Cena
Cena vakcíny Pfizer vytvorená spolu s BioNTech je 40 $ za dve dávky, ruská – 20 $ za dve dávky.
Účinnosť a skladovanie vakcín
Účinnosť sa pri oboch uvádza 95% v prípade aplikácie 2 dávok. To znamená, že zo 100 očkovaných ľudí vystavených infekcii môže ochorieť 5 ľudí.
Skladovacia teplota Pfizer – (mínus) 70° C, ruská 0 až +8° C (bežná chladnička).
Schéma dávkovania
Dvojdávkové. Pfizer – druhá dávka o 14 dní, ruská vakcína – druhá dávka o 21 dní.
Ako fungujú tieto vakcíny:
Ruská vakcína obsahuje ako nosič ľudský adenovírus, z ktorého DNA sú odstránené chorobné gény a je do nej vnesená DNA sekvencie, ktorá kóduje tvorbu tzv. S – proteínu koronavírusu. Takto upravené adenovíry sú očkovaním vpravené do tela a následne prenikajú do buniek. V bunkách sa z nich uvoľňuje príslušná mRNA, ktorá slúži ako matrica pre výrobu koronavírusového antigénu = proteínu S v ribozómoch ľudskej bunky, ktoré sa nachádzajú v cytoplazme a sú to také továrničky na výrobu bielkovín.
Americká vakcína obsahuje priamo mRNA, kódovú tvorbu S-proteínu, chránenú v špeciálnej lipidovej (tukovej) umelo vytvorenej nanočastici, ktorá slúži ako nosič. Táto mRNA po preniknutí do bunky sa dostáva priamo do ribozómov ľudskej bunky, kde slúži ako matrica pre výrobu S proteínu koronavírusu.
Rozdiel medzi ruskou a americkou vakcínou je, že ruská používa ako nosič na vnesenie mRNA (messenger – RNA) do bunky, upravený ľudský adenovírus a americká špičkovú high tech nanotechnologickú umelú lipidovú časticu. Inak fungujú podobne.
Keď sa objaví S – proteín v našom tele, tak okamžite ho náš imunitný systém zaregistruje a zareaguje tvorbou protilátok a senzibilizáciou T – lymfocytov.
10 – 14 dní po spustení tohto procesu je už náš imunitný systém dostatočne pripravený nás účinne chrániť a do budúcnosti je okamžite schopný zareagovať a vyprodukovať protilátky a spustiť i bunkovú imunitu v prípade nášho stretu s daným koronavírusom.
Zásadná otázka:
Prírodný alebo umelo vytvorený a dlhodobo nepreskúmaný nosič?
Bezpečnosť vakcín
Americká aj ruská vakcína vnášajú do buniek cudzie gény, ale tieto zostávajú v tzv. epizomálnom stave, čo znamená, že cudzia genetická informácia nepreniká k jadru a neintegruje sa do genómu ľudskej bunky. Cudzie gény zostávajú mimo jadra ľudských buniek v ribozómoch, ktoré sa nachádzajú v cytoplazme, kde zaisťujú výrobu S – proteínu koronavírusu, ktorý je v tomto procese antigénom.
Princíp ruskej vakcíny má za sebou dlhý vývoj, ktorý začal už v 80 tych-rokoch minulého storočia a je postavený na preskúmanej a preverenej platforme ľudských adenovírov. Preto sa dá pri nej uvažovať takmer o 100 % bezpečnosti.
Vakcínu Sputnik V vyvinul Ústav epidemiologického a mikrobiologického výskumu Nikolaja Gamaleja v spolupráci s Ruským fondom priamych investícií a ministerstvom obrany bola vakcína zaregistrovaná 11. Augusta 2020 ako prvá vakcína na Covid-19 na svete.
Vakcína Sputnik V obsahuje ľudské adenovíry Ad26 (1. injekcia) a Ad5 (2. injekcia). Cieľom bolo zabezpečiť približne rovnakú účinnosť po podaní prvej aj druhej vakcíny! Na rozdiel od Pfizeru.
Z pohľadu skladby a mechanizmu pôsobenia je sofistikovanejšia ako AstraZeneca, pretože používa dva rôzne vektory.
Prvé štúdie vakcíny AstraZeneca ukázali iba 70 % účinnosť kým účinnosť Sputniku je okolo 91,4 %, pretože ďalšia posilňovacia dávka je založená na inom type adenovíru.
Princíp americkej vakcíny je celkom nový, špičková technologická novinka, celkom nový koncept, ktorý možno ukazuje na novú budúcnosťvakcín. Pri takých horúcich novinkách sú ale obavy, z možných neznámych vedľajších účinkov celkom namieste. Sú tu obavy zo spustenia autoimunitných procesov cudzorodou lipidovou časticou (roztrúsená skleróza, Alzheimer, rakovina) a rôznych iných dnes ešte neznámych, dlhodobých nepriaznivých vplyvov na zdravie človeka. Vyhodnotenie sa očakáva najskôr v roku 2022, pretože niekoľkoročné testovanie tejto technologickej novinky nebolo uskutočnené. Naopak technológia Sputniku V má za sebou viac ako 30 rokov skúseností.
Ak výrobca Pfizer odmietol prevziať zodpovednosť za možné nežiaduce účinky svojho výrobku, tak to určite nie je dobrá reklama
Zdroje:
- Americká vakcína: https://www.pfizer.com/health/coronavirus
- Ruská vakcína: https://sputnikvaccine.com/about-vaccine/
Záver:
Američania majú schopnosť speňažiť akýkoľvek objav bez ohľadu na zdravie ľudí. Varovaním by malo byť napr. GMO a Rounup (rakovina). Mohol by to byť jeden z dôvodov prečo sú Američania jediným národom na svete, kde sa priemerný vek obyvateľstva znižuje.
Za jedinú bezpečnú možno preto považovať ruskú vakcínu Sputnik V, ak berieme do úvahy zdravie ľudí a nie šialenú rosofóbiu našich politikov.
Viac tu: https://www.uspesna-lecba.cz/ockovani-vakcinami-hpv/porovnani-americke-a-ruske-vakciny-na-covid-19/
Z mesta SNP Ivan Štubňa