Netanjahua poslalo do politického dôchodku rôznorodé zoskupenie izraelských politických strán. Svedčí to o tom, že Izraelčanom sa už prejedla politika násilia Netanjahua slúžiaceho americkým záujmom. Spojili sa proti nemu pravicové, ľavicové, ale aj proarabské sily. A to je v pomeroch Blízkeho východu niečo nevídané.
Netanjahu, ktorý vládol 12 rokov železnou päsťou policajného strážneho amerického psa, odpísali Izraelčania bez rozdielu na svoj rôznorodý židovský pôvod. Ako prvý ho nahradí ultrapravičiar Naftali Bennett, čo nie je zase bohvieaká správa, ale dobré je, že politické strany sa dohodli na rotácii kádrov a tak po dvoch rokoch Bennetta vystrieda Jair Lapid – vizionár strany Budúcnosť existuje…Široká nová koalícia strán tak dala jasne najavo, že postupne by sa politika Izraela mala uvoľňovať smerom k ozajstnej demokracii a nie k politike násilia ako tomu bolo doteraz.
To je dobrá správa aj pre Palestínu, ktorá tak môže začať za politickým stolom rokovať o svojej budúcnosti, oprávnených nárokoch za ukradnuté územia a dohodnúť sa s novou vládou na politike mieru a stability. Je to šanca, ktorá v tomto priestore nebola od vytvorenia Izraelského štátu. Netanjahu z politiky však neodíde lebo by bol stíhaný za korupciu, z ktorej je obvinený. Takto vďaka imunite má zaručenú beztrestnosť. Je to síce choré, ale Izrael nie je jediný štát, v ktorom platia takéto zvrátené pravidlá…
Z postu šéfa Mossadu odišiel aj Netanjahuov verný služobník Yossi Cohen, ktorý je známy svojimi nelegálnymi praktikami a poverovaním svojich agentov na páchaní medzinárodného štátneho terorizmu voči iným krajinám. Zvlášť šokoval zverejnením podrobností o krokoch Mossadu voči iránskemu nukleárnemu programu.
Cohen podal presný popis operácie z roku 2018, keď Mossad ukradol iránsky jadrový archív zo sejfov v teheránskom sklade a priznal dva nedávne výbuchy v podzemnom závode na obohacovanie uránu v Natanze, s tým, že do mramorovej plošiny používanej na vyváženie centrifúg bolo zabudované množstvo výbušnín.
Mohsen Fakhrizadeh iránsky vedec zavraždený Mossadom
Mohsena Fakhrizadeha, ktorého Izrael označil za otca iránskeho programu jadrových zbraní zabili neďaleko Teheránu v novembri 2020. Vražda nesie pečať Mossadu lebo vedec bol zabitý guľometom namontovaným v aute a riadený satelitom.
Fakhrizadeh „nás najviac znepokojoval z hľadiska vedy, poznatkov, vedcov iránskeho vojenského jadrového programu,“ uviedol Cohen, a preto bol terčom Mossadu mnoho rokov.
Na otázku, či si myslí, že zabíjanie silných izraelských nepriateľov má zmysel, odpovedal Cohen: „Ak tento človek predstavuje schopnosť, ktorá ohrozuje občanov Izraela, musí prestať existovať.“
Sedem hodín v teheránskom sklade
Cohen v rozhovore opísal plánovanie a vykradnutie archívu iránskych jadrových dokumentov zo skladu v Teheráne v noci z 31. januára 2018. Povedal, že operáciu riadil z veliteľského centra Mossadu v Tel Avive a že agentúra sa na ňu pripravovala dva roky.
“Pochopili sme, že tajne ukladajú svoje jadrové tajomstvá – veci, ktoré sme nevedeli … Rozhodol som sa, že musíme zistiť, čo pre nás Iránci plánujú.” Na mieste bolo zapojených dvadsať agentov Mosadu – žiadny z nich nebol izraelský štátny príslušník. To je nanajvýš zaujímavé…
Tím zneškodnil poplachy, odstránil dvere skladu a otvoril 32 trezorov, ktoré obsahovali tajný materiál. Na celú operáciu mali sedem hodín. Celkovo Mossad ukradol Iránu 50 000 dokumentov a 163 diskov.
O nebezpečnosti agentov Mossadu svedčí aj Cohenova odpoveď na otázku, či je vhodné, aby bol Mossad taký dominantný v izraelských zahraničných vzťahoch. Cohen odpovedal: „Mossad z roku 2021, podľa môjho názoru, musí byť podľa môjho názoru všade.“
Cohen si musí byť sakramentsky istý svojou beztrestnosťou, keď priznal takéto kroky. Je dosť možné, že sa pripravuje na post nového premiéra o trochu neskôr a už teraz si pripravuje politické pozadie a tzv. Public Relations, keďže väčšina Izraelčanov ho bude považovať za „hrdinu“ národa vďaka mediálnej manipulácii obyvateľstva.
Domnievať sa, že agenti Mossadu na Slovensku neoperujú je naivné. Pôsobia na vysokých miestach v štátnej správe a v tajných službách SR. Inšpekcia Ministerstva vnútra by mohla napríklad preveriť, či Mossad naďalej vykonáva previerku „funkčnosti“ počítačových servrov SIS. Ak áno, čo myslíte? Že skopírované údaje nie sú skôr v Mossade v Izraeli ako ich SIS posunie oprávneným osobám v prípade nutnosti?
A čo Korčok? Verejne aj s vládou obhajuje fašistu z práporu Azov Protaseviča, ale keď sa dejú vyššie popísané udalosti mlčia všetci ako najhorší farizeji…
Viac na:
Z mesta SNP Ivan Štubňa