Angličania vravia raz je náhoda dvakrát je pravidlo! Richard Sulík prvýkrát položil vládu Ivety Radičovej a uvrhol Slovensko do marazmu ficizmu. Jeho vtedajšia výhovorka bola postavená na jeho akože „čestnosti“, že predsa Iveta Radičová vedela o jeho (zdôrazňujem jeho) „presvedčení“, a napriek tomu spojila svoju dôveru proti jeho (zdôrazňujem nie jeho voličov) „presvedčeniu“. Väčšina ľudí chápe, že výkon profesie môže byť niekedy v rozpore s presvedčením, napríklad vojak si síce váži ľudský život, ale v prípade rozkazu musí ísť do boja; ale je tiež pravda, že existujú odvetvia, ktoré sú vysoko etické, napríklad lekári, preto pri výkone tejto profesie je za určitých okolností v prípade mieru možná výhrada svedomia. Politika nie je ani nízko etickým odvetvím, preto výhrada svedomia je absolútne neprijateľná a mandát voliča/občana je pre politika imperatívom, čoho príkladom môže byť aj Winston Churchill, keď na „etické výhrady“ na adresu jeho spolupráce so Stalinom povedal, že „za účelom porazenia Hitlera bude spolupracovať aj so Satanom“. Iveta Radičová pri spojení vyslovenia svojej dôvery proti egu Richarda Sulíka počítala s tým, že predseda SaS je dospelý človek, ktorý chápe rozdiel medzi osobným a profesijným životom, ale ten v zmysle výroku Winstona Churchilla uprednostnil „spoluprácu“ s Róbertom Ficom, aj keď „len“ implicitne integrovanú v následkoch svojho konania.
Dnes prežívame jav „Deja vu“, kedy sa Richard Sulík na základe svojho konania znova spája so Satanom, a zase všetkých presviedča, že je „rovný“ a ide mu o ľudí, pri svojom druhom povalení Vlády SR. Svoju silnú “empatiu” voči ľuďom prejavil, keď sa nezúčastnil na pandemickej komisii a bol na dovolenke v trópoch, keď sa vysmieval kolektívnemu úsiliu Vlády SR a namiesto tímového ducha ukazoval svoje ego, aký je on rebel pri testoch, rúškach, pláne obnovy a podobne. Myslím, že keby sledoval aspoň futbal, tak by vedel, že síce môže mať iný názor, ale pravidlá určuje tréner a to aj vo veci voľného času, výživy a verejného vystupovania hráčov v tíme. Richard Sulík okrem neschopnosti pochopiť rozdiel medzi osobným a profesijným postojom nepozná pravidlá kolektívnej hry, bohužiaľ rozmýšľa ako jedináčik, ktorý si vytrucováva od celej rodiny uznanie svojej sebastrednosti. Bývalý prezident Rudolf Šuster v rozhovore pre Zdenka Trebulu povedal, že nezávidí dnešnej vláde, pretože situácia s COVID-19 je tak jedinečná, že nech by tam bol ktokoľvek, tak bude musieť znášať všetky nakumulované negatívne pocity občanov. V nepochopení tímového úsilia kolektívneho orgánu ako je vláda, spočíva iracionálnosť postoja bývalého ministra hospodárstva, pretože ako vo futbale, keď dostane v zápase tím výprask, tak jeden z futbalistov sa nemôže postaviť pred médiá a povedať, že všetci sú neschopní, ale veď aj on hral za ten tím?!? Mal tak ako povedal Milan Kňažko odstúpiť pri prvom pochybení vlády, ale hádzaním špiny na svojich kolegov sa neočistí. V prípade, že by si takéto správanie dovolil hráč futbalového tímu, tak si myslím, že ostatní hráči a aj členovia realizačného tímu, by ho už ani na tréning nepustili.
Myslím, že bežní ľudia majú viacej inteligencie ako tzv. vrcholoví politici. Na trhu som si vypočul hádku o dnešnej vládnej kríze, a jeden pán povedal na adresu zosadenia premiéra Igora Matoviča, „OK, vinníka máme, ale aké je riešenie problému? Myslíte, že keď nahradíte „neschopného krivým“ tak sa bude lepšie dariť Slovensku?“ Ľudia sú múdri, pretože vo „výroku z trhu“ je niekoľko skrytých posolstiev. Neschopnosť je edukačný problém, ale krivosť charakteru je neriešiteľný problém, preto poučenie je, že budúce riešenie nemôže byť postavené na amorálnosti, inak budú katastrofálne následky. V politike existuje viacero tzv. „krivákov“, bude sa ich dať poznať podľa slovenského príslovia „vrana k vrane sadá, rovný rovného si hľadá“, preto pre svoju ochranu do budúcnosti budú používať jeden zvrátený konštrukt, že Igor Matovič a Richard Sulík sú rovnakí. Nie je to pravda, pretože Richard Sulík prezentuje len svoju „výninočnosť“, ale Igor Matovič robí veci tak, že nerobí spojenectvá, ale počúva svojich poradcov, vrátane pochlebovačov a tak si urobí názor, ktorý následne presadí cez kolektívne orgány, ako pandemická komisia a vláda. Celá vládna kríza je útok klanovo-korporatívnych skupín na „populistu“ Igora Matoviča, pretože on prijíma rozhodnutia, ktoré „vycíti“, že sú dobré pre ľudí, ale nie politikov a ich sponzorov.
Základný problém „ľudovej vlády“ ako ho realizuje Igor Matovič je v tom, že bol neskúsený a nevedel, že aj jeho najbližší sa rozhodujú podľa svojich zištných záujmov. Ak má politicky prežiť a realizovať politiku pre ľudí, bude musieť začať tvoriť poradné orgány podobne ako v hollywoodskych filmoch, kde keď je krízová situácia, tak okrem „alfy“ (jedinec, ktorý požíva formálnu autoritu v danom odbore, pre príklad pandemickej komisie bol alfou prof. V. Krčméry) pozvú do tímu aj „betu“ (jedinec, ktorý funguje v odbore v rámci oficiálnych štruktúr, požíva autoritu a väčšina odbornej verejnosti očakáva jeho nástupníctvo na post alfy po ukončení kariéry súčasnej alfy) a nakoniec pozvú aj „omegu“ (ide o jedinca, ktorý stojí mimo establišmentu a presadzuje neortodoxné teórie a prístupy v odbore). Samozrejme, aby protagonisti establišmentu „nezožrali“ omegu, jej autoritu odvodzuje pozvánka/poverenie „sponzora“ poradného orgánu, vo filme spravidla prezidenta USA. Takto zložená komisia má vnútornú dynamiku vzťahov takú, že omega nastoľuje kritické témy a alfa bojuje o svoju pozíciu, pričom ak beta mlčí, tak sa hľadajú riešenia, ak sa nájde riešenie, ktoré vyrieši situáciu, tak beta sa prikloní k víťaznej strane, ale ak sa spojí alfa s betou proti omege a situácia sa nevyrieši, tak je potrebné aby sponzor verejne „zostrelil“ alfu pre neschopnosť, postavil betu do pozície „boja“ o prežitie a vypustil „mladých vlkov“, tzn. novú generáciu odborníkov v rámci establišmentu, ktorí budú bojovať o pozíciu bety a možno až alfy. Súčasná pandemická komisia je geriatrický spolok vzájomne prepojených štruktúr establišmentu pôsobiaceho v odvetví zdravotníctva a vládna kríza sa spustila, keď premiér dopustil dovoz lieku ivermektín a vakcíny Sputnik V, čím ohrozil miliardový obchod „liekovej mafie“.
Na mieste Igora Matoviča, by som nepodával demisiu, ale dal by som verejný prísľub, že k 30/06/2021 sa vrátim do NR SR ako radový poslanec, ak dovtedy nevyriešim krízu s COVID-19. Dal by som ponuku, aby sa vrátili ministri okrem Richarda Sulíka do vlády. Zriadil by som poradný orgán „kritického myslenia“ pri Úrade vlády SR, ktorý by komparatívnym spôsobom porovnával riešenia spoločensko-ekonomických problémov v krajinách v existenčnom ohrození, ktorými sú Izrael, Južná Kórea a Taiwan, plus Holandsko, ktoré síce nie v existenčnom ohrození od svojich susedov, ale majú najlepšie prepracovaný systém preberania „best practices“ z celého sveta. Okrem toho je potrebné vedieť ako dané témy riešia naši priatelia v Nemecku, Francúzsku a USA, rovnako aj naši konkurenti v Rusku, Číne a Veľkej Británii (pre pochopenie po BREXITového postavenia Veľkej Británie je nutné vidieť, že Británia uprednostnila vo vakcínach seba pred EU, Británia poskytuje dvakrát viac finančných služieb ako má svoj ekonomický potenciál, čo EU musí previesť do svojho ekonomického priestoru, pre nás sú bližší francúzsky rybári a írsky farmári ako ekonomický záujem Veľkej Británie a podobne). Z vnútropolitického hľadiska musíme vedieť aj riešenia, ktoré prijímajú naši susedia, a aj iniciatívne hľadať originálne riešenia ad hoc vo svete.
Austrálski vedci v laboratóriu zistili už v apríli 2020, že antiparazitikum Ivermektín zabíja vírus spôsobujúci Covid-19 behom 24 hodín, čo potvrdili aj lekári, ktorí ho aplikovali v Košiciach a Bratislave. Informácie sa chytil profesor Tarek Alam z Bangladéšskej lekárskej fakulty (BMC), skombinoval liek so známym a bezpečným antibiotikom a zároveň imunomodulačným liekom Doxycyklínom a vytvoril „kombo“ protokol. Túto jednoduchú a dostupnú terapiu začali používať lekári nielen v Bangladéši, ale aj v susednej Indii, kde dosahujú 20 krát nižšiu úmrtnosť na COVID-19 ako vo Francúzsku. V auguste 2020 austrálsky riaditeľ Centra pre choroby zažívacieho traktu (CDD), profesor Thomas Borody vyhlásil, že úspešne používa Ivermektín v kombinácii s Doxycyklínom a zinkom v svojej nemocnici, a že liečba preukázala pozitívne výsledky pre liečenie COVID-19. Na otázku vedľajších účinkov doktor Manikappa uviedol, že Ivermektín sa používa na črevné parazity 40 rokov a aplikoval sa už u 3,7 miliardy ľudí, pričom sa zistilo, že je bezpečný. Užívanie Ivermektínu aj ako prevencia pri osobách, ktoré prišli do styku s nakazeným sa v Austrálii ukázalo ako mimoriadne účinné, nakoľko už druhý mesiac nevykazujú v Austrálii relevantné prípady novej nákazy COVID-19, aj keď sú tam otvorené bary a diskotéky bez obmedzenia. Rovnako je zaujímavé vyhlásenie ekvivalentu nášho ŠUKLu v Mexiku, keď na základe skoro polročného očkovania vyhlásil, že zo všetkých vakcín iba Sputnik V nemá vedľajšie účinky.
Úspešné krajiny v boji s COVID-19 boli ostrovy, respektíve Južná Kórea poloostrov, ktorý je zo severu hermeticky uzatvorený režimom v Severnej Kórei. Pred dvadsaťpiatimi rokmi na školení nižšieho mažmentu v banke nám povedali, že keď do loďky tečie voda, tak sa nesmiete začať pumpovať voda von pred tým, než sa zapláta diera, pretože inak sa zrýchli prietok, a potom aj loďka ide rýchlejšie ku dnu. Hromadné testovanie bez uzatvorenia hraníc malo rovnaký efekt rozdúchania pandémie. Preto správny postup mal byť obmedzenie cezhraničného styku, t.j. kontrola hraníc je znakom suverenity štátu, a to vrátane vzdušných (hovorkyňa letovej prevádzky v správach povedala, že nevedia zdokumentovať privat jety za viac ako 90 dní, na margo požiadavky polície, keď chcela zistiť lety oligarchu Bodora a Suchobu do Dubaia, keďže mali lietať s hotovosťou, pričom jedna paleta 100 Eurových bankoviek je viac ako 100 miliónov Eur). Problém pendlerov je na strane štátu, ktorý ich potrebuje, preto mala slovenská vláda pre cudzincov, ktorí pracujú na Slovensku vyriešiť hotelové kapacity s príspevkom od štátu, aby zostali počas lockdownu na území Slovenska. Všetci prichádzajúci z cudziny by mali mať dvojtýždňovú karanténu. Ministerstvo hospodárstva by malo spracovať režim pohybu tovaru, podobne ako v ostrovných štátoch, kde sa vyloží tovar v prístave za dodržania protokolu karantény, tak by ho mohla následne prebrať vnútroštátna distribúcia a pri výrobných subdodávkach mal byť vyriešený režim styku respektíve pohybu vodiča kamiónu. Za dodržania podmienky uzatvorenia hraníc by malo prebiehať pravidelné testovanie podľa automatu, kde by pozitívne testovaní mali povinnosť uviesť na stránke NCZI svoje sociálne kontakty a všetci označení by mali mať automatický prístup v lekárni na kombo protokol preventívnej ivermektínovej liečby. Paralelne by sa mala viesť očkovacia kampaň vrátane z Ruska prisľúbených vakcín Sputnik V, aby sa mohli po 30/06/2021 otvoriť aj štátne hranice pre letnú turistickú sezónu.
Otázka znie, či by takúto ponuku mohli prijať partneri OĽANO. Nakoľko Richard Sulík začal vládnu krízu útokom na morálnu integritu premiéra a nezvládnutou pandémiou COVID-19, preto ponuka na časovo obmedzené riešenie do 30/06/2021 sa nedá odmietnuť, navyše v slušnej spoločnosti sa dáva druhá šanca, aj Richard Sulík dostal svoju druhú šancu na povalenie druhej Vlády SR, preto aj premiér Igor Matovič by mal dostať druhú šancu na riešenie krízy COVID-19. Ak by partneri nedali druhú šancu premiérovi, tak riskujú, že bude „mučeníkom“, ktorého odstránili koaliční partneri za „30 strieborných“ od farmaceutickej lobby, čo im následne spočítajú voliči. Navrhnuté riešenie s druhou šancou je možnosť kulantne sa zbaviť Igora Matoviča k 30/06/2021, ak zlyhá, ale ak sa mu to podarí najmä pre stranu „Za ľudí“ to môže byť „kropenie živou vodou“, pretože podľa prieskumu v Čechách, keď na jar 2020 excelentne zvládali pandémiu, tak popularita vlády bola 61% a teraz na jar pri katastrofálnom priebehu len 13%. Český bratia vravia, že „kto čím zachází, tím i schází“, preto prenechanie „Čierneho Petra“ v rukách Richarda Sulíka za doterajší priebeh pandémie COVID-19 je absolútne korektný.