Tento článok som publikoval už v apríli, ale dnes je ešte aktuálnejší.
Rast cien, ktorý posledné 2 roky prekvapil väčšinu ekonómov, sa dal očakávať. Čo mňa najviac zaráža je fakt, že takmer nikto z nich na túto hrozbu neupozorňoval a hlavne centrálne banky ju úplne ignorovali. Tie signály boli tak jasné, že prakticky od začiatku koronakrízy, keď ceny na čas klesli som neustále písal o tom, že hrozí ich prudký nárast.
Tu je citát z môjho blogu, ktorý som publikoval 17 apríla 2020
„Skutočnosť, že zatiaľ ceny bežnej spotreby rastú iba mierne ešte neznamená, že nás nečaká ich veľký nárast. Bohužiaľ iná cesta von nevedie len inflácia alebo recesia. Keď sa pozrieme na to, čo robia centrálne banky vo svete tak je jasné, že ideme cestou inflácie. Akonáhle sa ju pokúsia zastaviť a zvýšia sa úroky dostaví sa neodvratná kríza.“
(Musím sa trochu zasmiať, pretože tá predpoveď sa napĺňa aj svojou druhou časťou, a teda akonáhle sa začnú zvyšovať úrokové sadzby, čo je v súčasnej situácií nevyhnutné čaká nás ekonomická recesia.)
Sú 2 hlavné dôvody prečo som si bol vždy takmer 100% istý, že ceny prudko porastú. Prvým je kríza v energetike a druhým sú príliš nízke úrokové sadzby(Invázia Ruska na Ukrajinu túto krízu iba viac zhoršila). Obidva problémy boli tak jasné, že ich nebolo možné prehliadnuť. Preto nechápem, ako je možné, že si to takmer nikto z dôležitých politikov a ekonómov nevšimol. Teraz sa poďme pozrieť na predpovede pár ľudí a inštitúcií z roku 2020. Ak by som to mal zhrnúť tak v roku 2020 okolo 80% ľudí, čo majú niečo do činenia s ekonomikou (štátnici, centrálni bankári, finančníci atď.) očakávali (skôr by som povedal sa obávali) pokles cien a 20% ľudí varovalo pred ich nárastom.
Prvou je Cathie Wood z fondu Ark capital
Jej fond investuje najmä do inovácií, elektro mobility, technologických firiem a zelených technológií. Takže na začiatku pandémie patrila k najospevovanejším investorom v USA. A tu je jej predikcia z roku 2020 o cene ropy a teda aj o inflácií.
„Oil demand probably hit a secular peak last year and, thanks to electric vehicles, now is in secular ‚decline.‘ Though ARK has no formal forecast, I believe that oil prices are on their way back to $12, the level reached after the 1973 oil cartel crisis, or lower, now that EVs are taking off,“
V skratke predpovedala, že cena ropy klesne späť až k 12 dolárom za barel, a teda nastane dlhodobý pokles cien v ekonomike. Jej predpoveď sa ukázala ako úplne chybná, takže je malá pravdepodobnosť, že rozumie tomu, ako funguje súčasná ekonomika.
Druhá je predpoveď Národnej banky Slovenska zo začiatku leta v roku 2020
„Spomaliť by mala aj inflácia v dôsledku poklesu cien ropy. V tomto roku by sa mala pohybovať na úrovni 1,9 %, v budúcom roku by mala dosiahnuť 0,8 % a v roku 2022 by sa mala pohybovať na úrovni 1,3 %.“
Opäť totálne zlý odhad od inštitúcie, ktorá by mala najlepšie vedieť, čo sa deje v ekonomike. Netreba zabúdať, že rast cien a ním spôsobená kríza by nastali aj v tom prípade, že Rusko nenapadne Ukrajinu.
Tretia je predpoveď od ECB. Je z konca roku 2020.
Tam bola za rok 2020 – 0,3% nezabudnite, že v roku 2020 ceny energií na čas klesli. Rok 2021 bola predpoveď 0,9% a rok 2022 bola predpoveď 1,3%. Opäť totálna katastrofa a neznalosť toho, čo je ich hlavná priorita.
Úplne najhoršie na tom je fakt, že cenová stabilita je jedným z hlavných priorít ECB a jej pobočkách (národných bánk), teda aj Národnej banky Slovenska. ECB má mandát na to, aby takýto rast cien nedovolila a zasiahla proti nemu. Napriek tomu neurobila nič a iba čakala. Počas celého obdobia čakania na pokles inflácie sa chlácholila chybnými predpoveďami o jej poklese.
Takže, čo nás čaká? Inflácia bude už iba zrýchľovať kvôli svojej podstate a akonáhle sa zdvihnú úrokové sadzby (neexistuje iné riešenie na jej spomalenie) tak nastane kríza.