Z mojich predchádzajúcich blogov je jasné, že so súčasným stavom fungovania NRSR nie som spokojný. Nie náhodou platí vekmi overené pravidlo, že ryba smrdí od hlavy a náš zákonodarný orgán tou smrdiacou hlavou je. Hľadám spôsob ako zápach odstrániť. Výmenou politických strán, nech sa volajú akokoľvek, to určite nepôjde. Kupujú sa, premenovávajú, usínajú a prebúdzajú. Lídri sa každé štyri roky predháňajú vo víziách, zháňajú a míňajú peniaze, kupujú bicykle, valníky, prerábajú autobusy, lepia plagáty, cestujú a oblbujú. Tí najšikovnejší sa dostanú do parlamentu, a – nič. Občan je zas na konci snaženia.
Situácia musí byť skutočne zúfalá, keď už aj svetaznalý, skúsený politológ zakladá stranu. Je mi ho úprimne ľúto. Ak by sa aj dostal do Národnej rady, nič proti koalícii nezmôže. A to bez ohľadu či bude jej súčasťou, alebo nie. Podľa platných pravidiel demokracie je každá zmysluplná myšlienka odsúdená na zánik. Zabije ju hlasovanie.
Uvediem príklad. Pred kolektívom leží problém. Prídete s riešením a pokúsite sa ho predstaviť na stretnutí poslancov. Niektorí sa ponáhľajú, niektorí majú vlastné problémy, iní sa nevedia sústrediť lebo hovoríte už tri minúty, ďalší nerozumejú, nemajú vás radi, neodsúhlasili ste im ich nezmysel. Výklad dokončíte. V tej chvíli vystúpi poslucháč a opýta sa na niečo, čo ste vysvetľovali na začiatku. Objasňujete objasnené. Začínajú reptať ďalší kolegovia. Keď konečne poviete všetko, čo ste považovali za potrebné ozve sa niekto, čo nájde blchu a riešenie spochybní bez toho, aby navrhol niečo lepšie. Ak máte šťastie a dôjde k hlasovaniu, chýba jeden hlas. Problém sa odloží. Keď kolektív riešenie neprijme a vznikne škoda, nikto nie je zodpovedný. V krajnom prípade vytvoria komisiu a situácia sa opakuje, lebo nakoniec hlasovanie aj tak prebehne v pôvodnom zložení. Je napodiv, že to nikto nevidí, veď kolektív náhodne vybraných ľudí už z princípu nemôže zodpovedne vyriešiť žiaden problém. Vie si niekto predstaviť, že by takáto partia maľovala obraz, alebo stavala dom a o každom odtieni, či položenej tehle hlasovali? Že by za dielo neniesli zodpovednosť?
Zákon v § 43 Právo byť volený za poslanca Národnej rady Slovenskej republiky (ďalej len „poslanec“) hovorí, že „Za poslanca môže byť zvolený občan Slovenskej republiky, ktorý najneskôr v deň konania volieb dovŕši 21 rokov veku a má trvalý pobyt na území Slovenskej republiky“. To sú jednoduchšie podmienky ako má dokladač tovaru v supermarketu. Splní ich, ak to trochu preženiem, aj negramotný poloblázon. Možno aj keď nepreženiem.
Riešenie vidím v zásadnej zmene zloženia parlamentu. Prvé riešenie v ktorom navrhujem dať právo prijímať zákony a riadiť život občanov osvedčeným odborníkom zoskupeným podľa profesií na jednej strane a praktikom z oblasti správy územia na strane druhej sa nestretlo s porozumením. Myšlienky sa nechytili ani politici, ani politológovia. Odmietli ju bez diskusie. Škoda. Fungoval, aj keď iba v zjednodušenej podobe.
Preto mám iný návrh. Má dve časti. Prvá hovorí o kandidátoch a druhá o zložení. Poslancom NRSR sa môže stať občan Slovenskej republiky starší ako 25 rokov, ktorý má občianstvo minimálne 10 rokov a splní predpísané podmienky. Každý, kto má záujem byť zvolený musí získať preukaz kandidáta. Nemyslím, že je to prehnaná požiadavka. Veď vopred dané podmienky musí splniť každý, kto chce riadiť motorové vozidlo, vlastniť zbrojný preukaz, ovládať rušeň, alebo obsluhovať vysokozdvižný vozík. Nevidím dôvod, prečo by záujemca, ktorému bude na štyri roky odovzdaná dôvera občanov bol volený iba na základe šikovnosti predsedu politickej strany, ak priamo nepoviem schopnosti dôveryhodne klamať, ako je to teraz.
Záujemca o post poslanca musí hodnoverne doložiť dosiahnuté vzdelanie, polícia overí jeho osobnú aj občiansku bezúhonnosť a on sám absolvuje a dokladom preukáže úspešné absolvovanie špeciálne zostaveného psychotestu. Až na základe splnených podmienok môže byť zaradený na kandidátku politickej strany. V prípade, že by sa po zvolení ukázala nečestnosť, zákon by podvodníka, ale aj stranu ktorá ho delegovala potrestal okrem iného aj zverejnením priestupku pričom vinník by musel ihneď opustiť parlament a dovtedy získaný plat a odmeny vrátiť do štátnej pokladnice.
Druhá zmena pozostáva v zložení parlamentu podľa vzdelania tak, že 30 % poslancom bude mať vysokoškolské vzdelanie, 40 % stredoškolské vzdelanie, 20 % výučný list a 10 % by mohlo byť výnimočných osobností.
Verím, že šťuky a kapry nepodporia ani takéto riešenie, lebo vedia, že by sa na dobre platené posty nedostali ani za sto rokov, ale kandidujúca politická strana by týmto bodom vo svojom programe mohla v predvolebných diskusiách zaujať a právom získať pozornosť voličov a v ďalších voľbách zmenu uviesť do života.
3. marec 2023