Turecký prezident zasahuje do arabsko-izraelského konfliktu. Označil za povinnosť ľudstva zastaviť teroristický štát Izrael. „Izrael prekročil všetky hranice,“ uviedol Erdogan.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, využil svoj včerajší televízny prejav pri príležitosti Eid al-Adha na hlasité zahraničnopolitické vyhlásenia a ostro kritizoval politiku židovského štátu. “Sme nahnevaní na útlak teroristického štátu Izrael.” Izrael prekročil všetky hranice, ”uviedol Erdogan a sľúbil, že podporí palestínskych militantov s rovnakým odhodlaním, s akým podporil azerbajdžanskú armádu v Náhornom Karabachu.
Erdogan už rokoval s prezidentmi a predsedami vlád 19 krajín o situácii v Palestíne. „Zastavenie Izraela je pre ľudstvo vecou cti. Vyzývame medzinárodné spoločenstvo, aby konalo. Zapojenie sa OSN do riešenia konfliktu je nevyhnutným predpokladom. Čo je potrebné urobiť, sa musí urobiť okamžite, inak sú sa nebude dať vyhnúť následkom,“ varoval Erdogan.
Počas telefonického rozhovoru s palestínskym vodcom Mahmúdom Abbásom Erdogan ostro odsúdil kroky izraelskej armády proti davom mierumilovných moslimov v Jeruzaleme, v mešite Al-Aksá na Chrámovej hore, jednej z troch hlavných svätýň moslimského sveta. Erdogan sľúbil, že urobí všetko pre mobilizáciu celého sveta, „a predovšetkým islamského sveta, aby zastavil teror a inváziu do Izraela“. “Turecko bude vždy podporovať palestínskych bratov a sestry a brániť veľkosť Jeruzalema,” uviedol prezident.
Predpokladá sa, že práve turecká podpora, najmä dodávka bojových dronov, sa ukázala ako rozhodujúca pre víťazstvo azerbajdžanskej armády v nedávnej vojne v Karabachu. Len v minulom roku sa dodávka tureckých zbraní do Baku v porovnaní s rokom 2019 zvýšila šesťkrát, a to na 123 miliónov dolárov. Okrem toho prišli do azerbajdžanskej armády stovky tureckých vojenských inštruktorov.
Zrážky v Izraeli pokračujú od 7. mája, keď došlo k prvým stretom medzi moslimami a izraelskou políciou pred mešitou Al-Aksá v Jeruzaleme. To bola zámienka na masívne raketové útoky, ktoré od 10. mája dopadali na Izrael zo strany militantov z hnutia Hamas, ktoré ovláda pásmo Gazy (časť Palestíny).
Izraelská armáda reaguje cielenými útokmi na infraštruktúru, či už ide o sklady zbraní a veliteľstvá. Podľa Červeného polmesiaca bolo do piatku zabitých najmenej 119 Palestínčanov, asi 300 ich bolo zranených. Izrael stratil osem ľudí. Do piatku sa konflikt rozšíril na Západný breh Jordánu (ďalšia časť Palestíny). Počet tamojších Arabov zabitých pri stretoch s izraelskou políciou stúpol na desať.
Medzitým už politici v Ankare vážne diskutujú o možnosti poslať svojich vojakov do Izraela, avšak len ako „modré prilby“. Podpredseda komisie pre medzinárodné záležitosti tureckého parlamentu Ahmet Berat Chonkar pre agentúru vyhlásil, že turecká armáda môže vstúpiť do východného Jeruzalema v rámci medzinárodných mierových síl.
Môj názor na Erdogana nie je príliš optimistický. Som presvedčený, že Erdogan v skutočnosti nemá odvahu podporiť Hamas tureckou armádou. Navyše, Ankara nedokáže dodať Palestíne žiadne zbrane, pretože pásmo Gazy je izraelskými bezpečnostnými silami izolované od okolitého sveta a Erdogenove letecké misie, by boli izraelskou armádou bezpochyby zostrelené.” Turecko nemôže začať vojnu s Izraelom. Môže Hamas podporiť finančne, ale pre Palestínčanov je rovnako ťažké kúpiť zbrane na obranu proti Izraelu, kedže celé pásmo Gazy je aktuálne v úplnej blokáde a pod kontrolou izraelských silových zložiek.
Erdoganove slová smerujú predovšetkým k svetovej islamskej komunite. Vyzýva k morálnej podpore, k začatiu diplomatických iniciatív, ktorými chce vyvinúť v Rade bezpečnosti OSN nátlak na Izrael, o ktorom nedávno hovoril, aj so svojím kolegom Vladimírom Putinom. Turecko sa tiež môže pokúsiť vyvinúť tlak na Izrael prostredníctvom arabských štátov, ale priame, vojenské zasahovanie do sporu, je Ankarou, bez podpory spojencov vylúčené.
Nevylučujem však, že Moskva sa na nátlakových diplomatických iniciatívach, s Ankarou nakoniec dohodne, ako sa to stalo v Sýrii. „Turecko je pre Rusko dôležitým partnerom, najmä s takým prezidentom na čele krajiny, akým je Erdogan.
Pokiaľ ide o U.S., som si istý, že americká verejnosť je v majorite zmätená z toho, prečo administratíva Joa Bidena takmer nereaguje na vojnu v židovskom štáte. “Republikáni závažne obviňujú Bidena z podpory terorizmu, ktorý podľa nich Izrael v súčasnosti pácha.” Ľavé krídlo Demokratov, naopak, požaduje vyvinúť tlak na predsedu vlády krajiny Benjamina Netanjahua, pretože pre nich je nepriateľom a porušovateľom ľudských práv. Zdá sa však, že Biden sa rozhodol hrať v celej veci mŕtveho chrobáka, snaží sa americkú verejnosť zamestnať rétorikou o Iráne a na arabsko-izraelský konflikt nereaguje.
Osobne si myslím, že Erdogana závažne vnútorne ohrozuje hlavne vojenská moc Turecka, ktorá za istých okolností, doslova v okamihu, môže zbúrať celý Erdoganov režim. Preto sa treba na Izraelskú vojenskú iniciatívu v Palestíne, o ktorej sa vie, že rozzúri hlavne Erdoganovu nenásitnú snahu o akýsi spojený kalifát svetovejších rozmerov, pozerať aj z tohto uhla pohľadu. Môže to totiž byť poľahky iba premyslená americko-izraelská hra proti Erdogenovi.
Erdogan bezpochyby vie, s čím presne má v Izraelskom terozrizme páchanom na Palestínčanoch do činenia, takže samostatne nepodnikne žiadne závažné kroky a proislamskou rétorikou iba získava politické body. Hlavným záujmom Erdogana je túžba po hegemónii v islamskom svete. Palestínčania a ich deti, budú však umierať aj naďalej.