Zdroj informácii pre tento článok : Nemecká colná správa
Nemecká
colná správa bola dlhodobo vzorom pre budovanie národných colných správ ostatných členských krajín EÚ. Slovensko v tomto ohľade nebolo výnimkou, bolo to v takých špecializáciách ako je pašovanie tovaru, analýzy rizík v drogovej oblasti, kontrola tovaru po prepustení do voľného obehu, budovanie a vznik colných kriminálnych úradov alebo špeciálnych činností. Všetky tieto činnosti mali základ v Colnom kódexe – v národných colných zákonoch – ktoré riešia problematiku zahraničného obchodu. Dnes je EÚ jeden z najväčších obchodníkov na svete, dovoz do EÚ je ročne približne 1,5 bilióna EUR, vývoz má hodnotu približne 1,7 bilióna EUR.
3,7 bilióna EUR
je tedy ročná bilancia zahraničného obchodu Európskej únie. Asi nikto si ani nepomyslí, že pri takejto obrovskej sume, nebude dochádzať aj ku kriminálnej činnosti. Ak nič, alebo len veľmi málo vidíte v televíziách, novinách, internete, z odhaľovania takejto kriminálnej činnosti, tak to neznamená, že sa to ani nedeje. Len pri dovozoch prichádzajú rozpočty o mnoho sto miliardové sumy, ktoré sa potom nahrádzajú zvyšovaním a zavádzaním nových daní.
Čo robí liberálno – globálne
ponímanie kontrolnej činnosti s colnými správami a výberom cla a daní do rozpočtov? Jednoducho ich potláča do úzadia, vymýšľa pre nich iné práce – len aby sa nestarali do zahraničného obchodu – lebo “biznis” je “biznis” ! Kontrola diaľničných známok, kontrola hazardu, kontrola používanie elektronických registračných pokladní, kontrolné nákupy, stráženie a kontrola páleníc a kontrola práce na čierno.
Nemecko
a jeho colná správa.
Ako vidíte, colníci majú už na svojich autách napísanú svoju novú činnosť – kontrolu práce na čierno.
Robia to dobre ??
Berlin.
Podľa najnovšieho výskumu Bayerischer Rundfunk, ktorý bol dnes uverejnený, Spolkový kontrolný úrad (BRH) masívne kritizoval organizačnú štruktúru a strategické smerovanie colnej správy v boji proti trestnej činnosti na trhu práce. Po auditoch BRH sa zistilo, že kontrola nelegálna práca v oblasti colnej správy (FKS) zlyhala pri plánovaní prideľovania personálu, neprimeranom strategickom smerovaní a pochybnej organizačnej štruktúre. Táto kritika nie je nová. Federálny kontrolný úrad už vyjadril značnú kritiku FKS v roku 2008, ktorá sa však v čase ďalšieho rozvoja FKS nezohľadnila na federálnom ministerstve financií (BMF).
Pozrite sa, ak Federálne ministerstvo financií za 12 rokov nevie nájsť podporu na potlačenie práce na čierno – nemeckou colnou správou, tak sa to inak ako úmyselné konanie nedá nazvať. Lobistické tlaky, politické rozhodnutia, čierna ekonomika, daňové raje – to sú neobmedzené čierne financie ktoré zariadia všetko tak, aby sa nič nekontrolovalo, aby bežalo všetko tak ako doteraz, aby “naši ľudia” neprišli o obrovské príjmy.
„Policajná únia (GdP) už roky upozorňuje na obrovský nežiaduci vývoj v colnej oblasti, ktorý je obzvlášť zrejmý v kontrolných, pátracích a vyšetrovacích službách, ktoré zahŕňajú aj FKS,“ vysvetľuje Frank Buckenhofer, predseda predstavenstva GdP v colnej oblasti. Ľudské zdroje, vybavenie a profesionálne informačné technológie, strategické smerovanie a administratívne štruktúry nie sú úplne postačujúce na účinný boj proti trestnej činnosti v rámci colných orgánov.
Výsledok takéhoto stavu je potom jednoznačný – v kontrole colných dovozov sa robí minimum, v kontrole čiernej práci sú tiež kritizovaní – zámerne obmedzovaní nízkym rozpočtom.
Na jednom stránke som mal na nemeckých kolegov kacírsku otázku: “Ak colná správa robí kontrolu práce na čierno, nemecký úrad práce chodí kontrolovať lietadlá, lode, vagóny, kontajnery, kamióny a robí im colnú kontrolu ??”
Otázku som položil už dávno – odpovedi som sa nikdy nedočkal. Prečo ? Asi liberálno – globálna moc im to nedovolí.
Záver
Všetko to čo unikne z rozpočtov EÚ a členských štátov zaplatíme my občania.
Prečo som sa zaoberal Nemeckom, jeho colnou správou?? Veľmi podobné osudy postihli všetky národné colné správy, Slovensko tiež. V tomto by sme si Nemecko nemali brať za ten správny vzor !