Hlasovanie
Ak aspoň občas sledujete rokovanie v parlamente NRSR musíte plakať od nemohúcnosti. Nie len že nie sú peniaze pre matky, deti, platy, dôchodky, cesty, mosty, železnice, nemocnice, učiteľov, sestričky, lekárov, ani na všetko čo si spomeniete , ale najmä nie sú peniaze na dovzdelanie našich volených „reprezentantov“ v najvyššom zastupiteľskom orgáne.
Pozabudol som na jediný odbor, ktorý má dosť. Na ministerstvo vojny vedené špecialistom uznávaným a na slovo vzatým. On a vláda vie, načo je potrebné vyzbrojiť našu statočnú žoldniersku armádu, ktorá by nevedela ochrániť ani väčší okres. Škoda len, že takmer celé priemyselné odvetvie viazané na tento segment nechali všetky vlády na podnet Vaška beztrestne zaniknúť a odborníkov na výskum, vývoj, výrobu a predaj vymrieť.
To bola iba myšlienková odbočka. Parlament. Podivné voľby, podivní poslanci a podivný parlament podivne tvaruje zákony a podivne ich prijíma. Prečo podivný? Lebo volíme lídra strany o ktorom vieme iba to, čo jeho pozadie dovolí prezradiť. Tajné služby aj investigatívni novinári, utaja všetky šušne kandidáta až do doby, keď je potrebné ho zdiskreditovať. Až potom sa vykľuje šidlo z vreca a volič sa dozvie, že kandidát je plagiátor, vekslák, štartér, nepravý doktor, fašista, nacista, úchyl, … . Dovtedy ale si líder, podľa zákona, teda beztrestne, môže kúpiť už existujúcu nefunkčnú stranu, zaplatiť bilbordy, bicykle, autobus a všemocnú mediálnu reklamu. Zostaví kandidátku a s „pokorou“ dúfa a čaká.
Parlament má 150 poslancov. Skladá sa z lídrov strán a ich vyberancov. O tých, už nevieme vôbec nič. Iba svätý Peter vie, aké indivídua budú dobre platené kreslá zohrievať. Plod voľby poznáme až vtedy, keď otvorí ústa a stačí tlačidlo. Volič často žasne, ale 4 roky musí iba bezmocne škrípať zubami. To mu hovorí koalícia, prezidentka a potvrdil aj Ústavný súd.
Ak môžem a mám príležitosť sledovať rokovanie, pozorne načúvam. Poslanec vyjadrí svoj názor, poväčšine číta, lebo jazyk mu nekooperuje s pamäťou a ak kolegov svojim prejavom neuspí dočká sa diskusie. Opozičný poslanec získa od svojich pochvalu, od koaličných nadávky a invektívy často mimo témy o to viac osobné. Ak hovorí poslanec z koalície, reakcia je rovnaká v opačnom garde. Veľmi často je sála po čas rokovania poloprázdna a to som veľmi pridal, lebo štvrť prázdna nepoužívame. Preto asi, zo strachu o zdravie voličov, prestali dávať zábery zo sály. Viem, že poslanec pracuje, aj keď ho nevidím, ale ľutujem peniaze, ktoré mu v tom čase platím.
A teraz to najdôležitejšie. Hlasovanie. Ak je zákon z dielne koalície, alebo z dielne vlády (je koaličná), hlasuje minimálne 76 poslancov (koaličných) za. Ak je z druhej strany spektra poslanci koalície, podľa koaličnej dohody, nehlasujú, zdržia sa hlasovania, alebo sú neprítomní. Jednoducho kartel nepustí!
Nechápem, ako je možné, že takýto spôsob fungovania nášho najvyššieho zastupiteľstva nezaujíma Protimonopolný úrad, Najvyšší súd a koniec koncov ani voličov. Princíp rozdelenia parlamentu na dve antagonistické časti škodí štátu a to znamená, že škodí každému občanovi bez rozdielu, ktorú stranu volil. Volili sme poslancov a nie koalíciu. Dnes o jedenástej prebehlo hlasovanie a všetky zákony, ktoré boli pre občanov prospešné padli do kompostu len preto, lebo boli z dielne opozície.
Už som to raz písal. Ak má byť prax rozdeleného parlamentu bežná, môžu poslanci opozície na druhý deň po uzatvorení koaličnej zmluvy opustiť lavice a ísť domov. Ušetria sa peniaze na ich platy, rokovanie pôjde ako po masle, všetky zákony príjmu v skrátenom režime. Parlament bude fungovať ako švajčiarske hodinky.
Druhá možnosť spočíva v zmene volebných okresov, volebných pravidiel, v stanovení nutných podmienok pre kandidátov (zdravotných, vedomostných, trestnoprávnych, psychologických, morálnych, … .) a v povinnosti štátu preveriť každého kandidáta aspoň tak, ako by žiadal o strelnú zbraň. Veď správa štátu nie je holičská oficína aj keď to doteraz tak vyzerá. Prvý krok môže Ústavný súd urobiť už zajtra – zruší koaličnú zmluvu, tým zrovnoprávni postavenie poslancov a naplní literu zákona o hlasovaní podľa vlastného vedomia a svedomia (prísaha). Záujem by mohol prejaviť aj Protimonopolný úrad.
Brezová 22. októbra 2021