Nezávislý Kurdistan

Na začiatok môjho článku by som rád spomenul fakty, ktoré považujem za veľmi dôležité. Je historický dané, že určité štátne celky vznikajú a zanikajú, alebo sú poznačené spoločenskými zmenami, ktoré buď prinesú celospoločenský blahobyt, ale môžu aj mať za následok úpadok spoločnosti. V skratke uvediem krátku takmer 30 ročnú históriu, ktorá bola poznačená vznikom nových štátov. Po rozpade bipolárneho rozdelenia sveta v roku 1989 s dominantným postavením USA a bývalého Sovietskeho zväzu (ZSSR) boli naštartované národno-emancipačné procesy v oblastiach strednej a východnej Európy. Mnohonárodné štáty ako ZSSR, Česko-Slovensko a Juhoslávia sa rozpadli, čo malo za následok vznik nových nezávislých štátov. Sovietsky zväz, ktorý pozostával z 15 zväzových republík a ktoré postupne vyhlásili nezávislosť. Sú nimi Rusko, Ukrajina, Bielorusko, Moldavsko, Estónsko, Lotyšsko, Litva, Gruzínsko, Arménsko, Azerbajdžan, Kazachstan, Turkménsko, Uzbekistan, Tadžikistan a Kirgizsko.  Z  bývalého Česko-Slovenska sa vytvorili dva nové samostatné štáty Česká a Slovenská republika. V Juhoslávií po krvavej občianskej vojne postupne vyhlasujú nezávislosť Slovinsko, Chorvátsko, Bosna a Hercegovina, Macedónsko i Srbsko a Čierna Hora (Čierna Hora v roku 2006 vyhlásila nezávislosť). Na africkom kontinente vyhlásila nezávislosť južná časť Sudánu, ktorá nesie názov Južný Sudán. Všetky spomenuté štáty boli medzinárodne uznané a prijaté za členov OSN. Netreba zabúdať ani na sporné vyhlásenie nezávislosti srbskej provincie Kosova za samostatný štát s výraznou medzinárodnou podporou USA, ktorého väčšinu tvorí albánsky národ a nebol uznaný všetkými štátmi sveta. Rovnaký problém vznikol aj na území Gruzínskej republiky, ktorá nemá časť  svojho územia pod kontrolou, pretože za výdatnej ruskej podpory boli vytvorené dva samostatné štáty Abcházsko a Južné Osetsko, ktoré neboli uznané drvivou väčšinou štátov. Takto môžem ďalej pokračovať, ale v mojom komentári sa chcem venovať prioritne kurdskému problému.

No nedá mi nespomenúť fakt , že aj v súčasnosti sme svedkami, že mnohonárodné štáty ako Veľká Británia a Španielsko nemusia zotrvať v súčasnej podobe. Niektoré národnostné menšiny s vlastným etnickým územím sa netaja tým, že by rady vyhlásili nezávislosť s politických a ekonomických dôvodov. Vo Veľkej Británii sú to Škóti a v Španielku Katalánci a Baskovia. V oblasti blízkeho a stredného východu majú rovnaký cieľ vyhlásiť nezávislosť Kurdi. Na tom by nebolo nič výnimočné, ale jediný a zásadný problém je v tom, že etnické územie Kurdov sa rozprestiera na území štyroch štátov a to Turecko, Sýria, Irak a Irán. Tento celosvetový paradox je spôsobený tým, že 35 miliónový národ bol pred prvou svetovou vojnou súčasťou Osmanskej ríše, ktorá bola spojencom Nemecka a ako porazená mocnosť zanikla, ktorej časť územia si rozdelili víťazné mocnosti. Územie, ktoré bolo obývané prevažne kurdským etnikom bolo rozdelené medzi Francúzsko a Veľkú Britániu.  Ostatná časť sa dostala pod správu Turecka, ako nástupníckeho štátu Osmanskej ríše. S bývalých francúzskych a britských území s kurdskou menšinou vznikli postupne nezávislé štáty Sýria a Irak. Časť etnika žije aj na území Iránu, ktorý nebol súčasťou Osmanskej ríše.

V medzivojnovom období emancipácia Kurdov bola vyvrcholená prvým štátnym útvarom s názvom  Kurdské kráľovstvo, ktorého existencia trvala dva roky 1922-1924 a nebolo medzinárodne uznané. Vzniklo na území dnešného Iraku, ktorý bol v tom čase pod britskou správou. Veľká Británia nemala záujem o kurdskú nezávislosť, pretože by stratila časť svojho strategického územia, ktoré bolo bohaté na ropu. Emancipácia kurdského etnika pokračovala na území Turecka, ktorá bola vyvrcholená vyhlásením nezávislej republiky Ararat v roku 1927. Medzinárodne nebola uznaná a existovala až do roku 1930 po potlačení tureckej armády. Na území Iránu po druhej svetovej vojne na začiatku roka 1946  vznikla   Mahábádská republika, ktorá na konci toho istého roka zanikla.

Na území Iraku bola ustanovená v roku 1992 kurdská samospráva s regionálnou vládou a prezidentom. Súčasný prezident Masoud Barzani vyhlásil v júni referendum, ktoré sa bude konať 25. septembra 2017. Takéto rozhodnutie prichádza v čase, keď blízky a stredný východ je v boji proti tzv. Islamskému štátu. Irackí Kurdi, ktorí disponujú vlastnými ozbrojenými silami (pešmergovia) sú súčasťou koalície, ktorá bojuje proti Islamskému štátu. Pešmergovia úspešne vytláčajú ISIL s vlastného územia a čo je podstatné získali späť ropné polia. Vďaka týmto územným ziskom Kurdi môžu predávať ropu, čo im prináša nemalé prostriedky do ich regionálneho rozpočtu. Ropné polia, ktoré sa nachádzajú na území kurdskej samosprávy sú výlučne pod kontrolou regionálnej vlády Kurdov. Tento fakt znamená jedine to, že prípadný nezávislí štát Kurdov by bol ekonomicky sebestačný z predaja ropných produktov. Asi nikoho neprekvapí fakt, že centrálna iracká vláda v Bagdade je jednoznačne proti prípadnej nezávislosti samosprávy. Tá môže rátať s podporou veľmocí ako USA, Ruska a Nemecka ale aj Európske únie. Proti odrhnutiu Kurdov sú logicky aj Irán a Turecko, pretože časť ich územia je obývané kurdským etnikom. Je isté, ak sa irackí Kurdi v plebiscite vyslovia za vznik nezávislého štátu s veľkou pravdepodobnosťou ostatní Kurdi žijúci v Iráne, Turecku a Sýrii budú mať za cieľ na ich územiach vyhlásiť nezávislosť s prípadným  pripojením k irackým Kurdom do jedného štátu. V Turecku kurdskú menšinu  zastupuje turecká prokurdská opozičná Ľudovodemokratická strana (HDP) a zakázaná strana s názvom Strana kurdských pracujúcich (PKK), ktorá sa netají vytvorením nezávislého kurdského štátu na území Turecka. Je preto logické, že turecká vláda na čele s prezidentom Recepom Tayyipom Erdoğanom urobí všetko preto, aby oblasti, ktoré sú prevažne obývané Kurdmi nevyhlásili nezávislosť od Turecka, čo by mohlo mať aj za následok ako som spomínal prípadné spojenie irackých a tureckých Kurdov do jedného štátu. Toto si Turecko nemôže  dovoliť, pretože   prípadná nezávislosť irackých Kurdov by mohla vystupňovať napätie medzi tureckými Kurdmi a centrálnou vládou, čo by mohlo prerásť do veľmi krutej občianskej vojny. Podporiť nezávislosť Kurdov v Iraku budú mať problém aj Sýria a Irán, lebo aj v týchto štátoch majú Kurdi silné zastúpenie a rovnako by sa mohli oni vystúpiť s požiadavkami o nezávislosť.

Na záver by som rád poznamenal, že v otázke Kurdov exituje medzi mocnosťami a štátmi blízkeho a stredného východu široký konsenzus. Je preto jasné, že prípadný kurdský štát nebude uznaný a akceptovaný vo svete a ani prijatý za člena OSN. Toto rozhodnutie určite nepridá k nastoleniu mieru, pokoja a stability v regióne.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

Matej Mindár

O AUTOROVI

Absolvent politológie Trenčianska univerzita Alexandra Dubčeka v Trenčíne

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 5

Celkové hodnotenie: 8.96

Priemerná čítanosť: 849

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

  • POČASIE NA DNES

    FOTO DŇA

  • Vybrali sme

    Diaľnica D1 smerom z Bratislavy je po víkendovej uzávere opäť prejazdná

    0icon

    Doprava na diaľnici D1 na výjazde z Bratislavy je opäť plne obnovená. Práce, pre ktoré bola cesta uzavretá, sa podarili ukončiť v predstihu. Rovnako je…

    Pocta pre Joea Thorntona. V San Jose vyvesili jeho dres s číslom 19

    0icon

    Joe Thornton sa dočkal veľkej pocty od San Jose Sharks. Zámorský hokejový klub NHL vyradil zo sady jeho dres s číslom 19. Slávnostná udalosť sa…

    Noel zvíťazil v Gurgli pred Jakobsenom, zatiaľ je stopercentný

    0icon

    Francúzsky lyžiar Clément Noel suverénne triumfoval aj v druhom mužskom slalome sezóny Svetového pohára. V rakúskom Gurgli viedol už po 1. kole a napokon zvíťazil…

    Podľa Danka Huliakova rebélia stmelila koalíciu

    0icon

    Bratislava 24. novembra 2024 (TASR/HSP/Foto:Screenshot YouTube)   Predseda vládnej strany SNS a podpredseda parlamentu Andrej Danko je presvedčený, že vláda najbližšiu parlamentnú schôdzu zvládne aj…

    Na Ukrajine bola zaznamenaná vlna sabotážnych útokov na orgány činné v trestnom konaní

    0icon

    Kyjev 24. novembra 2024 (HSP/Foto:Foto:TASR/AP-Oleg Petrasiuk/Ukrainian 24 Mechanised brigade via AP)   Na Ukrajine bola zaznamenaná vlna sabotážnych útokov na orgány činné v trestnom konaní. Tri…

    Taraba sa v STVR pustil do Huliaka, ten reaguje

    0icon

    Bratislava 24. novembra 2024 (TASR/HSP/Foto:Screenshot)   Slovensku podľa ministra životného prostredia Tomáša Tarabu (nominant SNS) nehrozia predčasné voľby. Tvrdí tiež, že zákony v Národnej rade…

    Prof. Viliam Fischer by sa proti covidu neočkoval. Povedal nám za akých podmienok by svoj postoj zmenil

    0icon

    Bratislava 23. novembra 2024 (HSP/Foto:HSP)   Je covid banálne ochorenie? Ako by transformoval slovenské zdravotníctvo? Čím ho nahneval šéf lekárskych odborov Peter Visolajský? Prečo na…

    Unsicherheit. Erschöpfung. Verzweiflung. Tieto tri slová charakterizujú atmosféru v Kyjeve

    0icon

    Berlín/Kyjev 24. novembra 2024 (HSP/Foto:TASR/AP-Efrem Lukatsky)   Týmito tromi slovami (neistota, vyčerpanie, zúfalstvo) opísal Paul Ronzheimer, zástupca šéfredaktora nemeckých novín Bild, svoje dojmy z atmosféry…

    Pri vodárni vo Zvolene našli dvoch nezvestných ťažko zranených chlapcov

    0icon

    V areáli jednej z vodární vo Zvolene našli v noci z piatka (22. 11.) na sobotu (23. 11.) dvoch nezvestných 15-ročných chlapcov. Pravdepodobne pri páde…

    O smrti Scotta Bennetta. Prečo zomrel a kto ho zabil

    0icon

    Kalifornia 24. novembra 2024 (HSP/Foto:Screenshot YouTube)   Margarita Simonjanová, šéfka ruskej spravodajskej televízie RT informuje o údajnej vražde vojenského experta Scotta Bennetta, ktorého našli mŕtveho…

    FOTO DŇA