V nedeľných televíznych diskusiách sa predstavili niektorí lídri strán. Špeciálne postavenie medzi nimi zaujíma KDH. Lebo ide o hnutie, ktoré v roku 1992 jediné hlasovalo proti prijatiu Deklarácie za zvrchovanosť Slovenskej republiky. Vtedajší líder KDH to neskôr vysvetľoval tým, že oni vedeli, kam Mečiar povedie Slovensko. Nechajme bokom jasnovidecké schopnosti Jána Čarnogurského, proti jeho argumentom sú dnes k dispozícii svedectvá, ktoré hovoria o niečom inom. Napríklad, že Anton Neuwirth požiadal poslanecký klub, aby hlasoval proti, “lebo s Čechmi nám bude lepšie”. KDH sa ani po rokoch neospravedlnilo občanom Slovenskej republiky za odmietnutie zvrchovanosti Slovenskej republiky, ale jeho členovia sa pokojne uchádzajú o účasť vo vláde Slovenskej republiky, ba aj o prezidentský post.
Ibaže odmietnutie zvrchovanosti SR nie je pre KDH minulosť. Nedávno sa jeho členom stal Alojz Hlina, ktorý sa vyznamenal strhávaním slovenskej vlajky z budovy SNS, no rovnako sa pokúsil strhnúť slovenskú vlajku účastníkom púte ku soche kráľa Svätopluka na Bratislavskom hrade. A organizátorom, Ľudovej strane Naše Slovensko, bránil v jej úsilí vzdať hold nášmu panovníkovi. Kto iný by mu otvoril náruč, ak nie KDH, ktorého aktuálny predseda Ján Figeľ bez hanby vyhlásil, že to, čo je dobré pre Slovensko, je dobré aj pre KDH.
Zaujímavé predvolebné tančeky predvádza predseda SaS Richard Sulík. O dušu bojuje proti utečencom, čo mu iste konzervatívne Slovensko schvaľuje, no netreba zabúdať na to, že SaS je liberálna strana, ktorá prišla do parlamentu s veľkým programom pre homosexuálov, čím sa strana zaradila k podporovateľom multikulturalizmu. Sulík demonštratívnou účasťou v ostatnom bratislavskom Pride pochode vyjadril podporu skupinám LGBTI. Keď sa strana dostane do parlamentu, aké hodnoty bude vyznávať? Niet pochýb, že liberálne.
Predsedu SNS Andreja Danka oslovili aktivisti Iniciatívy 2016 usilujúci sa pred nastávajúcimi voľbami o zjednotenie národno-kresťanských síl na jednu kandidátku. Danko to odmietol. Vraj on sa nepotrebuje spájať s Le Penovcami, Haiderovcami alebo Kotlebovcami. Že na Slovensku zostali rozprášené strany s národným a kresťanským princípom v politike, ale aj množstvo kresťanských iniciatív, ktoré by bolo treba zjednotiť, na to nereagoval. Danko si teda vytvoril svoju SNS a akú politiku hodlá robiť je zrejmé aj z toho, že národne orientovaných politikov vyhodil či vysunul na perifériu strany.
Vládcovia Rímskej ríše sa riadili heslom, že ľud potrebuje chlieb a hry. Na Slovensku polovicu z tohto ľudového programu realizuje Matovičova strana OĽaNO. Právom či neprávom napadá všetkých, čo mu prídu do cesty. No jestvujú voliči, pre ktorých niet väčšej radosti nad škodoradosť, takže Matovič im absolútne vyhovuje. Ak nie je chlieb, nech sa aspoň pobavíme.
Béla Bugár potrebuje maďarskú menšinu udržať v NR SR akcieschopnou a pripravenou kedykoľvek sa vyskytne príležitosť, vstúpiť do vlády. Čo zanechali v poľnohospodárstve a školstve iste nie je v záujme Slovenskej republiky. Výdatne mu však pomáhajú politici slovenskej národnosti, pre ktorých je jedno, na akej sú kandidátke, len nech sú tam. Bugár pre Világiho v prípade Slovnaftu urobil to, čo Mečiar pre Rezeša v prípade VSŽ. Bugárovi to však nikto nevyčíta, hoci zisky zo Slovnaftu plávajú dolu Dunajom rovno do Budapešti.
Najsilnejší politický subjekt Smer-SD sa usiluje robiť politiku pre všetkých. Ale to sa jednoducho nedá. Vidno to na tom, čo produkuje napríklad RTVS, na zúfalej ľudsko-právnej agende, ktorou síce Smer odmieta kvóty pre prisťahovalcov, ale na druhej strane prijímaním celoštátnych stratégií ľudsko-právneho charakteru oslabuje odolnosť obyvateľstva voči vplyvu multikulturalizmu. Napokon niektoré praktické kroky rezortu školstva ukázali, že nemá problém zaviesť do vzdelávacieho programu škôl ideológiu rodovej rovnosti. Smer môže byť silnou sociálnou demokraciou, ale na Slovensku potrebujeme aj silnú konzervatívnu stranu. Zo zvyšku politického spektra, ktoré v súčasnosti vegetuje v NR SR, nie je možné očakávať, že bude dôsledne dodržiavať a napĺňať hoci len preambulu Ústavy SR. Až tak zdegenerovala slovenská politická scéna.