nie je v záujme ochrany zdravia pacienta. Šimečka, ktorý by už zajtra chcel byť premiérom urobí všetko, aby túto vládu povalil. Využíva na to všetok hnoj, ktorý tu zostal po vláde Matoviča, Hegera a Ódora. Vláda SR musí urobiť také kroky, aby vniesla postupne poriadok do rezortu zdravotníctva a súvisiacich organizácií. Je čas na takú systémovú zmenu, ktorá zabezpečí ochranu zdravia obyvateľstva a dôveryhodnosť občana k lekárovi.
Na záver len toľko. Vážim si prácu a obetavosť tých lekárov, ktorým ide skutočne o zdravie ich pacientov. Nemám rád takých, ktorí naháňajú peniaze napríklad aj v troch zdravotníckych zariadeniach alebo takých, ktorí si za svoju prácu pýtajú nehorázne peniaze. Napríklad stomatológovia. Hippokratova prísaha už asi nie je aktuálna…
Z mesta SNP Ivan Štubňa