Na jednej z ostatných tlačových besied strany SMER-SD jej predseda R. Fico, za prítomnosti celého poslaneckého klubu tohto politického subjektu prezentoval kritické stanovisko k obsahu a zameraniu vládneho programu terajšej vládnej koalície na čele s jej predsedom I. Matovičom. Ihneď na úvod svojho príspevku chcem uviesť, že nepatrím k sympatizantom ani k voličom žiadnej zo strán vládnej koalície, podobne ako nie som sympatizantom a ani voličom strany SMER-SD, ktorú som vždy považoval za jednu z najskorumpovanejších strán v novodobej histórii samostatného Slovenska.
Čo ma na vystúpení R. Fica najviac zaujalo (teda okrem niektorých viac-menej oprávnených kritických pripomienok k obsahu predloženého vládneho programu), bolo jeho konštatovanie a zároveň aj kritická výčitka na adresu vlády I. Matoviča a jeho ministerky spravodlivosti, že sa snažia nastoliť na Slovensku policajný štát. Netvrdím, že realizácia niektorých sporných bodov tohto programu nemôže viesť k posilneniu právomoci policajných zložiek, čo ja osobne považujem za potrebné, pretože dnes sme často svedkami toho, že zasahujúci policajti v konfrontácii s narušiteľmi poriadku a kriminálnymi živlami ťahajú neraz za kratší koniec.
Je viac ako úsmevné, ak podobné výčitky zaznievajú z úst niekoľkonásobného premiéra a predsedu strany SMER-SD, ktorý si už nepamätá, resp. nechce si pamätať na to, že počas vlády SMER-SD, SNS a MOST-HÍD v čele s R. Ficom, resp. P. Pellegrinim sa prijímali zákony (viď novelu trestných kódexov Trestného zákona a Trestného poriadku a tzv. protiextrémistický zákon z dielne vtedajšej ministerky spravodlivosti L. Žitňanskej), smerujúce k potláčaniu slobody slova a vyjadrovania. Počas jeho vlády bola vytvorená „politická polícia“ NAKA. Počas jeho vlády boli šikanovaní (udelené pokuty a prehliadka kancelárie jedného z nich) legitímne zvolení poslanci NR SR M. Mazurek a S. Mizík. Bol to M. Mazurek, ktorý bol počas vlády strany SMER-SD obvinený a následne aj odsúdený za svoje výroky na adresu správania sa časti neprispôsobivých obyvateľov cigánskych osád, v dôsledku čoho prišiel o svoj poslanecký mandát. Pán R. Fico už asi zabudol na to, že to bol jeho stranou a vtedajšou vládnou väčšinou v parlamente zvolený generálny prokurátor J. Čižnár, ktorý vypracoval a následne aj podal podnet na zákaz legálne zvolenej a v NR SR legitímne pôsobiacej ĽS Naše Slovensko. Nič to nemení na skutočnosti, že nakoniec toto obvinenie bolo kvalifikované ako neopodstatnené. Podobne je to aj s trestným stíhaním M. Kotlebu za poskytnutie šekov v hodnote 1 488 eur trom chudobným rodinám.
Bolo to počas vlády strany SMER-SD, kedy sa uskutočnil brutálny zásah a vniknutie ozbrojeného policajného komanda (tzv. kuklačov) v štýle nacistického gestapa do obydlia šéfredaktora mesačníka ZEM&VEK T.E. Rostasa, ako reakcia na uverejnenie jeho článku v danom periodiku. Bolo to opäť počas smeráckej vlády, kedy podobné ozbrojené komando vtrhlo do bytu významného historika a spisovateľa, nositeľa viacerých našich a zahraničných vyznamenaní Milana S. Ďuricu, ktorého vedecké poznatky a odborné názory na niektoré historické a politické udalosti v novodobých dejinách Slovenska nezapadajú do oficiálne hlásanej a vládnou mocou interpretovanej propagandisticko-ideovej línie. A takýchto a podobných prípadov by sme mohli uviesť viac.
V žiadnom prípade sa nechcem zastávať terajšej vládnej koalície, o ktorej nemám najlepšiu mienku a navrhované riešenia ktorej, vrátane jej vládneho programu, neodrážajú moje predstavy o riešení existujúcich problémov a zahranično-politickej orientácii Slovenskej republiky. Ale aj napriek tomu si nemyslím, že je to práve R. Fico, ktorý má morálne právo obviňovať niekoho z chystaného vytvárania podmienok pre fungovanie policajného štátu. Akosi veľmi rýchlo tento človek zabudol na vyššie spomenuté prípady policajného šikanovania a im podobné prešľapy jeho administratívy. Alebo chce niekomu vsugerovať, že to nie on a nominanti jeho strany, že on o tom nevedel, že s tým nemá nič spoločné, aj keď pravdou je, že počas vlády SMERU-SD sa bez jeho vedomia nemohlo nič udiať. Ak dnes R. Fico vyjadruje obavy z nastoľovania „policajného štátu“, je namieste pripomenúť to staré známe porekadlo: Zlodej kričí, chyťte zlodeja.
PhDr. Štefan Surmánek, CSc.
Košice.