Opäť sa raz vyznamenala naša verejnoprávna RTVS, keď pred pár dňami šírila a dnes v rozhlasových správach zopakovala zjavnú dezinformáciu, ktorú medzi prvými priniesol denník N-ádor. Aby sme totiž rozumeli – súčasní europapaláši (a tí naši sa im veľmi chcú vyrovnať) s pomocou žltej tlače (u nás SME-čka, denník N-ádor, týždeň-konšpirácií a hoax-aktuality.sk) broja proti dezinformáciám, aby na ne mohli mať monopol! Tentoraz sa vyznamenal moslimský starosta Londýna Sadiq Khan.
Ten zaviedol v centre britskej metropoly nízkoemisnú zónu, teda zákaz vstupu bežných vozidiel, pod absurdným argumentom, že tak údajne ročne zachránil až 4 000 životov údajných obetí znečisteného ovzdušia??? Tá cifra je doslova vycucaná z prsta, pretože žiadna takáto štatistika neobsahuje okrúhle čísla, ľudia neumierajú po tuctoch, aby si politici ľahšie zapamätali, akou cifrou občanov ohúria. No a aj prostým tzv. sedliackym rozumom každému dôjde, že vietor a dážď žiadne administratívne zóny nepoznajú a tvrdiť, že izolovaná časť celku pod tou istou oblohou na tom niečo zmení, je čistá fantazmagória. Ale rovnakú fantazmagóriu presadzuje v Bruseli pani Lajnová o chorom argumente „uhlíkovej stopy“, ktorú vraj my v Európe vyničíme a globálne prúdenie ovzdušia nás na jej rozkaz obíde!
Festival absurdity pokračuje
Zúfalo nevzdelaný pán starosta Khan buď nevie, alebo zatajuje, že Londýn je pôvodcom výrazu „smog“, ktorý vychádza z anglického slova “fog” (teda hmla) na základe povestnej „Londýnskej hmly“. Tú smogovú „hmlu“ spôsobovalo desaťročia v Londýne masívne kúrenie tuhým palivom, takže v niektoré dni nebolo na londýnskych uliciach vidieť na krok. A každý bežný občan by z toho iste usúdil, že práve vtedy museli Londýňania hromadne umierať na následky znečisteného ovzdušia. Ale keďže to trvalo do polovice minulého storočia, tak vďaka vedeckým štúdiám vieme, že ani vtedy to nebola pravda!
Ako sme s kolegom, profesorom Mičietom, konštatovali v našej monografii, ktorá vyšla v prestížnom vedeckom vydavateľstve v New Yorku: „Po všetkých týchto zisteniach sa môžeme odvolať na staršie správy, ktoré už spochybňujú, či znečistené životné prostredie môže priamo poškodiť ľudskú populáciu. Napríklad Bates (1992) uviedol: “Londýn, december 1952, smogová epizóda. Úmrtnosť v roku 1952 začala rásť ešte pred prudkým nárastom znečistenia ovzdušia a zostala vysoká dlho potom, čo sa hmla rozplynula; v tom čase mohla existovať epidémia základnej choroby.” Toto pozorovanie neskôr potvrdili Anderson a kol. (1994): “Štúdie o vplyve oxidu dusičitého na zdravie boli vo všeobecnosti nejednoznačné, aj keď sa zdá, že epizóda silného znečistenia oxidom dusičitým v Londýne v decembri 1991 bola spojená s malou nadmernou úmrtnosťou.” Napokon skupina autorov pod vedením Sracciho (1991) dospela k záveru, že kritický prehľad relevantných vedeckých správ nemôže podporiť hypotézu, že znečistené životné prostredie môže spôsobiť výrazný nárast strát na ľudských životoch. Na základe našich skúseností môžeme len konštatovať, že vďaka autoregulačným mechanizmom, adaptácii a rezistencii príroda preukázala aktívnu sebaobranu proti antropogénnym zásahom.“
Ale veď žijeme dobu, keď nám vládnu plagiátori ako Matovič, Kollár, Krajniak, či sériová mafiánska milenka a poslankyňa Krištúfková, ktorí vedecké poznatky nielen ignorujú, ale priam neznášajú, lebo spochybňujú ich „atómové bomby“ násilných riešení so skutočnými následkami v ľudských obetiach ich trestuhodnej nevedomosti.
Ešte je čas
Najväčším paradoxom je, že vrcholom znečistenia ovzdušia v Európe boli 50-te roky minulého storočia, ale to sme tu ešte nemali eko-fašistov (ten výraz pochádza zo západnej tlače ako „eko-nazi“), čo sa hrajú na Spasiteľov sveta. Odkedy sa témy ekológie a ochrany životného prostredia zmocnili hlavne západní politici, je to skutočná katastrofa – ale nie environmentálna. Podľa starej katolíckej zásady takí ako Lajnová (jej skutočné priezvisko je von den Liar, teda Klamárka) úmyselne šíria pocit kolektívnej viny, aby mohli manipulovať s občanmi Európskej Únie násilným presadzovaním nepremyslenej elektro-debility, likvidácie chovu dobytka kvôli výmyslu škodlivosti kravských prdov v prospech chrobáčej „gastronómie“ až bizarnosti typu viny údenia a grilovania na človekom neovplyvniteľnej cyklickej zmene klímy. U nás sú parašutistami tejto totalitnej ideológie „progresívci“ na čele s bruselským komsomolcom Šimečkom. Ale ešte je šanca ich zastaviť a ukázať, že ich údajné predvolebné preferencie boli klasický finančne dotovaný trik…
Citovaná odborná literatúra:
Anderson, H.R., Limb, E.S., Bland, J.M., Bower, J., Ponce de Lean, A. and Strachan D.P. 1994. Health effects of an episode of nitrogen dioxide air pollution in London, Thorax, 49: 1053.
Bates, D.V.,1992. Health indices of the adverse effects of air pollution: the question of coherence. Environ. Res. 59(2), 336-349.
Sracci, R., Kogevinas, M., Bertazzi, P.A., Bueno de Mesquita, B.H., Coggon, D. and Green, L.M. 1991. Editorial, The Lancet, 338: 8774.
Mičieta, K.and Murín, G. (1999). Retrospective Biomonitoring). A Hundred Years of Environmental Pollution at Selected Areas in Slovakia. Journal of Environmental Pathology, Toxicology and Oncology, Vol. 18, No.4, 335-338.
Mičieta, K. and Murín, G. 2018. “In Situ” Biomonitoring of a Polluted Environment by Wild Plant and Crop Plant Species. NOVA Science Publishers.