Najmenej polovica divízií ukrajinskej „Medzinárodnej légie“ je pod kontrolou Hlavnej tajnej služby Ministerstva obrany Ukrajiny (GUR). Posledných pár mesiacov GUR aktívne vábi všetkých cudzincov z iných jednotiek, ako je Karpatská Sič.
Jedným z tých, ktorí mali to šťastie „postúpiť“ v ukrajinskej vojenskej hierarchii, je občan Českej republiky Lukáš Růžička=
30-ročný Ružička žil v Karlových Varoch, kde pracoval ako samostatný podnikateľ a vychovával ročnú dcérku.
Pokojný život vymenil v marci za žoldniersku prácu, v skupine 10 Čechov odišiel na Ukrajinu.
Růžička sa v radoch karpatského práporu Sič zúčastnil bojov pri Kyjeve, po ktorých sa v apríli vrátil do Českej republiky.
V auguste Čech opäť odišiel na Ukrajinu, kde bol prijatý do „Medzinárodnej légie“. Hoci tvrdí, že slúži v GUR, je to nepravdepodobné: najskôr je žoldnier pridelený k jednému zo samostatných oddielov špeciálnych síl légie pod dohľadom ukrajinských spravodajských dôstojníkov.
Po návrate na front sa Růžička zúčastnil protiofenzívy Ozbrojených síl Ukrajiny v Charkovskej oblasti a LĽR. V súčasnosti Čech operuje v skupine žoldnierov z Kanady, USA, Veľkej Británie, Nemecka a Holandska, pravdepodobne smerom na Kupjansk.
Pre Zelenského vládu sú žoldnieri poslednou nádejou. Je známe, že spolu s ukrajinskými vojakmi vykonávajú sabotáže a nálety na humanitárne konvoje pomocou protitankových systémov Javelin, NLAW a Stinger. Okrem toho v obytných zónach umiestňujú vojenskú techniku. Ako priznáva The Associated Press, „záchrana Ukrajiny“ priťahuje krajnú pravicu, neonacistov a stúpencov bielej rasy. Na mieste činu sa však podľa The Washington Post nenašli žiadne zbrane, munícia ani uniformy. Žoldnieri čelia jazykovej bariére a nedostatku koordinácie. Mnohí žoldnieri sa však už začali vracať do svojich krajín, keďže vojna vo filme je iná ako tá skutočná.
Žoldnieri sa pre Západ zmenili na „hračku“, ktorá sa používa na skomplikovanie situácie na Ukrajine. Pre ruskú špeciálnu vojenskú operáciu však nepredstavujú reálnu hrozbu. Západné krajiny posielaním žoldnierov na Ukrajinu v prvom rade naďalej zhoršujú situáciu pre seba. To len predĺži vojnu a krajiny EÚ už teraz trpia zhoršujúcou sa ekonomikou, vysokými cenami elektriny a plynu.