Európsky parlament vyzýva k demokratickému dohľadu nad ozdravným plánom na pomoc koronakrízou zasiahnutej ekonomike a žiada aby krajiny mohli čerpať eurofondy len ak rešpektujú zásady právneho štátu.
UPOZORNENIE : začal som nahrávať komentár k mojím blogom. Celý článok spolu s hovoreným komentárom je : TU
už upozorňoval vo viacerých článkoch mojich blogov : už je tu čas, keď doteraz najvyšší rozpočet na roky 2021-27, posilnený pôžičkou – nebude dostupný všetkým členským krajinám.
Rekapitulácia :
1., Komisár Európskej komisie Paolo Gentiloni : „Európa zažíva ničivý a nerovnomerný hospodársky šok“.
Článok je dostupný : TU
Pán komisár Gentiloni
napísal článok pre Financial Times. Vybral som niektoré jeho myšlienky.
Lídri 27 členských štátov a inštitúcií EÚ sa tento týždeň v Bruseli zídu, aby rokovali o pláne obnovy, ktorý navrhla Ursula von der Leyen, predsedníčka Európskej komisie. Nemôžeme si dovoliť zlyhanie ani oneskorenie. Európa zažíva ničivý a nerovnomerný hospodársky šok. Táto výzva však predstavuje príležitosť: prechod na udržateľnejší a spravodlivejší model rastu. Kríza a jej požiadavky na verejné financie zvyšujú význam európskej reformy daní ako kedykoľvek predtým. Narúšajú rovnaké podmienky, na ktorých je postavený náš jednotný trh. Zatiaľ čo niektoré krajiny podnikli kroky správnym smerom, musíme byť pripravení aktivovať všetky existujúce politické páky na ochranu nášho jednotného trhu. To zahŕňa preskúmanie toho, ako v plnej miere využiť ustanovenia zmluvy EÚ, ktoré umožňujú, aby sa návrhy na zdaňovanie neprijímali jednomyseľne, ale kvalifikovanou väčšinou, po dohode s Európskym parlamentom.
2., Čo skrýva v podrobnostiach Osobitné zasadnutie Európskej Rady ? Článok je dostupný : TU
Pozrime sa
na niektoré podrobnosti tlačovej správy Európskej Rady.
Správa vecí verejných a podmienenosť
V súlade so zásadami dobrej správy vecí verejných pripravia členské štáty národné plány obnovy a odolnosti na roky 2021 – 2023 . Bude potrebné, aby boli v súlade s odporúčaniami pre jednotlivé krajiny a prispievali k ekologickým a digitálnym prechodom. Konkrétnejšie sú potrebné plány na podporu rastu a zamestnanosti a posilnenie „hospodárskej a sociálnej odolnosti“ krajín EÚ. Plány sa preskúmajú v roku 2022. Posúdenie týchto plánov schváli Rada kvalifikovanou väčšinou na návrh Komisie.
Vyplatenie grantov sa uskutoční, iba ak sú splnené dohodnuté míľniky a ciele stanovené v plánoch obnovy a odolnosti.
Ak sa výnimočne jeden alebo viac členských štátov domnieva, že existujú závažné odchýlky od uspokojivého splnenia príslušných medzníkov a cieľov, môžu požiadať predsedu Európskej rady, aby postúpil záležitosť nasledujúcej Európskej rade.
Pravidlo zákona
Finančné záujmy Únie sa budú chrániť v súlade so všeobecnými zásadami zakotvenými v zmluvách Únie, najmä s hodnotami uvedenými v článku 2 ZEÚ. Európska rada tiež zdôrazňuje význam dodržiavania zásad právneho štátu. Na základe týchto skutočností sa zavedie režim podmienenosti na ochranu rozpočtu a EÚ novej generácie.
Tieto dva odstavce
z tlačovej správy Osobitného zasadnutia podľa mňa znamenajú :
-
- Na čerpanie financií musia členské štáty predložiť národné plány obnovy a odolnosti
- Tieto plány sa budú schvaľovať Radov
- A tu nastáva zmena – na schválenie stačí kvalifikovaná väčšina
- Pri 27 členských štátoch to znamená – 15 hlasov
- Jeden, alebo viacej štátov môže požiadať preskúmanie súladu čerpania financií
- Európska rada tiež zdôrazňuje význam dodržiavania zásad právneho štátu.
- Zásady sú také široké a všeobecne koncipované, že vlastne odchýlky znovu navrhne jeden alebo viacej štátov na preskúmanie – stačí 15 hlasov na schválenie
- Na základe týchto skutočností sa zavedie režim podmienenosti na ochranu rozpočtu a EÚ novej generácie.
- Režim podmienenosti znamená – že sa vyžadujú pred vyplatením financií splnenie uvedených podmienok.
3., Európsky parlament zhadzuje dlhodobý rozpočet schválený Radou zo stola – bez zmeny ho nepodporí !
Článok je dostupný : TU
Zriadenie fondu obnovy je pre EÚ historickým krokom, dlhodobé priority Únie súvisiace napríklad s Európskym ekologickým dohovorom či digitálnou agendou sú však ohrozené.
465 (za):
150 (proti):
67 (zdržalo sa hlasovania)
je reakciou poslancov na závery mimoriadneho zasadnutia Európskej rady zo 17. – 21. júla. Parlament prostredníctvom uznesenia vzdáva hold obetiam nového koronavírusu a všetkým osobám bojujúcim proti pandémii. Vyjadruje tiež presvedčenie, že počas týchto mimoriadnych okolností majú všetci ľudia v EÚ spoločnú povinnosť vzájomnej solidarity.
Právny štát
4., Istanbulský dohovor, alebo čo robili páni zástupcovia V4 na Osobitnom zasadnutí Rady Európy ? ?
Článok je dostupný : TU
Po ukončení zmluvy o právach žien bude Poľsko čeliť „dôsledkom“: povedal predstaviteľ vlády Francúzska
PARIS (Reuters) – Poľsko by čelilo možným finančným dôsledkom, ak by sa vymanilo z európskej zmluvy o predchádzaní násiliu páchanom na ženách.
Začiatkom tohto mesiaca poľský minister spravodlivosti, ktorý v rámci vládnej koalície predstavuje menšiu pravicovú stranu, uviedol, že požiada o kroky na začatie procesu odstúpenia od zmluvy, známej ako Istanbulský dohovor.
Francúz Clément Beaune uviedol, že Poľsko by mohlo byť „zasiahnuté do peňaženky“ vďaka
novým mechanizmom v rozpočte EÚ,
ak by odstúpilo od zmluvy.
„Ak sa tak stane, budú to mať následky,“ povedal Beaune pre rozhlasovú stanicu France Inter.
Zdroj informácie : Reuters
https://www.reuters.com/article/us-poland-france-idUSKCN24U0WB
5., Sassoli o rozpočte EÚ: “Parlament nič nespomaľuje” (01.10.2020)
Hovoril aj o dlhodobom rozpočte EÚ, o ktorom stále prebiehajú rokovania. Pripomenul, že návrh o ktorom sa rokuje, pochádza od Parlamentu.
„Chcem byť veľmi jasný, pretože niektoré aspekty sú úplne neprijateľné: Parlament ničomu nebráni. Naše požiadavky sú v záujme európskych občanov. Oneskorenia pri rokovaniach sú spôsobené tým, že Rada nepodala žiaden protinávrh,“ uviedol.
Záver,