Moji dvaja spolupracovníci zo Spojeného ústavu jadrových výskumov (SÚJV) v Dubne, milý manželský pár, ma sobotu 15.5.2024 zobrali na výlet po Dubne, kde si pozreli nejaké zaujímavosti mesta. Prinášam pár dojmov i fotografií.
“Moskovské more”
Je to veľký vodný rezerovoár v Dubne, s prívlastkom “more”. Vodné dielo na rieke Volga je spojené s Moskvou vodným kanálom a dodáva tak moskovčanom vodu. “Иваньковское водохранилище” (Ivanovský rezervoár), či je názov vodnej plochy v rušitine, má aj svoju hydroelektráreň, ktorá napája miestny SÚJV s výkonnými urýchľovačmi častíc. Zaujímavosťou je aj veľká socha V.I. Lenina na brehu vodnej plochy (1). Ivanovský rezervoár bol spustený v roku 1937, a bol spojený s presídlením miestnej populácie a zatopením pôvodne obývanej plochy.
Stretli sme tam aj svadobčanov, ako mierili k veľkej soche vodcu októbrovej revolúcie. Zrejme mladomaželia sa pofotia pri veľkej soche. 🙂 K manželstvu v Rusku – je to zväzok muža a ženy, a tak to má byť.
Tu som odfotený na výbežku malého poloostrova, kde je postavený malý maják (2). A vody za mnou je “Moskovské more”.
Cestou mestom sme prešli okolo továrne Raduga (3), vyrábajúcej rôzne rakety. Je to dôležitý vojensko-priemyselný podnik Ruska. Po druhej svetovej vojne v ňom pracovali nemeckí raketoví inžinieri, zajatí Červenou armádou, a tí boli po čase, keď odovzdali všetok know-how sovietskym kolegom, premiestnení do Nemeckej demokratickej republiky.
Drevený kostolík v Dubne
Hoci je postavený v časoch postsovietskeho Ruska, je významnou pamätihodnosťou mesta Dubna. Všetko v komplexe kostola (4) je z dreva. Vnútri je plno ikon svätých, vytvorených v gréckom štýle. I ja som v kostolíku zapýlil štíhlu sviečku a dal ju na stojan ako prejav úcty k Pánu Bohu pravoslávnym spôsobom. Kostolík s názvom “Храм Смоленской Иконы Божией Матери” je na kraji lesa, s cestičkami do lesného areálu.
Sútok riek Dubna a Volga
Pekné miesto je sútok riek Dubna a Volga (5). Volga je obrovská rieka s vodnými elektrárňami, a tečie až do Kaspického mora. V rieke Dubna rastú napríklad lekná, čo indikuje jej čistotu. Cestou k sútoku sme navštívili ďalší pravoslávny kostolík, tentokrát murovaný “Церковь Похвалы Пресвятой Богородицы” (6).
Univerzita v Dubne
Prešli sme sa aj kampusom štátnej univerzity v Dubne (7). Univerzita má aj katedru chémie. Táto vysokoškolská inštitúcia vznikla na mieste bývalej vojenskej strednej školy zo zameraním na jadrové vojsko.
Zhrnutie
Súhrn celého nášho výletu je na tomto obrázku, získaného z bežeckej aplikácie. Autom sme pobehali toho dosť. Zostali mi pekné dojmy – veľa vody, v meste a okolí veľa zelene, k tomu vedecký ústav a štátna univerzita. Dubna je dobre udržiavené mesto, s osobitnou ekonomickou zónou rozvoja, ktorú štát podporuje nulovými daňami. V modernej zóne je napríklad aj ulica “Programátorov” (8). Prvý krát som videl takýto moderný názov ulice. Mnohé ulice v Dubne sú pomenované po významných vedcoch, ktorí pôsobili v SÚJV.
Referencie
(1) https://maps.app.goo.gl/xtd9QgLrtLApBww87
(2) https://maps.app.goo.gl/n2dZVFT4Sr885wc47
(3) https://maps.app.goo.gl/DQM5R8Yqbt9WE1L17
(4) https://maps.app.goo.gl/Ni2gVMWEq3fwrR8WA
(5) https://maps.app.goo.gl/H1Py5nWtFiCKg472A
(6) https://maps.app.goo.gl/f4c8wZ5HuBqxVvcp6
(7) https://maps.app.goo.gl/UpvW44Hj9BMqPPTY7
(8) https://maps.app.goo.gl/h9mkTqCbcdPoEEKp8