Nevedno, či na Slovensku viac chýba demokracia alebo demokrati. Asi oboje. Nemáme ani demokraciu, nie sú ani demokrati.Potvrdil to, žiaľ, aj prezident Kiska svojvoľným subjektívnym a pravdepodobne neústavným rozhodnutím nepozvať predsedu jednej z ôsmych strán na sériu povolebných rokovaní o možnostiach zostaviť novú vládu.
Tradičnou súčasťou moderných ústav je totiž skladanie sľubu ústavných činiteľov, najmä, že budú dodržiavať zákony a ústavu! No a tu si prezident Kiska vyrobil megaproblém. Nielen, že už nie je prezidentom všetkých občanov, keďže sa subjektívne rozhodol pre delenie spoločnosti… Prezident Kiska má pravdepodobne oveľa väčší problém – porušenie ústavného sľubu a ústavných práv občanov!
Hlava štátu totiž prisahá, že bude svoje povinnosti vykonávať v záujme občanov a zachovávať i obhajovať ústavu a ostatné zákony. Podľa Článku 2, ods. (1) Štátna moc pochádza od občanov, ktorí ju vykonávajú prostredníctvom svojich volených zástupcov alebo priamo! Aj Čl.30 garantuje občanom „právo zúčastňovať sa na správe verejných vecí priamo alebo slobodnou voľbou svojich zástupcov“. Takže prezident sa nepostavil chrbtom proti fyzickej osobe a občanovi Mariánovi Kotlebovi, ale porušil právo garantované občanom, ktorí odovzdali svoj hlas strane Mariána Kotlebu, zapísanou v Registri politických strán a hnutí Slovenskej republiky a riadne registrovanej štátnou volebnou komisiou pre parlamentné voľby 2016. Takže suma sumárum registrujeme 1 + 209.779 porušení práv prezidentom Kiskom, čo je 8,04 percent občanov, ktorí využili svoje (aktívne) volebné právo pri správe vecí verejných. Podľa ods. (2) tohto článku prezident ako štátny orgán môže konať len a len na základe ústavy, v jej medziach a v rozsahu! Tvrdohlavosť ani natvrdnutosť postoja hlavy štátu nemá právnu imunitu! Svojhlavá hlava štátu navyše porušila aj Druhú hlavu ústavy, ktorá garantuje základné práva a slobody. Článok 12 ustanovuje, že ľudia sú slobodní a rovní v dôstojnosti i v právach. Takéto práva má aj občan Marián Kotleba, ktorému prezident odkázal, že nie je de fakto rovný s ostatnými občanmi – predsedami parlamentných subjektov, čo je nepredstaviteľné porušenie ústavy. Základné práva a slobody sú totiž „neodňateľné, nescudziteľné, nepremlčateľné a nezrušiteľné“. Navyše podľa presnej dikcie ods. (2) sa základné práva a slobody zaručujú „všetkým bez ohľadu na pohlavie, rasu, farbu pleti, jazyk, vieru a náboženstvo, politické, či iné zmýšľanie, národný alebo sociálny pôvod, príslušnosť k národnosti alebo etnickej skupine, majetok, rod alebo iné postavenie. Nikoho nemožno z týchto dôvodov poškodzovať, zvýhodňovať alebo znevýhodňovať“. Prezident A.Kiska v pondelok 7.marca v príhovore prenášanom médiami oznámil svojvoľné poškodenie a znevýhodnenie ústavných práv občana Mariána Kotlebu, ktorému zákon o politických stranách a aj Čl.14 ústavy garantujú spôsobilosť na plný výkon práv. Keby chcela akokoľvek subjektívne tvrdohlavá hlava štátu tieto práva obmedzovať, môže tak síce konať, ale len v prípadoch ustanovených zákonom a túto dikciu svojvoľné rozhodnutie prezidenta A.Kisku neobsahuje. Nielen pre vyše 200 tisíc občanov, ale pre celý právny a ústavný systém Slovenska je to znepokojujúci signál, ktorý „demokrati“ hlavného prúdu prehliadnu, ale nezametú ho pod koberec, pretože je veľký ako Slovensko. Ako povedala iná hlava štátu, T.G.Masaryk: „Tož demokracii máme, teď ještě nějaké ty demokraty“… V prezidentskom paláci ich zjavne hľadať nemusíme, hoci práve tam by mali byť vzorom.