Slovensko konečne stiahlo svojich vojakov z Iraku! Aj keď ich nestiahlo do vlasti, ale len premiestnilo do Kuvajtu, je to prvý malý pozitívny krok. Daný krok oznámil v utorok Úrad vlády SR s tým, že vzhľadom na aktuálnu situáciu v Iraku, ktorá viedla k pozastaveniu aktivít výcvikovej misie NATO, prebehla dočasná relokácia siedmich slovenských vojakov mimo územia Iraku v súlade s bezpečnostnými pravidlami.
Okrem Slovenska časť svojich vojakov z okolia Bagdadu a základne Tádží sťahuje aj Nemecko. A najnovšie aj Chorvátsko. Nemeckí vojaci budú kvôli bezpečnostnej situácii v Iraku presunutí do Jordánska a Kuvajtu. Svoj odchod z Iraku v pondelok oznámil aj veliteľ amerických vojakov v Iraku Seely, čo však následne poprelo vedenie Pentagonu a šéf amerického zboru náčelníkov štábov generál Milley tento krok veliteľa Seelyho nazval “pracovnou verziou” a “chybou”.
Situácia na Blízkom východe, ktorá sa po úkladnej vražde iránskeho generála Sulejmániího Američanmi dotýka celého sveta však naďalej eskaluje. Irak trvá na stiahnutí zahraničných vojsk zo svojho územia, za čo na neho USA už pripravujú sankcie týkajúce sa napr. obchodovania amerických firiem s tými irackými. Svoje pochopenie a pomoc Iraku však ponúklo Rusko, ktoré mu ponúklo svoj systém protivzdušnej obrany S-400. Irán v utorok zákonom vyhlásil americkú armádu za teroristickú organizáciu a USA zase odmietli udeliť víza iránskemu ministrovi zahraničných vecí Mohammadovi Džavádovi Zarífovi, ktoré sú potrebné na účasť na rokovaniach OSN v New Yorku, na ktorých mal vystúpiť.
A ako na americkú vraždu a súčasnú nebezpečnú a nevyspytateľnú situáciu na Blízkom východe reagovali európski “lídri”? Jediní, kto na tento zločin zareagovali bol Macron, ktorý takmer hneď volal Putinovi, a Merkelová, ktorá zase za Putinom cestuje v sobotu. Áno všetci sa odrazu upínajú k tomu “zlému” Putinovi, ktorého nedávno toľko démonizovali a pomaly chceli vojensky napadnúť. A čo na to naša 28. “navplyvnejšia” osobnosť Európy z prezidentského paláca? Tá doslova uviedla, citujem: “V súčasnej situácii je dôležité, aby sa napätie na Blízkom východe nestupňovalo, každé ďalšie použitie sily ešte viac zhorší nepokojnú atmosféru v celom regióne. Bolo by veľmi nevhodné a nijako by neprispelo k upokojeniu ani riešeniu, ak by sa táto téma na Slovensku spolitizovala a prípadne bola zneužitá v rámci prebiehajúcej predvolebnej kampane.”
Teda žiadne odsúdenie americkej dôkladne naplánovanej vraždy iránskeho generála Sulejmáního a ďalších ľudí (za pár dní ich pri bombardovaniach USA zabili takmer 40), ale len prázdne frázy a strach zo spolitizovania danej udalosti. Prečo Čaputová či mnohí ďalší slovenskí politici doposiaľ ani len slovkom neodsúdili a neskritizovali terorizmus USA? A to ako koaliční, tak opoziční? Alebo svojho chlebodarcu kritizovať nemožno?
Väčšina politikov totiž mlčí (česť výnimkám) ako voš pod chrastou a len kalkulujú, aby si svojimi vyjadreniami náhodou do budúcna nepošramotili svoju povesť. Je to niečo naozaj nechutné! Pretože to, čo sa hodí, tak sa vyzdvihuje do výšin a masovo sa na to poukazuje a kritizuje, a to, čo sa práve nehodí, pri tom sa mlčí alebo sa to v prípade veľkých tlakov okomentuje pár prázdnymi frázami. Je to smutný pohľad na súčasnú slovenskú politickú scénu, ktorú je načase naozaj vymeniť…
Martin Bago
kandidát na poslanca NR SR za HLAS ĽUDU
https://www.rt.com/news/477623-iran-us-military-terrorist/
https://www.almasdarnews.com/article/russia-offers-iraq-s-400-air-defense-system-to-protect-airspace/
https://www.washingtonpost.com/gdpr-consent/?destination=%2fbusiness%2f2020%2f01%2f06%2ftrump-administration-begins-drafting-possible-sanctions-against-iraq-following-trumps-economic-threat%2f%3f