Trestná činnosť policajtov na Slovensku klesá. Vyplýva to zo štatistík policajnej inšpekcie. Opozícia aj analytik ale nepovažujú tieto údaje za objektívne, lebo inšpekcia patrí pod ministerstvo vnútra, a policajtov tak vyšetrujú ďalší policajti. Inšpekcia ministerstva vnútra minulý rok vzniesla vlani voči policajtom najmenej obvinení za posledných osem rokov. Z trestných činov bolo obvinených 109 policajtov, čo je o 12 menej ako v roku 2015. Podľa ministra vnútra dokazujú, že policajná inšpekcia je plne funkčná.
Minister Kaliňák: „To je jedna z vecí, ktoré platia o inšpekcii: Dôležité je mať informácie, to znamená, byť nejakým spôsobom organicky prepojený s dianím v polícii.“
Opačný názor má ale opozícia aj analytik. Čísla od inšpekcie, ktorá patrí pod rezort vnútra, podľa nich nie sú dôveryhodné.
Ľubomír Galko (SaS): „Jednoducho musíme vyňať tú policajnú inšpekciu von. Keď urobíme z toho nezávislý kontrolný úrad, a nebude to pod policajným prezidentom a pod ministrom vnútra, a nebude vlastne policajt vyšetrovať policajta a kolega vyšetrovať kolegu, tak potom budeme vidieť, že aké sú relevantné čísla.“
Milan Žitný, bezpečnostný analytik: „Pokiaľ nie je inšpekcia samostatný orgán, ale podlieha nejakému úradu, tak nie je stále nezávislá, a tým pádom podlieha nejakým dozorujúcim mechanizmom, ktoré majú, samozrejme, aj možnosť ovplyvňovania vyšetrovania alebo, nazvime to slušnejšie, usmerňovania.“
Poznámka autora: Spoľahlivosť a nezávislosť vyšetrovania sa dá zabezpečiť aj tak, že napríklad, aj trestné veci okolo Mečiarových amnestií boli „nezávislým“ predsedom vlády V. Mečiarom presunuté „ešte nezávislejším stredoslovákom“.
Práve aj vyriešenie otázky policajnej inšpekcie je aj v programovom vyhlásení vlády, zmeny by mohli prísť už čoskoro, vraví Béla Bugár Most-Híd: „Do konca mája, dá sa povedať, sa dokončia tie stanoviská, ktoré aj z jednej aj z druhej strany už sú na svete,…“
Inšpekcia vyšetrovala aj korupciu, do ktorej boli zapletení policajti. Len od začiatku tohto roka má na stole takmer tri desiatky takýchto prípadov, čo je v porovnaní s minulým rokom výrazný nárast. Z prijímania úplatku boli obvinení zatiaľ šiesti policajti.
Róbert Kaliňák: „Možno je to rekcia na výzvu pána premiéra, už omnoho viacej je podaných podnetov, v súvislosti s korupciou aj dopravnej polície, takže ja to vidím ako pozitívne…“
Ľubomír Galko: „Ale ja si skorej myslím, že to je obrovským nárastom korupcie, jednoducho, že na Slovensku sa korupcii darí čím ďalej tým viacej, …“
Ak sa pýtame, aké trestné činy páchali policajti najčastejšie, odpoveď je zneužitie právomoci verejného činiteľa. Dvaja boli obvinení z vraždy, piati z úmyselného ublíženia na zdraví (túto časť hlavných správ uzaviera Miroslav Kohút, TA3).
Hlavné správy TA3 z 8.5.2017 (od 7,00 udalosti z domova) záznam:
https://www.ta3.com/clanok/1105050/hlavne-spravy-z-8-maja.html
Na postavenie inšpekcie ministerstva vnútra pripomínam aj názor Štefana Harabina (bez komentára).
Kompletku dotvára konanie policajtov pri zásahu pod jednotným velením v prípadoch, ktoré zmieňujú správy verejnej ochrankyne práv. V súlade so zákonom, lebo tak rozhodla Inšpekcia ministerstva vnútra SR.
Róbert Kaliňák je inteligentný a obratný manipulátor (má ale svoje limity). Zrejme usúdil, že bude lepšie, ak obratne a inteligentne vycúva (metóda a efekt pružiny).
Mne to ale vychádza, že trestných čiinov policajtov bolo zistených, vyšetrených a odstíhaných o 12 menej. Dôvod – preradili ich na inú funkciu. Nasadili ich na hoaxy:
https://dennikn.sk/707892/kalinak-nasadi-na-hoaxy-12-policajtov-cesi-maju-naskok-a-uz-lovia-dezinformacie/
Tomu ale neverte, ide o hoax a konšpiráciu autora článku.
Od ministerstva vnútra a Róberta Kaliňáka to je ale veľmi pekný a hodnotný príspevok k 72. výročiu oslobodenia. Ako kedysi, v rámci socialistického záväzkového hnutia. 🙂
Autor článku: Juraj Režo