V našej spoločnosti je neustále prítomná diskusia o socializme. Mnohé bojovné srdcia sú stále pripravené obhajovať bývalý režim. Vraj sa mu krivdí, účelovo sú vyťahované nafúknuté čísla obetí prednovembrového systému, režim je až nespravodlivo diskreditovaný, sú mu upierané nesporné zásluhy atď, atď. Chcel by som preto aj ja vyjadriť svoj názor na obdobie, v ktorom som prežil 12 rokov.
1.Československo bolo výkladnou skriňou socializmu, na to sa nesmie zabúdať. Ako 9 ročný som pobudol pár dní v Rumunsku a tento otrasný zážitok ma dokonale uzemnil. Socialistická krajina bola v stave, kde obyvatelia mali v činžiaku teplú vodu iba večer od 20. do 22.h. Aj elektrina nebola dodávaná po celý deň. To, čo som videl v predajni potravín, akútny nedostatok tovaru, sa podobalo vojnovému stavu. Rumunsko sa mi celkovo javilo ako zlý sen, ako horor. Áno, mali vybudované “potemkinove dediny”, pre turistov, najmä pri mori, miesta, kadiaľ vodili zahraničné návštevy, ale to bolo promile.
2. Znárodnenie súkromného vlastníctva a mena peňazí. Tak by som chcel vidieť, ako nadšení by boli terajší obhajcovia socializmu, keby mali zrazu dnes odovzdať v prospech národa svoj majetok. Buď zdedené alebo nadobudnuté pole, statok, budovy, byty, ktoré teraz prenajímajú. Ako by boli šťastní, keby sa im ich úspory kvôli mene peňazí scvrkli na dajme tomu pätinu.
3. Ako sa u nás darilo budovať vyspelú, uvedomelú a kultúrnu spoločnosť, to sa odzrkadlilo po otvorení hraníc s Rakúskom, kde sa zrazu závratnou rýchlosťou rozmohli krádeže tovaru v predajniach. V predajni drogérie museli za krátky čas Slovenky pri pokladni zakaždým povinne otvárať kabelku a podrobiť sa kontrole. Na vstupe do rakúskej obce zahanbujúco nad cestou umiestnili obrovský transparent: SLOVÁCI, NEKRADNITE!
4. Životné prostredie a priemerné dožitie. Pokiaľ ide o životné prostredie, stačí vypichnúť elementárnu záležitosť – koľko percent obyvateľstva bolo vo výkladnej skrini socializmu napojených na kanalizáciu. Čísla sú to naozaj nie veľmi chvályhodné.
Priemerný vek dožitia sa podľa dostupných údajov zvýšil od 89. roku u mužov o cca 6 rokov.
5. O úspešnosti zriadenia napokon vypovedali samotné čísla o emigrácii. Z výkladnej skrine socializmu utiekli státisíce mladých obyvateľov, opačným smerom to bolo len mizivé množstvo. Ktovie, ako by čísla vyzerali, ak by nebola zriadená železná opona. A hlavne preto bol potrebný august v roku 1968.