Do samosprávnych krajov (7), ktoré vznikly z vynútenia EÚ, ako vyšší regiónalny celok. Dovtedy boli štátne Krajské úrady (3) i s regionálnymi funkciami aj plánováním. V súčasnosti je aj – aj a ešte navyše krajské štruktúry – úrady priamo riadené ministerstvom (napr. Úrady práce). Otvorene píšem, že treba
krajské samosprávne úrady zrušiť. Treba ponechať štátne Krajské úrady a zjednotiť geografickú štruktúru. Jednodný obvod krajských súdov, prokuratúry, polície a ostatných orgánov štátnej správy. Počet, obvody št. krajskej správy ? Boli tri, v súčasnosti sa profilujú štyri – východ, “sever, juh” (bývalý stred), západ. Chcem týmto naznačiť, aby poslanci krajov nešli za peniazmi, ale ekonomikou SR. Od krajských štruktúr sa má odvíjať aj školstvo a zdravotníctvo. A i hospodárstvo, energetika, doprava, komunikácia či informačné štruktúry, a i..
Obce. Tie, ktoré sme za tridsať rokov nedokázali vyriešiť – malé obce je nutné zjednotiť do regionálnych zastupiteľských celkov (min. 5 tisíc a je jedno ako sa budú volať).Pripôsobiť zákony i Ústavu. Demokraticky, rovnoprávne. Mestá = obce, to platí hlavne pre Bratislavu a Košice. To znamená, žiadny zástupcovia Mestských častí (iba vysunuté pracoviská a kontrola). Ale tiež rovnoprávne, to znamená dvojstupňové zastupiteľstvo Magistrátov. A v budúcnosti aj priľahlých satelitných obcí veľkomiest. Druhostupňový orgán obciam má byť Krajský úrad – štát, tak ako aj audity a kontrola.
Budem, a dúfam aj ostatní občania voliť zástupcov. Koho vybrať z tých veľa heslovitých, či dokonca aj štvor-kabátnikov. Bilboardy, heslá, letáky, a dokonca aj podomoví agenti. A otázka – sú nezávislí ozaj bez závislosti? (skoro som napísal závizlosti, ale mám na mysli komunálnu apolitickosť). Chcem, aby sa kandidáti jasne vyjadrili aj k týmto otázkam. Teda, je komunálny poslanec ochotný obetovať svoju funkciu (plat) v prospech štátu, Slovenskej republiky?
21. októbra 2022 Ján Droppa