Obdobie predvolebného temna – II. diel (charaktery v politike)
Spisovateľ Robert Graves napísal skvelú knihu s titulom „Ja, Claudius“. Táto kniha je klenotom politického života v starovekom Ríme. Zobrazuje politické intrigy, zrady, charaktery ľudí a podstatu politického života v Ríme. Zobrazuje život za panovania cisárov Augusta, Tibéria a Caliguly. Pôsobivé čítanie a vrelo odporúčam.
V tomto románe vystupuje aj krutá, panovačná a bezcharakterná babička Lívia, manželka Augusta – absolútna intrigánka. Niekto rozbil jej drahocennú vázu, ktorú vzápätí opravila zručná ruka remeselníka jej zlepením. Keď jej tú opravenú vázu priniesli, vyzerala dokonale. Babička Lívia povedala (budem parafrázovať): „Áno, tá váza je dokonale zlepená a vyzerá dobre, ale už to nie je tá pravá váza, je to váza zlepená. Nikdy už nebude taká, aká bola pred jej rozbitím“.
Ako tento výrok súvisí so súčasnou situáciou a témou tohto článku? Pozrime sa na výsledky parlamentných volieb v roku 2020. OĽANO získalo 53 poslancov, SMER 38 poslancov, SME rodina 17 poslancov, ĽSNS – 17 poslancov, SAS – 13 poslancov a Za ľudí – 12 poslancov. No a aká je situácia dnes? Z celkového počtu 150 poslancov je dnes 51 poslancov nezaradených, t. z. že vystúpili z jednotlivých poslaneckých klubov za ktoré boli zvolení. Tým pádom sa stali parlamentným spotrebným materiálom a predmetom obchodovania.
Ja môžem hovoriť len za ĽSNS. V predvolebnom čase, teda v čase keď sa vytvárala kandidátka, všetci kandidujúci poslanci za ĽSNS dobrovoľne podpisovali čestné prehlásenia o tom, že ak budú zvolení do NRSR, a v prípade ak vystúpia z poslaneckého sľubu, zložia a vrátia mandát strane, ktorý získali vo voľbách. Zo 17 zvolených poslancov za ĽSNS ich vystúpilo celkom 9 (Suja, Mazurek, Urban, Kuffa st., Kuffa ml., Taraba, Ďurica, Kočiš a Šimko). Vorobeľová, ktorá nastúpila namiesto odsúdeného M. Kotlebu do klubu nevstúpila. Suja, Mazurek, Urban, Ďurica a Kočiš vstúpili do nového hnutia Republika pod vedením ďalšieho „charakterného“ bývalého poslanca ĽSNS Uhríka. No a poslanec Šimko staval usilovne centrá na nosné špáranie v Rimavskej Sobote a ešte usilovnejšie teraz bojuje v Sme rodina.
K charakteru Uhríka len toľko. Uhrík už pred voľbami 2020 deklaroval (už bol poslancom EÚ), že nebude kandidovať za ĽSNS pretože nechce vyzerať pred národom ako prospechár. Inými slovami, je poslancom EÚ, takže ešte byť aj poslancom NRSR by nebolo dobré, a prieči sa to jeho charakteru. Je zaujímavé, že iní poslanci EÚ z iných politických strán vo voľbách do NRSR s prehľadom kandidovali (napr. Nicholsonová za SaS – priniesla SaS celkom 64 689 hlasov), pomohli svojim politickým stranám, ale pre „charakterného“ poslanca Uhríka toto nepripadalo v úvahu. ĽSNS mohlo mať o pár tisíc hlasov naviac, no Uhrík sa rozhodol byť „charakterný“ (ĽSNS malo spolu 229 660 hlasov). V každom prípade sa stala ĽSNS štvrtou najsilnejšou stranou. Keby kandidoval Uhrík, bola by sa s prehľadom dostala na tretie miesto a získala viac mandátov. Tu bol rozdiel medzi Sme rodina (na treťom mieste) a ĽSNS 7 871 hlasov.
No a teraz k tým charakterom. Ani z jeden z odídených poslancov ĽSNS nedodržal svoje slovo a čestné vyhlásenie ktoré podpísal, a ako sa hovorí hodil na to bobek. Nevrátili svoje mandáty strane, čo potvrdili svojimi podpismi, práve naopak, začali prudko presadzovať svoje ambície a de facto idú proti strane za ktorú kandidovali. Ba čo viac, svojim vystúpením rozbili klub ĽSNS v NRSR (na klub musí byť 10 poslancov), čím ho značne oslabili. To je tiež také vysoko charakterné. Vyložte si to ako chcete, ale podstata spočíva v tom, že politikov je potrebné hodnotiť podľa ich skutkov a nie ich rečí. Kto zradil raz, zradí aj druhý raz.
Ako boli ošetrené charaktery politikov pri voľbách u ostatných politikov neviem povedať. Či tam boli tiež čestné vyhlásenia kandidátov neviem, jedno však viem, že niečo tam bolo. Či už áno, alebo nie, pozrite si na SMER. Kamarila pod vedením Pellegríniho tak isto zradila SMER na ktorého chrbte sa vyviezla do NRSR a potom ho odkopla. Vyhodnoťte si to sami.
Čo sa týka volieb (ak budú), poradím vám dobre si rozmyslieť komu to hodíte. Politická strana, ktorá nebude mať v programe vystúpenie z NATO a EÚ je aspoň pre mňa nevoliteľná. Prečo? Všetko zlo, ktoré tu vzniklo za posledných 10 rokov pochádza z týchto dvoch inštitúcií.
Očakávam opäť prudké útoky trolov, podobne ako pri poslednom článku. Do toho súdruhovia.
Pozrite si toto: https://mail.google.com/mail/u/0/#label/BURDYOVA+KATARINA/FMfcgzGsmXBHjPSBdFSCkhsmQgckJJfm?projector=1