V posledných desaťročiach je často skloňovanou témou globálne otepľovanie resp. zmena klímy na našej modrej planéte. Je to téma ktorá sa dotýka každého z nás nakoľko sme všetci obyvatelia zeme. Bez ohľadu na politickú, štátnu či náboženskú príslušnosť.
Rozhodol som sa teda aj ja prispieť svojou troškou do mlyna a vyjadriť svoj názor. Som totiž presvedčený, že ako obyvateľ zeme mám právo sa k tomuto tiež vyjadriť.
Kedysi sme sa v škole učili o rôznych časových pásmach vývoja zeme. Klimatické podmienky sa v nich dosť dramaticky menili a vtedy na zemi neexistovalo ani ľudstvo. Stručne ich popíšem.
Prvohory (paleozoikum) – v tom období sa začala formovať naša zem do podoby ako ju poznáme dnes. Rozširovali sa plochy pevninských blokov, vznikali hory a pohoria. Tento proces vlastne stále trvá, ale s pohľadu dĺžky ľudského života dokonca existencie ľudstva na zemi je nemenný. Hlavne kvôli dĺžke časového pásma v akom sa to deje.
Druhohory (mezozoikum) – v tomto období sa rozdeľovala pevninská časť tzv. Pangea do budúcich kontinentov. Medzi formujúce sa kontinenty vnikalo more.
Treťohory (kenozoikum)- v tomto období sa opäť zintenzívnili horotvorné procesy. Vznikali horské pásy do ktorých patria aj naše Tatry. Vznikol Kaukaz, Himaláje, Kordillery atď. Kontinenty nadobúdajú podobu akú poznáme prakticky aj dnes. Objavujú sa prvé cicavce a primáty. Pripomínam, že tie procesy sa diali v dlhých časových obdobiach rádovo miliónov rokov, aby niekto nemal predstavu, že pohoria vznikli z večera do rána alebo opačne.
Štvrtohory – sú geologickou súčasťou treťohôr. V nich sa človek stáva významným činiteľom v prírode.
zdroj: https://referaty.aktuality.sk/prvohory-druhohory-tretohory-stvrtohory/referat-9454
zdroj: https://biopedia.sk/evolucia/vznik-zeme
Medzi všetkými týmito obdobiami sa vyskytovali tzv. doby ľadové, ktoré ich pomyselne rozdeľovali. Vtedy bola veľká časť zeme pokrytá snehom a ľadom. Pozostatky ľadovcov existujú do dnes. Najväčšie v oblasti južnej Ameriky. Prakticky bez snehu boli len rovníkové oblasti.
zdroj: https://sk.wikipedia.org/wiki/%C4%BDadov%C3%A1_doba_(ve%C4%BEk%C3%A1)
Týmto som chcel vysvetliť zmenu klímy, ktorá sa deje na našej planéte od je vzniku. Nakoľko naša zem je vulkanického pôvodu dá sa o nej tvrdiť, že je vlastne živým organizmom a pracuje neustále. Z obdobia dĺžky všetkých týchto udalostí a časových pásiem je ľudská činnosť nepodstatná, lebo napriek našim predstavám je z pohľadu času a veľkosti planéty v podstate nepodstatná 🙂
Veľká ľudská priemyselná činnosť existuje prakticky len cca 150 – 200 rokov. Vtedy sa začínajú archivovať aj prvé meteorologické merania a pozorovania. Takže môžeme porovnávať väčšinou len stavy, ktoré sme zisťovali a zapisovali sami v relatívne krátkom období. Žiadne výrazne anomálie sa tam nevyskytujú. Najsilnejšie zimy alebo najsuchšie letá boli zaznamenané aj v starých kronikách. Samozrejme ide len o najvýraznejšie udalosti. A tiež či sa nejaké dokumenty dochovali.
Udalosti, ktoré nemáme zaznamenané sa dajú tiež zistiť zo vzoriek ľadu v polárnych oblastiach. Podľa zloženia vrstiev ľadu vieme určiť aká klíma bola v akom období. Aký bol obsah CO2 vo vzduchu a podobne. Pri tomto skúmaní vedci prišli na to, že z krátkodobého hľadiska existuje na zemi približne 2000 ročný cyklus, ktorý menej výrazným spôsobom mení klímu. Deje sa niečo podobné ako teraz. Mení sa charakter zím a liet. Pre nás ľudí sa to javí ako výrazná zmena, ktorá predznamenáva klimatickú katastrofu. Pravdepodobnosť toho je však veľmi mizivá. Fenomény ako EL NIŇO a jeho opak LA NIŇA sú tu prítomné tisíce rokov a existujú len akési teórie na ich objasnenie.
Podstatná vec však je, že sa týchto podľa mňa bežných a normálnych klimatických zmien chytili politické a korporátne špičky. Vycítili vidinu peňazí a začala veľká klimatická kampaň proti globálnemu otepľovaniu. Je založená na princípe čím viac zaplatíš tým menší bude mať globálne otepľovanie vplyv. Ale to je nezmysel! Žiadnymi peniazmi sa z toho nedá vykúpiť. Zem je totiž nepodplatiteľná!
Využívanie elektromobilov určite zlepší naše ovzdušie a zlepší naše prostredie v ktorom práve žijeme. Neuvedomuje si však jednu vec. Elektrina má tu vlastnosť, že sa dosť ťažko uskladňuje. Aspoň v súčastnosti existujúcimi technológiami. Akumulátory a batérie vyzerajú ekologicky, ale opak je pravdou. Sú väčším problémom ako olej vo vode. Sú totiž vyrobené zo vzácnych kovov, ktorých ťažba nieje vôbec ekologická. Používajú sa pri tom rôzne chemikálie a prebieha prevažne na mori, kde je možnosť zamorenia oveľa väčšia ako na súši. Tento problém si buď vôbec neuvedomujeme, alebo sa o tom zámerne mlčí. Tak isto ťažba ropy a plynu z bridlice je jedno obrovské svinstvo, ktorým si ničíme minimálne zásoby pitnej vody. Na to, že v Afrike je smäd sa akosi zabúda. Je zaujímavé ako ľahko sa dá postaviť ropovod naprieč kontinentmi, ale ako ťažko je postaviť vodovod. Z tohoto všetkého vyplýva len jedno jediné. Celé globálne otepľovanie je nezmyslom slúžiacim len na zvýšenie ziskov. Je to zase len ďalší z bubákov, ktorým sú ľudia strašení kvôli niekomu kto na tom opäť len dobre zarába.
Na záver len chcem ujasniť, že nie som proti ekologickému správaniu sa ľudí. Ide o čistotu nášho životného prostredia, ktorá by nám mala ležať na srdci. Teda je jasné, že by sme mali separovať odpad aby sme ho mohli opätovne čo najlepšie využiť. Používať ekologické hnojivá prírodného charakteru namiesto ťažkej chémie atď. To všetko zlepší naše životné prostredie a náš život. Z pohľadu existencie planéty však toto všetko neznamená nič. My našu zem nezničíme ani atómovou vojnou. My si zničíme len náš životný priestor. Aj taký polčas rozpadu jadrových izotopov je z hľadiska časovej osi existencie planéty menej ako zrnko piesku v púšti. Preto by sme sa na to mali pozerať nie z pohľadu pánov tvorstva, ale s pokorou a úctou k našej planéte a sebe navzájom.