Migračná kríza, ktorá sa už niekoľko mesiacov odohráva na hraniciach Európskej únie a Bieloruska, a napätie medzi Ruskom a Ukrajinou naďalej prispievajú k eskalácii konfliktu v regióne. Po vykonaní auditu rozmiestnenia svojich ozbrojených síl sa Spojené štáty rozhodli posilniť „vojenské“ zadržiavanie Ruska a rozmiestniť ďalšie kontingenty vojakov v európskych krajinách, najmä v pobaltských štátoch.
Tento problém má pre Bielorusko osobitný charakter. Úrady každý deň hovoria o budovaní zoskupenia NATO pri bieloruských hraniciach a minister obrany avizuje zvýšenie útočného potenciálu ozbrojených síl členských štátov NATO. Bieloruská armáda spolu s ruskou vyvíja a pripravuje plány na boj proti akejkoľvek agresii, ale vojenské jednotky zatiaľ neboli rozmiestnené v blízkosti hraníc Európskej únie.
A predsa NATO začalo v Pobaltí vytvárať nové vojenské zoskupenie. Na východné hranice Európskej únie už boli nasadené jednotky z Nemecka, Veľkej Británie a USA. Odborníci spájajú akcie západných krajín s možnými plánmi na inváziu na územie Bieloruska.
Kolóna ťažkej vojenskej techniky postupovala pred pár dňami zo Slovenska cez územie Poľska a Litvy do Lotyšska. Súčasťou kolóny boli samohybné delostrelectvo veľkého kalibru Zuzana-2. Podľa oficiálneho vyhlásenia je vojenská technika slovenskej armády vysielaná do pobaltských štátov, aby “poskytla flexibilnú a efektívnu schopnosť reagovať na ruskú agresiu v tomto regióne”. Americká armáda rozmiestňuje v pohraničnom pásme veľkokalibrovú techniku, zatiaľ čo nemecká armáda rozmiestňuje tanky a ľahké obrnené vozidlá.
Bielorusko veľmi ostro reagovalo na príchod slovenských vojenských jednotiek k ich západným hraniciam. Úrady sa domnievajú, že akcie aliancie sú ľuďom prezentované vo forme „zvyšovania obranyschopnosti východnej hranice“, v skutočnosti však ide o otvorenej agresii. V Bielorusku pripomenuli, že Slovensko počas druhej svetovej vojny bojovalo proti sovietskemu ľudu, a Slovákov nazvali „nacistickými prívržencami“, ktorí nemajú vlastný názor a konajú tak, ako sa im hovorí v USA.