Európska komisia predstavila 27. mája Parlamentu masívny hospodársky plán vo výške 750 miliárd eur. Spoločne s novým dlhodobým rozpočtom EÚ by sa mal zamerať na zmiernenie šokov, ktoré utrpela naša ekonomika počas pandémie COVID-19. Tento plán by mal okrem hospodárskej obnovy brať ohľad aj na životné prostredie.
Globálna ekonomika, ktorá sa každý rok vo výrobe zvyšoval, dosiahla úplné zahltenie trhu tovarom. Pokračujúca akumulácia financií do malého okruhu majiteľov – prináša malú kúpnu schopnosť obyvateľstva. V niektorých častiach sveta ešte stále chýbajú financie na základné životné potreby – tovar si nemôžu dovoliť kupovať.
Hospodárska obnova – je potrebná už dávno pred COVD-19. Pozrime si štatistiku priemyselnej výroby v niektorých častiach EÚ. Najsilnejšia ekonomika EÚ – Nemecko úž v máji 2019 malo -3,9 % v oblasti priemyselnej výroby.
Balík obnovy zameraný na budúce generácie
Ozdravný hospodársky balík v hodnote 750 miliárd eur prišla do Parlamentu predstaviť predsedníčka Komisie Ursula von der Leyen. Z týchto peňazí by sa mala financovať pomoc po koronakríze vrátane ekologických, digitálnych a sociálnych projektov.
Komisia si chce tieto peniaze požičať na finančných trhoch, kde má vďaka svojmu úverovému ratingu nízku úrokovú sadzbu. Veľká väčšina z nich, až 500 miliárd, by mala byt prerozdelená prostredníctvom grantov, ktoré von der Leyen označila ako „spoločné investície do našej budúcnosti.“
Zameranie na budúce generácie je asi takýto : splácanie úveru začne v roku 2028 a skončí v 2058. Pekný darček pre budúce generácie.
Pre mňa je nepochopiteľné, ako všetcí híkajú nad obrovskou sumou uvedeného balíka. Pri najmenej 851 miliardovom úniku, ktorý vzniká každý rok pri dovoze tovaru z tretích krajín, sa nikto nepozastavuje. Za rok je to o 100 miliárd vyšší balík financií – ako ktorý si chce teraz Únia požičať. Nebudú to presne tie isté financie ktoré unikli do čiernej ekonomiky a teraz sa nám požičajú ? Ešte ich efektívne preperieme a pripočítame k tomu úroky. Ak nevieme vybrať súčasné dane a clá ktoré sú určené legislatívou, kde berie Komisia istotu, že bude vedieť vybrať nové dane ?
750 miliárd si zoberie EÚ úver.
250 miliárd a úroky rozdelí jednotlivým členským štátom, tieto to budu v uvedenom období splácať.
500 miliárd počíta Komisia vo forme grantov pre-rozdeliť žiadateľom o grant. Na rozdiel od úveru grant príjemca nespláca. Uvedené granty budú splácať členské štáty – to znamená my daňoví poplatníci.
Na Slovensko má prísť z uvedených 250 miliárd úverov 8 miliárd EUR. Tieto bude Slovensko spolu s úrokmi splácať. Ak by sme zobrali, že sme 1 % z obyvateľstva EÚ, tak by sme s 500 miliárd grantov mali dostať 5 miliárd. Ak ich nedostaneme z rôznych dôvodov – splácať ich aj tak budeme cez EÚ ! Takto sa do vybraných silných ekonomík dostane obrovské množstvo financií vo forme GRANTOV. Tie štáty ktoré “neposlúchajú” – tak im zostane len tie granty čo nedostali PLATIŤ !
Predseda Parlamentu David Sassoli po debate vyzval členské štáty, aby zobrali na zreteľ vážnosť tejto situácie a spoločne sa snažili dohodnúť na nových opatreniach.
„Musíme brániť európsky priestor. Nemôžeme si dovoliť špekulácie alebo útoky na naše strategické aktíva. Toto je chúlostivý moment. Preto sme radi, že plán Európskej komisie zohľadňuje naše návrhy a má ambíciu podporovať a zlepšovať životy všetkých Európanov,“ povedal.
Záver
Je veľká škoda, že pán predseda Parlamentu nepovažuje situáciu v každoročných únikoch za vážnu. Asi vie o tých uniknutých financiách viacej ako MY !
Zdroj informácie : TU