Pýcha predchádza pád. V prípade amerického dronu Reaper doslova. MQ-9 Reaper sa považuje v USA za dokonalú americkú prieskumnú a útočnú zbraň. Teda v mierových podmienkach, pri monitorovaní migrácie husí, veľrýb alebo dopravných zápch v USA. Ako útočná zbraň by mohla byť efektívna iba za sprievodu amerických stíhačiek, čo je v podstate nepotrebný vojenský nezmysel. Reaper sa od strachu pred ruskými stíhačkami porúčal na dno Čierneho mora 14. marca, ktorý Američania oslavujú ako národný deň zemiakových lupienkov.
Ruskí vojenskí špecialisti si dali záležať a na počesť amerického letectva tento bezpilotný dron opatrne vyzdvihli z dna a preskúmali jeho tajomstvá. USA tento stroj nepoužívali iba na monitorovanie migrácie husí, ale aj na zhromažďovanie spravodajských informácií na území Ruskej federácie a to ešte pred začiatkom vojenského konfliktu na Ukrajine.
Tento americký vták za 56 miliónov dolárov bol teda v Čiernom mori schladený a Rusmi preskúmaný. Na palube mal televízne kamery vo viditeľnom a infračervenom dosahu, vybavený bol aj laserovým diaľkomerom na zameriavanie zbraňových systémov s dlhým dosahom a ďalších moderných vojenských zariadení. Preštudovaný bol vežový optoelektronický komplex, povrchový elektronický komplex, zapojenie mikrovlnných jednotiek, spôsob zabezpečenia satelitnej komunikácie, terminál na výmenu údajov a ďalšie mimoriadne dôležité a tajné vývojové prvky amerického v tejto dobe už nepoužiteľného muzeálneho dronu. Zvlášť cenný bol pre Rusov takmer nepoškodený softvér.
Dron zaznamenával frekvencie ruských radarových staníc, staníc navádzania rakiet, ako aj rádiovej komunikácie. S týmito údajmi môžu Američania zisťovať smer, vypočítať veliteľské stanovištia a kontrolné stanovištia. Kvôli potenciálnemu riziku bude musieť Pentagon nielen zmeniť šifry v komunikačných kanáloch, ale aj zmeniť samotný princíp vysielania signálov. Američania sa cítili bezpečne a nezmenili šifrovanie po páde dronu. Rusko pomerne rýchlo prelomilo šifrovanie a malo tak cca mesiac k dispozícii americkú komunikáciu vrátane satelitnej. Rusko tak získalo cenné poznatky a hlavne dôkazy o priamom zapojení USA a štátov NATO do vojny na Ukrajine.
Tajnosťou prestal byť pre Rusov aj komunikačný systém Link 16, ktorý sa používa ako modul na vysielanie šifrovaného dátového signálu, vďaka ktorému si zariadenia vymieňajú informácie v reálnom čase. Navyše sa tento modul používa nielen medzi americkou armádou, ale aj v lokajských štátoch aliancie NATO. Bezpilotné prostriedky NATO tak budú nejakú dobu neutralizované, kým Američania nevymyslia nové šifrovacie kľúče a kryptografickú ochranu komunikácie.
Velenie USA a NATO zaviedlo priamy zákaz takýchto letov v blízkosti hraníc Krymu a Kubáne. Úctivo sa vzdialilo z drzej blízkosti pri ruských hraniciach. Nechce riskovať po všetkých prieseroch na Ukrajine ďalšiu vojenskú medzinárodnú blamáž.
Viac na:
Z mesta SNP Ivan Štubňa