S mladým Ukrajincom Borisom som sa skontaktoval cez internet na jeseň 2022, keď som sa – ako vtedajší učiteľ na Univerzite Mateja Bela (UMB) – angažoval v prospech ukrajinských študentov-mužov, ktorým vláda nepovoľuje opustiť Ukrajinu za účelom potvrdeného štúdia v zahraničí. Píšem o tom na svojom blogu (1). Môj postoj vo vzťahu k ukrajinským študentom, “zamknutých” vo svojej krajine, je stále rovnaký – škoda mladých ukrajinských mužov, aby ich nahnali zomierať v zbytočnej vojne, keď môže svoje mladé životy rozvíjať štúdiom v zahraničí, bárs aj na slovenských univerzitách.
Tu sú moje otázky a Borisove odpovede na ne:
Milý Boris ! Najskôr Vám pogratulujem, že ste sa dostali von z Ukrajiny do Európy, kde Vám nehrozí, že Vás odvedú na front. Môžete prosím povedať, aký ste mali život do začiatku konfliktu a aký máte teraz, počas konfliktu na Ukrajine ?
Aj ja som rád, že Vás počuvám! Je nepríjemné, že som sa mi podarilo odísť len nedávno a nemal som čas prísť na štúdium, ale lepšie neskoro ako nikdy. Položili ste veľmi dobrú otázku, myslím si, že život mnohých ľudí sa rozdelil na dve etapy – pred konfliktom a po konflikte. Pred konfliktom som bol šťastný študent Univerzity Mateja Bela, študoval som, mal som podnikateľské plány do budúcnosti. Bolo tiež príjemné, že som mohol vidieť svoju rodinu na prázdninách, ale teraz je pre ukrajinských študentov mužského pohlavia v Európe problém, ak vstúpia na Ukrajinu, nepustia ich späť. Od začiatku plnohodnotného konfliktu v dôsledku príkazu nevpúšťať mužov (dokonca ani zahraničných študentov) som stratil miesto na univerzite, stratil som dôveru v súčasnú vládu na Ukrajine a stratil som niektorých priateľov a známych. Vyvinul sa u mňa aj mierny pocit neustálej úzkosti kvôli výbuchom a možnosti, že budem proti svojej vôli povolaný na front. Som však presvedčený, že keďže som mal možnosť odísť z Ukrajiny, tak ju využijem a pôjdem ďalej. Všetky zlé veci sú už minulosťou!
Ako sa pozeráte na udalosti na Majdane v roku 2014 a následný vývoj na Ukrajine v oblastiach Donbasu ?
Podľa môjho názoru udalosti na Majdane v roku 2014 a následné udalosti na Ukrajine v regiónoch Donbasu predstavujú tragickú kapitolu v histórii mojej krajiny. Namiesto mierového riešenia konfliktu vidíme pokračujúce násilie, smrť nevinných ľudí a ničenie infraštruktúry. Vojna spôsobuje spoločnosti nenapraviteľné škody, spôsobuje utrpenie mnohým ľuďom a narúša hospodárstvo regiónu. Tieto udalosti slúžia ako pripomienka dôležitosti úsilia o mierové riešenie konfliktov a vyhýbanie sa používaniu násilia v politických sporoch. Aj môjho otca po týchto udalostiach chceli odviesť bojovať, chvalabohu, že sa tak nestalo, lebo v tej chvíli sme boli všetci deti a veľmi sme sa o neho báli.
Myslíte si, že Ukrajina má v tomto konflikte na vojenské víťazstvo nad Ruskom ?
Ak budeme realisti, bude pre Ukrajinu takmer nemožné vyhrať vojenské víťazstvo nad Ruskom, vzhľadom na to, koľko zbraní, techniky a munície Rusko vo všeobecnosti má. Tiež stojí za to vziať do úvahy výrobnú kapacitu a mobilizačné zdroje, ktoré sú v Rusku takmer neobmedzené.Takže s najväčšou pravdepodobnosťou jediným východiskom sú mierové rokovania medzi hlavami krajín.
Ako hodnotíte, že nová vláda Róberta Fica odmietla posielať zbrane zo štátnych zásob Ukrajine ?
Slovenské vojenské zálohy v skutočnosti nie sú také veľké, aby mali výrazný vplyv na priebeh vojny, takže to nepovažujem za niečo kritické. Chápem aj jeho motív – aby sa všetko skončilo skôr. Ale najväčším dodávateľom zbraní na Ukrajinu a celý svet, ako všetci vieme, sú Spojené štáty, ktoré teraz majú nezhody ohľadom následných dodávok zbraní a finančných zdrojov na Ukrajinu. Chápem aj ich vzhľadom na to, že ešte nedávno bol obrovský škandál ohľadom nekvalitných nákupov techniky pre ukrajinskú armádu, s pomocou ktorej súkromný dodávateľ ušetril celú miliardu hrivien a strčil si ju do vrecka. Je veľmi bolestivé vidieť, že korupcia počas vojny prekvitá a ľudia profitujú zo životov iných ľudí.
Referencie
(1) https://blog.sme.sk/ilias/politika/ukrajinska-vlada-prepusti-svojich-studentov