Prečo sú v našej Ústave iba práva bez povinností?

Degenerácii moderného človeka napomáha klamanie, že má právo za právom a povinnosť žiadna. V tomto kapitalizme sa vyžaduje tuším iba byť ticho a platiť. Ale ani  to v našej Ústave nenájdete.

Nikoho nemožno poslať na nútené práce alebo nútené služby.

Obrana Slovenskej republiky je povinnosťou a vecou cti občanov. Zákon ustanoví rozsah brannej povinnosti

Vyvlastnenie alebo nútené obmedzenie vlastníckeho práva je možné iba v nevyhnutnej miere a vo verejnom záujme, a to na základe zákona a za primeranú náhradu

Iné zásahy do vlastníckeho práva možno dovoliť iba vtedy, ak ide o majetok nadobudnutý nezákonným spôsobom alebo z nelegálnych príjmov a ide o opatrenie nevyhnutné v demokratickej spoločnosti pre bezpečnosť štátu, ochranu verejného poriadku, mravnosti alebo práv a slobôd iných.

Skúmanie duševného stavu osoby obvinenej z trestného činu je možné iba na písomný príkaz súdu.

Iné zásahy do vlastníckeho práva možno dovoliť iba vtedy, ak ide o majetok nadobudnutý nezákonným spôsobom alebo z nelegálnych príjmov a ide o opatrenie nevyhnutné v demokratickej spoločnosti pre bezpečnosť štátu, ochranu verejného poriadku, mravnosti alebo práv a slobôd iných. Podmienky ustanoví zákon.

Iné zásahy do vlastníckeho práva možno dovoliť iba vtedy, ak ide o majetok nadobudnutý nezákonným spôsobom alebo z nelegálnych príjmov a ide o opatrenie nevyhnutné v demokratickej spoločnosti pre bezpečnosť štátu, ochranu verejného poriadku, mravnosti alebo práv a slobôd iných. Podmienky ustanoví zákon.

Skúmanie duševného stavu osoby obvinenej z trestného činu je možné iba na písomný príkaz súdu.

Patrí to ku nášmu zlozvykovému folklóru. Ako môžeme byť hrdí na tento podstatný dokument?  Ako môže byť medzi nami ľuďmi rovnováha, keď sa klaniame právnemu  extrémizmu? Sme už všetci svetom spití, lebo nikto to ani neplánuje pozmeniť?

Otec národa Andrej Hlinka nám ako odkaz povedal, že sa nemáme opičiť po iných vzoroch. Zabudli sme na to, a vzorne sa opičíme…

Po  vrajdemokratických bezbožníkoch, čo lynčujú svojich nenarodených spoluobčanov?  Čo napomáhajú darebáčiť, smilniť, škodiť si na zdraví ? Menšinu hecuje iba majetkovo sebčiť a zbedačuje mnohých.  Telesne smrdieť , tolerovať alkoholikov či sa rúhať, to je nie zakázané?

V Ústave Slovenského štátu z r. 1939 povinnosti boli.

Hl. 10  § 76.
Práca duševná alebo telesná je občianskou povinnosťou.

§ 77.
Každý občan je povinný platiť dane, dávky a poplatky na základe zákona.
§ 78.
Občania sú povinní plniť úlohy svojho povolania, pomáhať verejným orgánom v ich
činnosti, plniť funkcie, ktoré majú na základe zákona alebo z príkazu úradov.
§ 79.
(1) Vlastníctvo má sociálnu funkciu a zaväzuje majiteľa narábať s ním v záujme
všeobecného dobra

§ 80.
Občania sú povinní starať sa o výchovu a školenie svojich detí, aby sa staly z nich
dobrí občania štátu

§ 86.
Manželstvo, rodina a materstvo sú pod zvýšenou ochranou právneho poriadku.
§ 87.
(1) Práca je chránená.
(2) Vykorisťovanie sociálne slabých občanov sa zakazuje.

Čo ako dokonalý ústavný dokument, kde by boli práva a povinnosti zharmonizované, sa zmení na hrôzu jedným hlasovaním poslancov, ktoré bolo pod politicko-psychickým tlakom Veľkonemeckej ríše. A klamstvom na hulváta od nemcov, vraj idú do pracovných táborov.

§ 1.
Židov možno vysťahovať z územia Slovenskej republiky.

25. marca je 79. výročie prvého transportu tisícky dievčat z Popradu.

Ústava ČSR z r. 1920 

§ 65President republiky slibuje před Národním shromážděním (§ 38) na svou čest a svědomí, že bude dbáti blaha republiky i lidu a šetřiti ústavních a jiných zákonů

§ 98(1) Veškeří soudcové vykonávají svůj úřad neodvisle, jsouce vázáni jen zákonem.

(2) Přísahou služební soudcové přislibtež, že budou zachovávati zákony.

§ 109(1) Soukromé vlastnictví lze omeziti jen zákonem.

(2) Vyvlastnění je možné jen na základě zákona a za náhradu, pokud zákonem není nebo nebude stanoveno, že se náhrada dáti nemá.

§ 121Svoboda svědomí a vyznání jest zaručena.

§ 122Všichni obyvatelé republiky Československé mají v stejných mezích jako státní občané republiky Československé právo vykonávati veřejně i soukromě jakékoli vyznání, náboženství nebo víru, pokud výkon ten není v neshodě s veřejným pořádkem a řádem nebo s dobrými mravy.

Branná povinnost

§ 127(1) Každý způsobilý státní občan republiky Československé je povinen podrobiti se vojenskému výcviku a uposlechnouti výzvy k obraně státu

Ústava  ČSSR 

čl 19/2

Preto práca v prospech celku je prvoradou povinnosťou a právo na prácu prvoradým právom každého občana.

čl.32/2

Náboženská viera alebo presvedčenie nemôže byť dôvodom pre to, aby niekto odopieral plniť občiansku povinnosť, ktorá je mu uložená zákonom.

Čl. 35

Občania sú povinní chrániť a upevňovať socialistické vlastníctvo ako nedotknuteľný základ socialistického zriadenia a zdroj blahobytu pracujúceho ľudu, bohatstva a sily vlasti.

Čl. 36

Občania sú povinní svedomite a statočne vykonávať verejné funkcie, do ktorých ich pracujúci ľud povolal, a považovať ich plnenie v prospech spoločnosti za vec svojej cti.

Čl. 37

Vrcholnou povinnosťou a vecou cti každého občana je obrana vlasti a jej socialistického zriadenia

Občania sú povinní vykonávať službu v ozbrojených silách podľa zákona.

Čl. 38

Neoddeliteľnou súčasťou občianskych povinností je úcta k právam spoluobčanov, ako aj uvedomelé zachovávanie pravidiel socialistického spolužitia.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Blogy

Marek Brna

René Pavlík

Milan Šupa

Erik Majercak

Peter Lipták

Zdeno Drdol

Životný štýl

.
.

Armáda, konflikty, vojenská technika

.