Poučenie z Teheránu, ba aj z Washingtonu: Odborník nesmie nikdy klamať. To nech zostane výsadou neosvietenejších politikov.

Isté je, že odborník ani odborný úrad nesmie klamať. Stáva sa to medzinárodným športom, úzusom v letectve. Nielen vo vojenskom, ale aj v civilnom. Ukrajinské úrady aj holandskí vyšetrovatelia v prípade Malaysian Airlines (MH17), FAA (Federálny letecký úrad USA) aj Boeing v prípade B-737 MAXov. Sú tu aj ďalšie poučenia, tentoraz len z Teheránu. Šéf iránskeho úradu vyšetrovania leteckých nehôd klamal. Pritom už ráno po katastrofe musel vidieť a vedieť skutočnosti. a mohol odpovedať diplomaticky. Škoda. Vedel totiž aj to, že takúto príčinu nikto nebude môcť zatajiť. Neveriť mienkotvorným médiám je už nutnosť. Mám obavu, že sa musíme naučiť neveriť ani jednoznačným odborným vyjadreniam. A čítanie medzi riadkami sa stane umením veštenia.

No, ale stalo sa aj niečo neuveriteľné – vojak priznal pochybenie, vyjadril ľútosť, čaká trest, ospravedlnil sa. Dokonca veliteľ gárd zobral vinu za pochybenie operátorov na seba, lebo nefungoval systém spojenia. Tak sa má správať skutočný veliteľ. Nepamätám si, kedy sa takto správali velitelia z nerozvojového sveta. Skladám klobúk pred tým chlapom. Z jeho vyjadrenia vyplýva buď že posádka lietadla omylom nezapla signál odpovedača, alebo iránsky rozpoznávací systém na vytváranie obrazu o vzdušnej situácii (svojho času nazývaný “Recognised Air Picture”) nefungoval. Ale pomýliť si raketu, letiacu násobnou rýchlosťou s lietadlom, to už ukazuje vážne nedostatky v kvalifikácii obslúh. Napísal som teda článok pre Hlavné správy, ktorý v plnom znení pripájam do blogu.

https://www.hlavnespravy.sk/margo-katastrofy-teherane-garancie-ludskym-fatalnym-zlyhanim-obsluh-techniky-ludmi-nikto-nezaruci/2012978 


Blogy

Viktor Pondělík

Ivan Štubňa

Miroslav Urban

Zdeno Drdol

René Pavlík

Milan Šupa

Životný štýl

.
.

Armáda, konflikty, analýzy, história, vojenská technika

.