Máte radi komixy? Ako chlapec som si kupoval Mickey Mousa či Spidermana a hoci išlo samozrejme o pohľad na svet americkými, západnými očami, stále to bola svojim spôsobom nevinná zábavka pre decká, navyše v mnohých prípadoch kvalitne graficky aj príbehovo spracovaná. Svet sa však mení a s príchodom posledných rokov sa začínajú diať zvláštne veci. Za normálne, ba dokonca cnostné sa považuje obhajovať vlastnosti a konanie, ktoré ešte donedávna spoločnosť neakceptovala alebo minimálne považovala za podradné, bláznivé alebo vyslovene škodlivé. Prebieha tu ideologická vojna, ktorej sa nevyhne žiadna oblasť života a bolo iba otázkou času, kedy zasiahne napríklad aj svet komixov.
Americká spoločnosť Marvel Comics (v súčasnosti vlastnená firmou The Walt Disney Company) funguje pod týmto názvom od šesťdesiatych rokov a stihla vyprodukovať známe postavy ako napríklad Spiderman, Hulk či Captain America, no pred pár dňami na svojom YouTube kanáli informovala o tom, že pripravuje nový komix, s novými postavami, ktoré si teraz predstavíme. Držte si klobúky.
TRAILBLAZER (v preklade niečo ako priekopníčka, alebo určite v našich končinách bude lepšie použiť slovo s veľmi jasnou konotáciou – PIONIERKA)
Ako vidíme z obrázku, ide o afroameričanku (čiže už v tejto chvíli si autori mohli odfajknúť, že komix je náležite rasovo aj genderovo zastúpený), ktorá má nadváhu a od svojho starého otca zdedila – a teraz pozor – „čarovný plecniak božského pôvodu“. Meno jej vraj vybrali podľa toho, že keď o niečo ide, hneď sa rozbehne konať – ako správna aktivistka/pionierka. Otázne je, či sa vzhľadom na jej hmotnosť už po pár krokoch nezadýcha.
SCREENTIME (ČAS STRÁVENÝ PRED OBRAZOVKOU)
Internetové decko, ktoré bolo kedysi vystavené – a teraz sa opäť podržte – „experimentálnemu internetovému plynu“ jeho starého otca. Čo to je experimentálny internetový plyn, som sa nedozvedel, môžeme len hádať, či nejde o jav, ktorý nastáva, keď človek po tanieri chutnej fazuľovej zasadne k počítaču. Tak či onak, tento internetový plyn postavu Screentime natrvalo pripojil k internetu. Podľa autorov chceli použitím mena Screentime zmeniť pôvodnú negatívnu konotáciu tohto slovného spojenia, ktoré vyjadruje obmedzenie, reštriktivitu. Čiže preložené do ľudovej reči – ideme decká učiť, že sedieť pred obrazovkou nonstop je namakané.
SNOWFLAKE & SAFESPACE (SNEHOVÁ VLOČKA & BEZPEČNÝ PRIESTOR)
Podobne ako v prechádzajúcom prípade, aj tieto dve postavy, dvojičky, opäť černosi, dostali svoje mená preto, lebo ide o výrazy, ktoré v spoločnosti nemajú dobrý cveng. Snehová vločka tradične označuje človeka, ktorý sa bojí konať, prevziať zodpovednosť, postaviť sa za niečo a pri prvom náznaku tlaku sa zosype alebo utečie. Čiže autori chcú deckám povedať, že byť snehovou vločkou je úplne v poriadku, dokonca je to namakané. Bezpečný priestor je zas určitý spôsob organizácie, keď pre ľudí s konkrétnym názorom alebo životným štýlom vytvoríte skupinu, ktorej členovia tento názor alebo životný štýl nikdy nebudú posudzovať alebo negatívne komentovať. Pritom psychologická literatúra jasne hovorí, že psychicky odolného človeka vytvoríte len tak, že ho necháte, aby sa dobrovoľne vystavil veciam, ktorých sa bojí. Čiže decká budú nielenže považovať bezpečné priestory za bežnú súčasť života, oni si k nim navyše pripoja pozitívnu emóciu a naučia sa, že o názoroch a životných štýloch sa nediskutuje.
Ideologický nános tu však nekončí. Snowflake je „nebinárna osoba“, čiže sama seba neoznačuje ani za muža ani za ženu (ktovie, čo teda je) a necháva si onikať (oslovovať zámenom „oni“). Safespace ako chlapec má zase na sebe ružový odev, čo je útok na ďalší „stereotyp“, že muži túto farbu nenosia.
B-NEGATIVE (BUĎ NEGATÍVNY / KRVNÁ SKUPINA B-NEGATÍV)
Človek ani nemusí vedieť viac o tejto postave, stačí mu meno, aby vedel, že ide o výzvu, aby sa decká vždy a ku všetkému stavali s odporom (podľa autorov majú byť na to dokonca hrdé!). Táto postava je navyše upír (preto krvná skupina b-negatív). Už sme tu síce mali filmovú ságu Twighlight v hlavnej úlohe s upírmi (2008), no prečo nevložiť aj ďalšej generácii do hláv obraz upírov ako pozitívnych bytostí?
—
Takže si zhrňme, čo si deti odnesú po prečítaní nového komixu od Marvela. Nuž asi toľko, že byť tučný je v poriadku (viem, že sú prípady, keď je obezita spôsobená poruchou metabolizmu, no koľko percent obéznych ľudí má reálne tento problém?), čiže načo športovať. Ďalej sa dozvedia, že sedieť na internete nonstop je v poriadku, že byť psychicky labilný je v poriadku, že uzatvárať sa do bezpečných priestorov je v poriadku a že byť voči všetkému negatívny (a asi piť všetkým okolo seba krv – či už obrazne alebo reálne) je tiež v úplnom poriadku.
Nuž, áno, aj firma ako Marvel Comics má právo vydávať si, čo chce, všakže? Nežijeme v časoch totality, máme slobodu slova, teda aspoň teoreticky. Ja sa však pýtam:
Kúpili by ste takýto časopis svojim deťom?