Po ostatnom zasadaní vlády SR, teraz už pod vedením nového premiéra E. Hegera sa viacerí členovia vlády s optimizmom a pochvalne vyjadrili na adresu staronového vládneho zoskupenia a jeho budúcnosti. Dá sa pochopiť ich optimizmus a presvedčenie o „dlhovekosti“ tejto vlády, vyplývajúce jednak z nadšenia, že sa im podarilo prekonať viac menej umelo vyfabrikovanú politickú krízu a jednak z uspokojenia, že aj naďalej zotrvajú v lukratívnych ministerských kreslách.
Z množstva iných vyjadrení má zvlášť zaujalo vyjadrenie ministra obrany SR J. Naďa, známeho na jednej strane svojim nekritickým obdivom a lojalitou k USA a západným mocnostiam a na strane druhej známeho tiež ako presvedčeného rusofóba a nekompromisného kritika Ruskej federácie, ktorý skonštatoval, že „vládny kabinet sa dnes prvýkrát zišiel pod vedením nového premiéra. Som presvedčený, že na čele s Eduardom Hegerom budeme rovnako tak, ako to bolo v prípade Igora Matoviča brániť a presadzovať základné princípy hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti – bez ktorých, by sme sa veľmi ľahko dostali do nedávnej, no skostnatenej minulosti“ (vvv.hlavnespravy.sk zo dňa 7.4.2021). Týmto svojim vyjadrením J.Naď nechtiac prezradil, čo je prioritou a skutočným záujmom vládnej strany OĽaNO, ako aj terajšieho vládneho zoskupenia, na čele s predchádzajúcim ale aj terajším predsedom vlády SR. Na rozdiel od J. Naďa som presvedčený, že činnosť každej, čo i len trocha zvrchovanej vlády SR, by mala v prvom rade a predovšetkým smerovať k ochrane, presadzovaniu a napĺňaniu národnoštátnych záujmov Slovenskej republiky a jej obyvateľov, ktorí terajším držiteľom moci v štáte dali vo voľbách svoje hlasy preto, aby presadzovali ich záujmy a nie záujmy terajších vládnych strán, nie záujmy a ciele medzinárodných inštitúcií a zahraničných aktérov, ako to robí dnešná vládna garnitúra. Dnes už žiaden racionálne uvažujúci človek nemôže pochybovať, koho záujmy chráni a presadzuje táto vláda (dočasnú obyvateľku prezidentského paláca nevynímajúc), ktorej celá doterajšia činnosť poukazuje na jej spätosť, servilnosť a podriadenosť cudzím záujmom, konkrétne záujmom USA, NATO a EÚ.
Jedným z posledných (nie však jediným) prejavov lojálneho a servilného postoja Slovenskej vlády k jej západným tútorom je odmietanie ruskej vakcíny Sputnik V, ktorý Slovensko pred časom v množstve 200 000 kusov priviezlo z Ruskej federácie. Aj keď ruská vakcína, používaná už v 59 štátov sveta vykazuje veľmi dobré výsledky v boji proti Covidu 19 (pričom pri jej použití sa nikde nepreukázali vážnejšie negatívne dopady na ľudské zdravie), z politických dôvodov sa na Slovensku nepoužíva a to aj napriek tomu, že veľké množstvo občanov nášho štátu by v prípade svojho zaočkovania dalo prednosť práve tejto vakcíne. Napriek záujmu obyvateľov štátna moc, alibisticky sa vyhovárajúc na Európsku liekovú agentúru (ELA), ako aj na Štátny ústav na kontrolu liečiv (ŠUKL), necháva ležať ruskú vakcínu v skladoch a čaká, až sa skončí doba jej respirácie. Takýto nezodpovedný prístup kompetentných orgánov SR je hlavným dôvodom, prečo Ruský fond priamych investícií (RDIF) listom zo dňa 6.4.2021 požiadal Slovensko o vrátenie už dodaných vakcín Sputnik V, ktoré Rusko následne poskytne iným krajinám. Naopak, vakcínou AstraZeneca sa naďalej očkuje, a to aj napriek tomu, že samotná Európska lieková agentúra, odmietajúca ruský Sputnik V, pripustila tvorbu krvných zrazenín ohrozujúcich zdravie a životy zaočkovaných, ako nežiadúci dôsledok používania tejto Anglicko švédskej očkovacej látky.
Nie tak dávno sa minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR I. Korčok, ktorého politológ E. Chmelár chápe skôr „ako miestodržiteľa impéria, ktorý tlmočí domácemu obyvateľstvu pokyny Washingtonu a Bruselu“ (www.hlavnespravy.sk zo dňa 8.4.2021) a ktorý je známy svojimi veľmi ústretovými postojmi voči záujmom USA a jeho západným spojencom, sa v súvislosti s dovozom 200 000 dávok ruskej vakcíny Sputnik vyjadril v tom zmysle, že v súčasných podmienkach sa jej nákup stáva „nástrojom v hybridnej vojne“ zameranej proti EÚ a jej členským krajinám, vrátane Slovenska. Nástrojom, ktorým sa Ruská federácia snaží rozložiť a narušiť jednotu tohto európskeho zoskupenia a posilniť svoj vplyv v Európe. Faktom je, že dnes EÚ a vlády jej členských štátov (mimo Maďarska), vrátane tej Slovenskej, považujú Sputnik V za nástroj hybridnej vojny, no na rozdiel od nášho ministra zahraničných vecí I. Korčoka si nemyslím, že túto vakcínu v tomto zmysle využíva Ruská federácia. Práve naopak, je to EÚ, ktorá odmieta Sputnik V z dôvodu geopolitických záujmov a využíva túto vakcínu ako prostriedok boja proti východnej mocnosti, ktorú v terajších podmienkach novej studenej vojny považuje za mocenského konkurenta a nepriateľa číslo1.
PhDr. Štefan Surmánek, CSc.
Košice.