Zjednotená Kórea ? Nemožné

   Počas otváracieho ceremoniálu zimných olympijských hier  v juhokórejskom Pchjongčchangu sme mohli byť svedkami veľmi krásneho, ale symbolického aktu solidarity a mieru.  Pri tradičnej prehliadke športovcov všetkých účastníckych krajín sa pod jednou zjednotenou vlajkou Severnej a Južnej Kórei predstavili svetu kórejskí športovci.  Tento milý, ale symbolický  akt zjednoteného kórejského národa má svoju históriu už počas otváracieho ceremoniálu na letných olympijských hrách v austrálskom Sydney v roku 2000, ktorý znovu zopakovali po štyroch rokoch v Aténach a skončil sa v roku 2006 na zimnej olympiáde v Turíne.  Kórejskí športovci pod jednou vlajkou sa predstavili aj na niektorých súťažiach v stolnom tenise a vo futbale. Nebude prekvapením, že mnohí z nás o niečom takom nepočuli. Nikdy v histórií olympijských hier, alebo iných veľkých turnajoch sa kórejskí športovci nezjednotili ako jeden veľký tím.  Ako sa hovorí nádej zomiera posledná a preto tohtoročný olympijský turnaj môžeme považovať za prelomový. Po prvý raz v histórií sa podarilo vytvoriť spoločný kórejský tím a to v ženskom hokeji. Nie nadarmo platí, že šport má spájať a nie rozdeľovať. Bohužiaľ realita je úplne iná. Už vyše pol storočia kórejský polostrov je v zamrznutom konflikte medzi dvoma súperiacimi  štátmi a jediné čo ich spája je jeden národ.  Kladiem si otázku. Prečo nemôže byť jedna zjednotená Kórea ? Aby sme mohli pochopiť musíme sa vrátiť  do minulosti.  Kórejský polostrovov má z hľadiska geopolitiky a záujmov veľkú strategickú polohu.  Po  skončení japonskej okupácie na konci druhej svetovej vojny sa vykryštalizovali nové víťazné superveľmoci USA a ZSSR.  Podľa dohody Sovietskemu zväzu pripadla severná časť polostrova a južná časť USA. Hranica prechádzala cez 38 rovnobežku.  Už v tej dobe ani jeden z veľkých hráčov nechcel dovoliť, aby celý polostrov pripadol jednému z nich.  Kórejská politická reprezentácia stála mimo týchto rokovaní a preto môžem tento akt porovnať s Mníchovskou konferenciou „O nás bez nás“.  USA s ZSSR na svojich okupačných zónach vytvorili vlastné politické režimy. Na severe vznikol postupne komunistický režim a na čelo sa postavila známa dynastia Kimovcov. Juh sa vybral úplne odlišnou cestou po vzore USA demokracie a kapitalizmu. Ani známa kórejská vojna na začiatku 50. rokov 20. storočia nedokázala zjednotiť národ pod jeden štát a za cenu vysokého počtu ľudských životov ostala patová situácia dodnes. Severná a Južná Kórea sú stále formálne vo vojnovom stave, pretože dodnes nebola podpísaná mierová zmluva, iba zmluva o prímerí.

   Od skočenia vojny sa oba štáty  vyvíjali úplne opačným smerom. Zaostalí sever pod vedením dynastie komunistických diktátorov Kimovcov sprevádza veľká chudoba, vykonštruované politické procesy, pracovné tábory pre politických väzňov a vysoký vojenský potenciál, ktorý ohrozuje najmä svojho južného suseda, Japonsko a v neposlednom rade aj USA. Južná časť sa má za sebou úspešnejší príbeh. Zo zaostalej krajiny sa postupne stala ekonomicky silná a prosperujúca ekonomika. Mnohé juhokórejské firmy sa dokázali presadiť vo svete napríklad výrobca spotrebnej elektroniky a komunikačných zariadení Samsung, alebo známa automobilka KIA Motors.

     Či sa nám to páči alebo nie tak polostrov sa za súčasných svetových udalostí a okolností nikdy nezjednotí. Kto by najviac stratil ? Hypoteticky v prípade ak by zjednotenie oboch štátov v lepšom prípade  povedzme mierovou cestou uskutočnil sever, mal by za následok geopolitickú nerovnováhu v regióne.  Ako som už spomínal tak strategická poloha polostrova nepustí. Japonsko ako spojenec USA by sa začalo obávať  vojenských akcií , pretože „zjednotená komunistická Kórea“ by s veľkou pravdepodobnosťou  na južnom pobreží umiestnila svoje vojenské zariadenia. V ekonomickej oblasti by nastala totálna katastrofa  Ak by sever svoj  uplatnil ekonomický systém na ktorý sú uvalené ekonomické sankcie Bezpečnostnou radou OSN pre mnohé  prosperujúce svetové juhokórejské firmy by nastala istá ekonomická katastrofa, ktorá by postihla aj viacero štátov vrátane Slovenska.  V lepšom prípade by svoje oficiálne sídla premiestnili do iných krajín, ale ekonomické škody by bolo takisto obrovské. Do nemilosti by sa dostali nepohodlní politickí oponenti, ktorí v južnej časti „zjednotenej krajiny“ by tvorili obrovský počet. Nastala by vysoká migrácia Juhokórejčanov do bezpečných štátov.  Tí, ktorí by nedokázali ujsť s veľkou pravdepodobnosťou by boli deportovaní do   pracovných táborov a ekonomicky vyspelý juh by sa postupne dostával do nezvratného  ekonomického, morálneho a spoločenského úpadku.

   Predstavme si teraz, ale s opačného súdka čo by sa stalo, keby „zjednotenie“  nastalo opäť v lepšom prípade mierovou cestou z juhu. Z ekonomického hľadiska by pre južnú časť „zjednotenej demokratickej Kórei“ musela nasať vysoká miera solidarity spojená s vysokými ekonomickými dotáciami do zbedačeného severu.  Takéto vládne opatrenia by stenčovali štátny rozpočet a juh krajiny s menšími štátnymi výdavkami by postupne strácal na ekonomickej sile, menšie výdavky na školstvo, zdravotníctvo a iné segmenty verejnej služby. Aby mohla vláda udržať ekonomický štandard juhu musela by prijať opatrenia, ktoré by  viedli k obrovskému nárastu štátneho dlhu, prípadne zvýšenie daní. Z vojenského a geopolitického hľadiska by aj v tomto prípade nastala nerovnováha síl v regióne. Americké vojská by vďaka tomu mohli presunúť svoju vojenskú techniku priamo k čínskym a ruským hraniciam. Čína, ale najmä Rusko by sa dostalo do veľkého obkľúčenia nielen zo západu ( pobaltské štáty a Poľsko), ale aj z východu.

   Ako sme mohli vidieť tak reálna šanca na  zjednotenie Kórejského  polostrova pre jeho strategickú polohu je nemožná. Veľkí geopolitickí hráči USA, Rusko a Čína by tým stratili svoju strategickú výhodu. Nájsť správny recept na vyriešenie tohto problému je veľmi náročné.  Mocnosti by museli prijať obrovský kompromis a garantovať prípadnej „zjednotenej Kórei“ vojenskú neutralitu, stiahnutie všetkých zahraničných vojsk z polostrova, odzbrojenie armády obidvoch kórejských štátov  vrátane jadrového arzenálu. Severokórejský režim by musel prepustiť všetkých politický väzňov a nastoliť demokratizačné procesy.  Netreba zabúdať ani na ekonomickú pomoc zo zahraničia. Veľké štáty by museli za veľmi výhodných podmienok požičať „ zjednotenej Kórei“ obrovské finančne prostriedky, ktoré by smerovali do zaostalého severu.  Realita je ale bohužiaľ iná. Svetové mocnosti nemajú záujem vyriešiť tento problém mierovou cestou. Preto „zjednotenie“ v súčasnej geopolitickej a ekonomickej situácií vo svete je vysoko nepravdepodobné. Spolupráca dvoch kórejských štátov ostane na ďalej viac menej symbolická. Stane sa možno určitou tradíciou, že na každých budúcich olympijských hrách sa pri otváracom ceremoniáli vždy predstavia kórejský športovci pod jednou vlajkou. V lepšom prípade možno v určitých kolektívnych športov budú tvoriť spoločný tím. Za určitú formu lepšej spolupráce môžeme považovať pozvanie severokórejského vodcu Kim Čong-una adresované juhokórejskému prezidentovi Mun Če-inovi.

 

 

Kórejskí športovci na otváracom ceremoniály  XXIII. Zimných Olympijských hier

https://www.scmp.com/news/asia/article/2132800/korean-intruder-ejected-olympic-opening-ceremony

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

Matej Mindár

O AUTOROVI

Absolvent politológie Trenčianska univerzita Alexandra Dubčeka v Trenčíne

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 5

Celkové hodnotenie: 8.96

Priemerná čítanosť: 849

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

  • POČASIE NA DNES

    FOTO DŇA

  • Vybrali sme

    V meste Spišská Belá zrekonštruujú časť verejného osvetlenia za pol milióna eur

    0icon

    Spišská Belá 24. novembra 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR-Radovan Stoklasa)   V podtatranskom meste Spišská Belá zrekonštruujú časť verejného osvetlenia. Celkové náklady projektu sú na úrovni takmer 480.000…

    Projekt Vianoce z krabičky obdaruje deti, ale aj ľudí bez domova

    0icon

    Bratislava 24. novembra 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR-Radovan Stoklasa)   Prostredníctvom projektu Vianoce z krabičky môžu ľudia obdarovať deti z detských domovov, ale aj ľudí bez domova. Vďaka…

    Lučenec organizuje súťaž o najkrajší vianočný medovník

    0icon

    Lučenec 24. novembra 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR-Ján Krošlák)   Mesto Lučenec organizuje súťaž o najkrajší vianočný medovník. Zapojiť sa do nej môžu žiaci základných a stredných škôl…

    Leicester City odvolal Coopera z postu hlavného trénera

    0icon

    Leicester 24. novembra 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Dave Shopland)   Vedenie anglického futbalového klubu Leicester City prepustilo hlavného trénera Steva Coopera. Štyridsaťštyriročný kouč vydržal vo funkcii iba necelých…

    Hörl triumfoval na druhom podujatí v Lillehammeri

    0icon

    Rakúsky skokan na lyžiach Jan Hörl triumfoval na druhom podujatí Svetového pohára v Lillehammeri. V nórskom stredisku predstihol o 7,5 bodu víťaza sobotňajšej súťaže Nemca…

    Berrettini po zisku prvého bodu: "Prežívam neuveriteľné pocity"

    0icon

    Tenisti Talianska vedú vo finále Davisovho pohára v Malage nad Holandskom 1:0. O prvý bod pre obhajcov titulu sa postaral Matteo Berrettini, ktorý v úvodnej…

    V rodinnom dome v obci Kamenín našli dve osoby bez známok života

    0icon

    V rodinnom dome v obci Kamenín v okrese Nové Zámky boli nájdené dve telá bez známok života. Informáciu o náleze prijalo Operačné stredisko Záchrannej zdravotnej…

    Verstappen zdolal Norrisa vo Vegas a obhájil titul: "Tím držal pokope"

    0icon

    Holandský pretekár Max Verstappen na Red Bulle získal štvrtý titul vo formule 1. Na nedeľnej VC Las Vegas mu na to stačilo piate miesto a…

    HC Slovan Bratislava - HC Košice 4:5 v 22. kole

    0icon

    Hokejisti Košíc zvíťazili vo štvrtom stretnutí za sebou a upevnili si pozíciu lídra Tipos extraligy. "Oceliari" uspeli v derby zápase na ľade bratislavského Slovana, ktorý…

    HC Nové Zámky - HK Poprad 2:5 v 22. kole

    0icon

    Hokejisti HK Poprad zvíťazili v nedeľňajšom zápase 22. kola Tipos extraligy na ľade HC Nové Zámky 5:2. Novozámčanom nevyšlo ani druhé stretnutie pod vedením nového…

    Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

    Andrej Sablič

    Dušan Hirjak

    Viktor Pondělík

    Erik Majercak

    Marek Brna

    Vášeň v Tebe

    Auto Trendy

    .

    Armádny Magazín

    TopDesať

    FOTO DŇA