A máme po voľbách. Je potrebné v prvom rade pogratulovať Igorovi Matovičovi k jeho obrovskému úspechu. Tento úspech bol aj dôsledkom jeho všeľudového referenda, kde dal občanom – voličom možnosť, aby si vybrali čo má byť presadené do volebného programu. Verejne prisľúbil, že otázka, ktorá získa podporu nadpolovičnej väčšiny hlasujúcich, bude pre OĽANO záväznou témou. Téma takto vybraná priamo voličmi bude podľa jeho sľubu podmienku pre vstup do prípadnej vládnej koalície a zároveň sa stane súčasťou vládneho programu. Tak si teraz rozoberme tú prvú otázku, ktorá bola pre voliča kľúčová:
- Súhlasíte s hmotnou zodpovednosťou politikov?
Na túto otázku dostal Igor Matovič obrovské množstvo kladných odpovedí, pretože tento problém trápi každého občana SR. Ako s touto témou hmotnej zodpovednosti naloží teraz po voľbách, to je druhá vec. Podotýkam, že má byť súčasťou volebného programu OĽANO. Treba pripomenúť, že v NR SR návrh ústavného zákona o zavedenie hmotnej zodpovednosti už bol v VII. volebnom období predložený dva krát. Cieľom zákona pritom nebolo nič iné len skutočnosť, že v prípade zákonných úradných postupov alebo nezákonných rozhodnutí vydaných kolektívnym orgánom, budú niesť zodpovednosť za škodu tí verejní funkcionári, ktorí ako členovia kolektívneho orgánu vyjadrili súhlas s týmto nezákonným úkonom. Tento návrh zákona bol predložený politickou stranou Kotleba – ĽSNS. Návrh neprešiel, pretože nezískal dosť hlasov. Matovič sa vtedy o tomto návrhu vyjadril že je nedokonalý a urobený amatérmi. Človek by teda očakával, že ho takýto návrh zákona priam poteší a on ako profesionál ho vylepší pomocou pozmeňovacích návrhov, no neurobil to. Otázka je prečo. Teraz, po voľbách, priam by som povedal, že je zaviazaný smerom k voličom, aby predložil takýto návrh zákona o hmotnej zodpovednosti politikov, pričom nie je odkázaný na „nedokonalé“ návrhy inej politickej strany, nakoľko silou svojho poslaneckého klubu a prípadných členov koalície to vie urobiť ľavou zadnou.
Pozrime sa teraz na históriu hlasovania o návrhu ústavného zákona predloženého stranou Kotlebovci – ĽSNS v apríli 2019 .
Vyberám len to najpodstatnejšie:
Výsledok hlasovania: Poslanci klubu OĽANO sa hlasovania nezúčastnili alebo odmietli hlasovať.
Celkovo: Za tento návrh ústavného zákona hlasovali len poslanci Kotleba – ĽSNS a SME RODINA.
Vráťme sa teda do súčasnosti. Hlasujúci v 11. bodovom referende, no najmä voliči OĽANO a s nimi aj občania SR, opodstatnene čakajú na prvé kroky poslancov OĽANO. Ten elementárny prvý krok by mal byť návrh zákona o hmotnej zodpovednosti politikov. O tom, že by tento návrh zákona prešiel netreba vôbec pochybovať, pretože za zákon o hmotnej zodpovednosti politikov by hlasovali poslanci OĽANO (53), SME RODINA (17), a s určitosťou Kotlebovci – ĽSNS (17), spolu 87 poslancov. Ak by sa jednalo o ústavný zákon, tak 3 poslanci sa určite nájdu. Či sa tak stane, uvidíme a sme vo veľkom očakávaní.
Mgr. Radovan Hrádek – advokát
Predseda komisie pre Právo a spravodlivosť ĽS Naše Slovensko
Viac na: www.nasslovak.sk