Príhovor podpredsedu Šefčoviča v mene predsedu Junckera na plenárnom zasadnutí Európskeho parlamentu k záverom zasadnutia Európskej rady z 20. a 21. júna 2019 \ t
Štrasburg, 4. júla 2019
Ďakujem mnohokrát,
Pán predseda Európskeho parlamentu,
Pán predseda Európskej rady,
Vážené poslankyne, vážení poslanci,
Mám tú česť a česť osloviť v mene predsedu Junckera tento Parlament na svojom prvom plenárnom zasadnutí nového zákonodarného zboru.
Hovorili sme o zamestnaniach a menách počas posledných niekoľkých dní – a posledných pár nocí.
Často je čas nájsť správnu rovnováhu a správny kompromis. A stojí za to venovať si čas na to, aby sa správni ľudia dostali na správne pracovné miesta, keď ide o budúcnosť našej Únie na nasledujúcich päť rokov.
Preto ma teší, že tento Parlament si vybral prezidenta Sassoliho za to, čo by mohlo byť najťažšou úlohou všetkých.
Takže caro Presidente, congratulazioni a gratulujeme samozrejme všetkým poslancom Európskeho parlamentu k ich úspešným voľbám. Chcela by som vám zablahoželať nielen v mojom mene, ale aj v mene predsedu Komisie a všetkých mojich kolegov v kolégiu. Chcel by som zdôrazniť, že všetci sa tešíme na úzku spoluprácu s vami všetkými.
To isté platí pre všetkých kandidátov nominovaných Európskou radou – vrátane kandidáta na predsedu Európskej komisie Ursuly von der Leyen, ktorá má všetky poverenia na vedenie našej inštitúcie.
Tento Parlament, samozrejme, bude mať posledné slovo a budeme mať príležitosť diskutovať o tom v nasledujúcich týždňoch.
Júnové zasadnutie Európskej rady však nebolo len o ľuďoch a osobnostiach, ale o našich strategických prioritách na nasledujúcich päť rokov. Je mi potešením povedať, že medzi našimi dvomi rôznymi inštitúciami je veľa spoločného.
Chcel by som zdôrazniť dva body. Po prvé, sociálny rozmer. Teraz musíme viac ako kedykoľvek predtým zabezpečiť rovnaké príležitosti pre všetkých v čase, keď sú Európania konfrontovaní a musia prejsť viacerými prechodmi – ekonomickými, ekologickými, digitálnymi – ktoré majú hlboký dosah na náš každodenný život.
Moja druhá poznámka, ktorá je podľa mňa rovnako dôležitá, je otázkou zmeny klímy.
Bol to môj najkrajší okamih, keď som bol poctený, a ja som mohol v mene Európskej únie podpísať pravdepodobne najdôležitejšiu dohodu v nedávnej historickej dobe: Parížsku dohodu v New Yorku.
Tento Parlament veľmi dobre vie, že to bola jedna z kľúčových priorít Komisie a ako veľmi sme s vami v posledných piatich rokoch pracovali na plnení našich sľubov a záväzkov. Dnes môžeme povedať, že naša je prvou veľkou ekonomikou na svete, ktorá sa zaviazala v rámci Parížskej dohody znížiť emisie skleníkových plynov aspoň o 40% do roku 2030 v porovnaní s úrovňou v roku 1990. Veľmi dobre viete, že so všetkou vašou tvrdou prácou sme si stanovili rámec na zabezpečenie toho, aby sme tento cieľ do roku 2030 prekročili. A musíme povedať, že ide o najambicióznejší príspevok akejkoľvek významnej ekonomiky. Teraz sme vytvorili legislatívny rámec na splnenie všetkých našich záväzkov.
Na to, aby Európska únia pokračovala v čele, musia teraz všetky členské štáty zosúladiť svoje skutky so svojimi slovami, pokiaľ ide o dosiahnutie našich spoločne dohodnutých cieľov do roku 2030.
Zmena klímy sa však v roku 2030 nezastaví – či splníme naše ciele alebo nie.
Európa sa preto musí do roku 2050 veľmi jasne zaviazať k ceste neutrality voči zmene klímy, ako to navrhla Komisia minulý rok a ktorú Parlament podporil a ktorú uznala drvivá väčšina Európskej rady. „Čistá planéta pre všetkých“ je vo všetkých našich záujmoch, v neposlednom rade v našom hospodárskom záujme, vrátane záujmov veľmi malej menšiny členských štátov, ktoré možno ešte musia byť v plnej miere začlenené do našej spoločnej ambície.
Z tohto dôvodu sme sa zaviazali investovať najmenej 25% nášho budúceho dlhodobého rozpočtu do opatrení v oblasti klímy, a preto sme v rámci Únie kapitálových trhov začali stratégiu trvalo udržateľného financovania, aby sme efektívnejšie usmerňovali toky súkromného kapitálu. udržateľnejšie investície.
Žiadny z týchto cieľov však Európska únia nemôže dosiahnuť, ak nemáme správne peniaze na to, aby sme ich mohli v správnom čase odovzdať.
Preto trvám na tom, že na jeseň tohto roku musíme dosiahnuť dohodu o budúcom viacročnom finančnom rámci. Verím, že aj vy, vážené poslankyne, bude pre vás prioritou dokončiť rokovania spoločne s fínskym predsedníctvom Rady.
Voliči v európskych voľbách vyzvali na účinnú Európu. Európa môže účinne konať len vtedy, ak sa rozpočet uzavrie včas. To si vyžaduje ochotu ku kompromisom zo všetkých strán.
Keď premýšľam o desiatkach tisíc európskych výskumných pracovníkov, o 100 000 kohéznych projektoch a jednom milióne študentov programu Erasmus, každý deň sa počíta, ak sa programy majú začať okamžite 1. januára 2021. V tomto prípade to naozaj platí: čas sú peniaze.
Keďže hovoríme o peniazoch: na zasadnutí Európskej rady sme videli, ako sa naša ťažká práca v posledných rokoch na prehlbovaní hospodárskej a menovej únie vyplatila. Dnes máme stabilnú menu s priemernou mierou inflácie v eurozóne 1,8%.
Európske banky sú teraz oveľa bezpečnejšie ako pred finančnou krízou: ich kapitálová rezerva je teraz takmer 20% svojich celkových výdavkov v porovnaní s iba 10% pred finančnou krízou. V dôsledku Bankovej únie sa podiel nesplácaných úverov od roku 2014 viac ako polovične znížil a blíži sa k úrovni pred krízou.
Nesmieme však odpočívať na vavrínoch – je ešte potrebné urobiť veľa práce na dokončenie hospodárskej a menovej únie.
Rozpočtový nástroj pre konvergenciu a konkurencieschopnosť je dôležitým krokom smerom k rozpočtovému riadku pre euro. Musíme zabezpečiť jeho financovanie a správu.
Ďalšie úsilie je potrebné vynaložiť aj na Zmluvu o Európskom mechanizme stability. Aby bola efektívna a dôveryhodná, musí sa časom integrovať do práva Únie.
Na dokončenie našej bankovej únie potrebujeme aj spoločnú záruku vkladov. Nemôžeme si dovoliť čakať na ďalšiu krízu, kým sa konečne pokúsime o túto kľúčovú otázku.
Je toho ešte veľa. Som preto rád, že táto plenárna schôdza len začína.
Vážené poslankyne, vážení poslanci,
Dovoľte mi dokončiť pár slov o niektorých ďalších otázkach, o ktorých sme diskutovali na poslednom zasadnutí Európskej rady.
Po prvé, chcem opätovne potvrdiť našu plnú podporu Cypru v súvislosti s pokračujúcimi nezákonnými vrtnými aktivitami Turecka.
Prezident Juncker bol prvý, kto už v Sibiu povedal, že „v tejto otázke som cyperský“. Veľmi ma potešilo, že na zasadnutí Európskej rady každý členský štát hovoril jednotne a povedal: „Všetci sme Cyperčania“.
Komisia teraz podporuje ducha solidarity: pracujeme na konkrétnych opatreniach, ktoré môžeme prijať. Môžem ubezpečiť obyvateľov Cypru, že urobíme všetko, čo musíme urobiť. Európa je v plnej solidarite s Cyprom.
Nemôžem spomenúť Cyprus bez toho, aby som znovu ponúkol úprimnú sústrasť rodine bývalého prezidenta Demetrisa Christofiasa – muža, ktorý sa podelil o svoju lásku k Európe a Cypru rovnakým spôsobom ako my.
Pokiaľ ide o krajiny západného Balkánu, chcem zopakovať záväzok Komisie dosiahnuť pevnú a dôveryhodnú perspektívu EÚ pre tento región.
Som presvedčený, že je to najlepší spôsob, ako priniesť stabilitu regiónu, prekonať bilaterálne otázky a udržať krok s reformou, ktorá slúži ľuďom v regióne tak dobre.
Členské štáty zrušili rozhodnutie o prístupových rokovaniach pre Severnú Macedónsko a Albánsko do októbra. Komisia je pripravená naďalej vysvetľovať svoje odporúčanie začať rozhovory na základe nášho objektívneho hodnotenia dosiahnutého pokroku.
Medzičasom je nevyhnutné, aby obe krajiny – a región ako celok – udržali hybnú silu.
Tieto reformy sú v prvom rade pre občanov regiónu. Ide o budovanie spoločnosti založenej na spravodlivosti a dodržiavaní zásad právneho štátu. Európska únia bude podporovať všetky snahy o dosiahnutie tohto cieľa.
Na záver mi dovoľte zopakovať našu úplnú a jednoznačnú podporu Ukrajine. Sledujeme otázky na východe krajiny veľmi úzko a budeme aj naďalej robiť plnú implementáciu Minských dohôd prioritou číslo jedna. Európska komisia zopakuje túto správu hlasno a jasne v Kyjeve na budúci týždeň na budúcom samite EÚ – Ukrajina.
A urobím všetko, čo je v mojich silách, aby som sa uistil, že bude pokračovať dlhodobý tranzit plynu cez Ukrajinu na ďalšie dlhodobé obdobie, a rád by som vás len informoval, že ďalšie trojstranné rozhovory medzi Ukrajinou, Ruskom a Ukrajinou. Európska komisia bude pod mojím predsedníctvom pokračovať už v septembri.
Vážení poslanci, vážený pán predsedajúci, pán predsedajúci, veľmi pekne vám ďakujem.
Kde na to vziať financie ??
Z uvedeného je zrejmé – na všetky plány uvedené pánom podpredsedom za Komisiu, potrebujú nemalé financie. Asi ich znovu nebudú hľadať tam kde ich je najviac – v čiernej ekonomike a daňových rajoch.
Na roky 2021-27 EÚ pripravuje do svojho rozpočtu minimálne tieto nové dane :
- 3 % zo základu všetkých subjektov ktorý platia daň z príjmu
- 20 % z predaja emisných kvót
- 0,80 €/kg ne recyklovaného plastového odpadu